שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ברזיל: חשש שאישה נדבקה ב-HIV ממניקור

  צעירה תושבת ברזיל נדבקה בנגיף ה-HIV, אולם היא מעולם לא קיימה יחסי מין, לא קיבלה עירוי דם, לא השתמשה בסמים ולא עשתה קעקוע או פירסינג. הרופאים סבורים שהדרך היחידה האפשרית להדבקה היא שימוש בפצירת ציפורניים מזוהמת בנגיף

  בדרך לטיפול ציפורניים? כדאי לוודא שהכלים מחוטאים או חד-פעמיים: אישה בברזיל נדבקה ב-HIV ככל הנראה במהלך טיפול מניקור, זאת לאחר שלא נמצא אף גורם אפשרי אחר שבאמצעותו נדבקה. המקרה פורסם לאחרונה בכתב העת Aids Research and Human Retroviruses.

   

  הצעירה אובחנה לאחרונה כנשאית הנגיף, אולם היא לא נדבקה באף אחת מהדרכים הנפוצות והמוכרות: היא מעולם לא קיימה יחסי מין, לא קיבלה עירוי דם, לא השתמשה בסמים, לא עברה ניתוח ולא ביצעה קעקוע או פירסינג על גופה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  איך נדבקים ב-HIV?

  לשתות מאותה כוס של נשא HIV זה מידבק?

  נתונים מדאיגים: 495 נשאי HIV חדשים בישראל

  באישור רבנים: חוברת לדתי למניעת הדבקה ב-HIV

   

  רופאיה של האישה ניסו להתחקות אחר סיבת ההדבקה. לאחר תשאולים חוזרים על כל אירוע בחייה בשנים האחרונות, עלתה האפשרות האחת: עשר שנים מוקדם יותר היא חלקה פצירה בטיפולי מניקור עם בת דודתה, מניקוריסטית, שאובחנה קודם לכן כנשאית HIV.

   

  מהבדיקה עלה כי שתי הנשים נדבקו באותו זן של הנגיף, מה שהוביל את החוקרים לסכם כי כלי מניקור הם דרך פוטנציאלית להדבקה ב-HIV.

   

  מניקור הפך לטיפול נפוץ היום בקרב נשים וגברים כאחד. תקנות משרד הבריאות משנת 1992 מחייבות את מכוני הקוסמטיקה לחטא את כל הכלים המשמשים בטיפול פדיקור או מניקור באמצעות השרייתם במשך 30 דקות לפחות בתמיסה המכילה כוהל 70% או כלור בריכוז גבוה.

    

  התקנות מחייבות גם מספרות לנקות ביסודיות את כלי העבודה לאחר כל לקוח, ולאחריו לבצע חיטוי באמצעות חימום בטמפרטורה של 60 מעלות או השריה בכלור מרוכז. עם זאת, על אף התקנות, ההערכה היא כי רוב מכוני היופי כלל אינם מקפידים על חיטוי המכשירים באופן תקין - אם בכלל.

   

  מסיבה זו, המליצו מחברי הדו"ח לכל הבאים בשערי מכון יופי לוודא שלמכון יש אישור של משרד הבריאות, שהמטפלות מוסמכות, שמתבצע חיטוי של כלי העבודה ושהמטפלות משתמשות בכפפות בזמן הטיפול.

    

  בישראל מתגלים מדי שנה כ-450 נשאי HIV חדשים, כרבע מהם נשים. בשנים האחרונות עולה מספר הנדבקים, חלקם גם ילדים שנדבקו בנגיף במהלך הלידה מהאם.

    

  הקבוצה הגדולה ביותר שאובחנה בנגיף היא של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, והם מהווים כשליש מכלל הנדבקים החדשים. אחרי קבוצה זו, מרבית הנשאים הם מהגרי עבודה מאפריקה. רוב הנשאים הם בני 31 עד 40 שנה.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   צילום: shutterstock
  חלקה פצירה עם בת הדודה שאובחנה כנשאית HIV
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים