שתף קטע נבחר

סוריה, עיראק - ועכשיו לוב. מדינת דאעש גדלה

חמושים איסלאמיסטים בעיר דארנה נשבעו אמונים לארגון הטרור, ובכך הפכו את עיר החוף הלובית לראשונה מחוץ לסוריה ולעיראק שמצטרפת ל"חליפות" החדשה. מיד לאחר שבועת האמונים הוקמו בעיר בתי דין דתיים שהורו על הוצאות להורג בפומבי, הלקאות והפרדה בין בנים לבנות בבתי ספר

חוצים כל גבול: בערב קריר אחד התאספו חמושים מזוקנים על במה מוארת באורות צבעוניים בדארנה, עיר חוף מזרח תיכונית שזה זמן רב נודעה לשמצה כמעוז הג'יהאדיסטים הקיצונים של לוב. בקריאה שואגת שחזרה על עצמה כמה פעמים הם נשבעו אמונים למנהיג ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

עוד חדשות בעולם :

ארה"ב: המחבלת שיקרה כדי לקבל אזרחות

עמדו מלכת: מבט למקומות הנטושים בעולם

ביידן: לא נחתום על הסכם רע עם איראן

מהפך: הקו קלוקס קלאן מקבל יהודים ושחורים

 

בכינוס זה שנערך לפני עשרה ימים הפכו החמושים את דארנה לעיר הראשונה מחוץ לעיראק ולסוריה שהצטרפה ל"חליפות" שעליה הכריז הארגון הסוני הקיצוני. מאז הוקמו בעיר הלובית בתי דין דתיים שהורו על הוצאות להורג בפומבי, על הלקאת תושבים שהפרו את חוק השריעה המוסלמי ועל הפרדה בין תלמידים לתלמידות. מתנגדי החמושים מסתתרים או ברחו מדארנה בעקבות שורת מעשי רצח שנועדו להשתיק אותם.

 

מתנגדיהם מסתתרים או שברחו מהעיר. תומכי דאעש בעיר הלובית דארנה (צילום: AP) (צילום: AP)
מתנגדיהם מסתתרים או שברחו מהעיר. תומכי דאעש בעיר הלובית דארנה(צילום: AP)
העיר דארנה נמצאת במרחק של 1,600 קילומטרים מהשטח הקרוב ביותר שנמצא בשליטת דאעש. ההשתלטות עליה מראה כיצד מסוגל הארגון הסוני הקיצוני לנצל את התנאים המקומיים באזור מסוים. בראש העיר דארנה עומד כיום "אמיר" שמזוהה בשם מוחמד עבדאללה. פעילים מקומיים ואיש מיליציה לשעבר מדארנה סיפר כי מנהיגה החדש של עיר החוף הלובית הוא לוחם מיליציה תימני די אלמוני שנשלח לסוריה ונודע בשם המלחמה שלו אבו אל-ברעה אל-עזדי.

 

לבנון הבאה בתור?

בתחילת השנה הגיעו לדארנה כמה לוחמים בולטים בדאעש מעיראק ומסוריה.

במשך כמה חודשים בעיר הלובית הם הצליחו לאחד סביבם את הפלגים הקיצוניים המפולגים באזור. את דרכם לשלטון הם סללו באמצעות רציחת כל יריב אפשרי. כך על פי פעילים מקומיים.

 

דאעש עשוי להשתמש בדארנה כמודל להרחבת שטחי ההשפעה שלו במקומות אחרים באזור. בלבנון, למשל, כוחות הצבא לכדו באחרונה כמה אנשי מיליציה שעל פי הערכות תכננו להשתלט על כמה כפרים בצפון המדינה ולהכריז עליהם חלק מה"חליפות" של דאעש. במקומות אחרים באזור הצהירו כמה ארגוני מיליציה על נאמנות למנהיג הארגון הקיצוני, אבו בכר אל-בגדדי העיראקי. אולם, אף ארגון לא מחזיק בשטח כה מגובש כמו זה שבדארנה.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שבועת האמונים לדאעש בעיר דארנה מעניקה לארגון האיסלאמיסטי דריכת רגל בלוב, מדינה צפון אפריקנית עתירת נפט שהממשל המרכזי בה קרס ולא מצליח לעמוד על רגליו מאז הכאוס שנוצר בעקבות הדחתו ומותו של הרודן הוותיק מועמר קדאפי.

 

בשנות השמונים והתשעים הפכה דארנה למעוז הקיצונים שנלחמו במשטרו של קדאפי. העיר הייתה המקום המרכזי שממנו יצאו ג'יהאדיסטים לובים לפיגועי התאבדות בעיראק לאחר הפלישה הזרה למדינה בראשות ארצות הברית. גדודים שלמים של ילידי דארנה לוחמים בימים אלה במלחמת האזרחים בסוריה.

 

באביב האחרון, ג'יהאדיסטים לובים רבים שלחמו עם דאעש שבו לביתם בדארנה. הם הקימו בעיר החוף פלג חדש שנקרא "מועצת שורא למען צעירי האיסלאם", וזה החל לגייס לוחמים מקומיים ולשכנעם להילחם לצד דאעש. אל-עזדי הגיע לעיר בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשבעו אמונים לדאעש. אנשי "בריגדות אנסאר א-שריעה" בדארנה
צילום: AP
מומלצים