שתף קטע נבחר

כמו הסקוטים: קטלוניה מצביעה על עצמאות

הממשלה במדריד התנגדה, בית המשפט החוקתי השעה את ההצבעה, אבל בחבל העשיר התעלמו ועורכים משאל עם לא רשמי בשאלת עצמאותם מספרד

חבל קטלוניה עורך היום (יום א') משאל עם לא רשמי בשאלת עצמאותו מספרד. בממשלה המרכזית במדריד מגדירים את ההצבעה לא חוקית.

 

עוד חדשות בעולם :

אסד תקף יעדי דאעש: 21 נהרגו מחביות נפץ

ובלבם חומה: הברלינאים שמתגעגעים למזרח

ערק ומדבר: להיות המאבטח של רודן קוריאה

שוחררו שני אמריקנים שהוחזקו בצפון קוריאה

 

הממשלה האזורית בקטלוניה דחפה לקיים את משאל העם אף שבית המשפט החוקתי של ספרד הורה בשבוע שעבר להשעות את ההצבעה עד שישמע את הערעור שהגישה בפניו ממשלת ספרד.

 

אווירת חג, תורים ארוכים. קלפי בברצלונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אווירת חג, תורים ארוכים. קלפי בברצלונה(צילום: AFP)

הקלפיות בקטלוניה יהיו מאוישות לאורך היום ביותר מ-40 אלף מתנדבים, וההצבעה נערכת כאקט של מחאה על החלטת בית המשפט החוקתי. תוצאות משאל העם יתפרסמו ככל הנראה מחר בבוקר.

 

המצביעים שהגיעו לקלפיות התבקשו לענות על שתי שאלות: האם קטלוניה צריכה להיות מדינה? ואם כן, האם היא צריכה להיות מדינה עצמאית?

 

בקטלוניה חיים כ-7.5 מיליון תושבים ובירתה ברצלונה. החבל נחשב לאחד האזורים העשירים ביותר בספרד.

 

הליכתם של הקטלנים למשאל עם למרות התנגדות הממשלה הספרדית נערכת חודשיים אחרי שהמצביעים בסקוטלנד אמרו "לא" להתנתקות מבריטניה במשאל עם משלהם.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
נשיא קטלוניה ארתור מאס אמר שההצבעה היא סמלית בלבד, וצפויה להוביל לבחירות אזוריות שימלאו את מקום משאל העם על עצמאות הרשמי שנדחה לזמן לא ידוע.

 

מאז שעות הבוקר המוקדמות נרשמה אווירה חגיגית בקטלוניה, ותורים רבים משתרכים בתחנות ההצבעה השונות, בהן בתי ספר שהוסבו לקלפיות. חלק מהמצביעים הגיעו לקלפיות בלבוש קטלני מסורתי. "הצבעתי בעד עצמאות משום שתמיד חשתי קטלנית", אמרה נוריה סילבסטר, מורה בת 44. "אולי בעבר לא הייתי כה קיצונית, אבל העובדה שהם ממדריד אוסרים (את ההצבעה) הפכה אותי לכזו".

 

ספרד: התביעה פתחה בחקירה

התביעה הספרדית הודיעה אתמול שהיא פותחת בחקירה שתקבע אם ממשלת קטלוניה מפרה את החוק בעריכת משאל עם לא רשמי תוך התעלמות מהחלטת בית המשפט.

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי אמר אתמול כי משאל העם הלא רשמי בנוגע לעצמאות קטלוניה "חסר כל השפעה", וקרא למנהיגי האזור לשוב לשולחן המשא ומתן. ראחוי אמר שהוא מצפה ש"השפיות" תשוב למנהיגי קטלוניה וקרא להם להתחיל בשיחות "במסגרת חוקת המדינה". הוא הדגיש שההצבעה "לא תהיה משאל עם או מדגם מייצג או שום דבר בסגנון, ולא תהיה לה כל השפעה".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"הצבעה סמלית בלבד". הנשיא הקטלני ארתור מאס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הצבעה סמלית בלבד". הנשיא הקטלני ארתור מאס(צילום: AFP)

"הצבעה לא חוקית". ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הצבעה לא חוקית". ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי(צילום: AFP)

הדיון סביב משאל העם בקטלוניה צבר כאמור תאוצה לאחר שב-18 בספטמבר נערך משאל עם בסקוטלנד על היפרדותה מהממלכה הבריטית והפיכתה למדינה עצמאית. הסקוטים אמנם החליטו שלא לצאת לעצמאות ולהישאר חלק מבריטניה, אולם עצם קיום ההצבעה והדיון הציבורי שנסב סביבה התסיסו את הרגשות הלאומיים שקיימים במחוזות נוספים באירופה. אחד מהמחוזות הללו הוא כאמור קטלוניה שבצפון ספרד.

 

היחסים בין קטלוניה לבין ספרד ידעו עליות ומורדות רבים לאורך השנים, והדרישה שלה להתנתקות תמיד ריחפה ברקע. קטלוניה נכבשה על ידי מלך ספרד פליפה החמישי ב-11 בספטמבר 1714, והוא מיד ביטל כל סממן לעצמאות החבל ואף אסר על השימוש בשפה הקטלנית. עם השנים קיבלה קטלוניה מעמד של אוטונומיה, אך כאשר הגנרל פרנקו תפס את השלטון בספרד ב-1939, בעקבות מלחמת האזרחים העקובה מדם שהתחוללה במדינה, הוא ביטל מעמד זה והחל לדכא כל סממן של לאומיות קטלנית. ב-1978, לאחר מותו של פרנקו ואימוץ חוקת ספרד החדשה, הוחזר לחבל מעמד האוטונומיה.

 

בעקבות אולימפיאדת 1992 שנערכה בעיר ברצלונה, בירת החבל, הפכה קטלוניה להיות המחוז המתויר ביותר בספרד. כך צמחה הכלכלה של קטלוניה להיות חמישית מכלכלת ספרד כולה. תומכי ההיפרדות טוענים כי הקטלנים הם עם נפרד מהספרדים, בעל שפה והיסטוריה שונות, ושאין כל סיבה שהם יהיו איתם באותה מדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הצבעה סמלית בלבד? קלפי בברצלונה
צילום: AFP
מומלצים