שתף קטע נבחר

חשש לשלום ילדי חסידי הרב ברלנד בהולנד

הקהילה היהודית באמסטרדם התריעה בפני שגריר ישראל בעיר כי הילדים שהוריהם עוקבים אחרי הרב הנמלט מוזנחים והחורף הקר יחמיר את מצבם

מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידות ברסלב, הרב אליעזר ברלנד, שחשוד בהטרדה מינית ועומד נגדו צו הסגרה לישראל זוכה עדיין לתמיכתן של כמה משפחות בהולנד. כעת מביעים בקהילה היהודית במדינה חשש אמיתי לשלומם של ילדיהם וטוענים כי הם מוזנחים מאוד.

 

עוד בחדשות:

אחרי "הבנק הערבי": בנקים שמימנו טרור איראני לדין

הגיע הזמן: נסגר "ציר המוות" בפתח תקווה

בישראל מעריכים: "האלימות בירידה, התיאום נמשך"

 

בפגישה שקיימו לפני כמה ימים ראשי הקהילה עם שגריר ישראל בהאג חיים דיבון הועברה לו תלונה בנושא. קונסולית ישראל בהאג איילת בסון נפגשה עם מנהל בית חב"ד באמסטרדם, הרב עקיבא קמיסר, וביקשה להתעדכן בנושא. קמיסר סיפר כי כ-50 מחסידיו של הרב ברלנד נותרו בעיר ועד לאחרונה התגוררו בבית אחד. לדבריו, המשטרה המקומית פיזרה אותם והם מתגוררים כעת בבתים שונים באמסטרדם, אך הילדים עדיין מוזנחים ואינם מטופלים במסגרת נורמטיבית.

שגריר ישראל בהולנד חיים דיבון (צילום: יעקב לביא) (צילום: יעקב לביא)
שגריר ישראל בהולנד חיים דיבון(צילום: יעקב לביא)

ראשי ארגון הגג של הקהילה היהודית בהולנד התריעו כי החשש לשלום הילדים גובר ככל שמזג האוויר מתקרר וביקשו את התייחסות השגריר לנושא. דיבון השיב כי יש להניח שלאחר שיוסגר יעזבו חסידיו של הרב ברלנד את הולנד והבהיר כי לא ניתן להתעלם מהעובדה שאנשים אלו רואים בישראל "אויב".

 

הרב ברלנד חשוד שביצע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו, ובהן קטינה. הוא עזב את הארץ לפני כשנה וחצי כדי להימלט מחקירה, ומאז הוא נודד עם מאות מחסידיו בין מדינות שונות מחשש כי יוסגר לישראל. לפני כחודשיים הוא נעצר באמסטרדם על ידי הרשויות בהולנד לבקשת ישראל ושוחרר בערבות יממה לאחר מכן. הוא אמור להתייצב לשימוע בעניינו ביום שני.

 

מאז עלו נגדו החשדות מאות מחסידיו שמאמינים בחפותו הקימו סביבו מעין "קהילה נודדת" שחלק מאנשיה חיים לצד הרב ועוברים איתו ממדינה למדינה, וחלקם חיים בארץ ונוסעים אליו מעת לעת. הרב עקיבא קמיסר סיפר כי בתקופת החגים היו ברחובות אמסטרדם כ-230 מהם ורובם כבר עזבו את המדינה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עקיבא נוביק
הרב המבוקש בבית כנסת במרוקו
צילום: עקיבא נוביק
מומלצים