שתף קטע נבחר

"לדאעש 200 אלף לוחמים ושטח בגודל בריטניה"

בכיר כורדי טוען כי הארגון חולש על שליש משטחי סוריה ועיראק ומחזיק במאות אלפי לוחמים בניגוד להערכות ה-CIA שגרסו שמדובר בכמה עשרות אלפים. "בלתי אפשרי להילחם במוקדים מרוחקים זה מזה עם כמות לוחמים קטנה"

דאעש הולך ומתחזק: פואד חוסיין, ראש הסגל של נשיא כורדיסטן העיראקית, טוען כי הערכות ה-CIA שלפיהן בשורות ארגון דאעש לוחמים בין 20,000 ל-31,500 גברים שגויות ובפועל מספרם עומד על כ-200 אלף לוחמים. בראיון לעיתון הבריטי "אינדפנדנט" טען חוסיין כי "מאות אלפי לוחמים בארגון "המדינה האיסלאמית" מגייסים גברים צעירים בכל הטריטוריות שכבשו".

 

הוא העריך שהארגון שולט בשליש משטחה של עיראק ובשליש משטחה של סוריה, אזורים שבהם מתגוררים בין 12-10 מיליון תושבים. לשם ההשוואה, מדובר בשטח בגודלה של בריטניה, 250 אלף קמ"ר. 

 

עוד חדשות בעולם :
סיבה סעודית לגירושין: התעלמות בוואטסאפ

סוף לסכסוך: שגרירי המפרץ שבים לקטאר

"לוחמי דאעש מגייסים המוני צעירים בשטחים שכבשו" (צילום: AP) (צילום: AP)
"לוחמי דאעש מגייסים המוני צעירים בשטחים שכבשו"(צילום: AP)
"הם נותנים לג'יהאדיסטים שבקרבם מאגר אדיר לאיתור מגויסים פוטנציאלים", אמר. חוסיין הוסיף שאחת ההוכחות לכך שהארגון בנה צבא גדול מימדים במהירות היא שאנשיו נאבקים בכורדים בקובאני שבסוריה ובצבא העיראקי בסמוך לבגדד בו זמנית. "בחבל כורדיסטן הם תקפו בחודש שעבר בשבעה מוקדים שונים תוך שהם תוקפים גם מוקדים מרוחקים מאוד זה מזה בתחומי עיראק", טען, "לא אפשרי לעשות זאת עם כ-20 אלף לוחמים בלבד".


 

כאמור, בספטמבר העריכה סוכנות הביון האמריקנית כי בשורות הארגון לוחמים כיום בין 31,500-20,000 בני אדם. בשבוע שעבר אמר רמטכ"ל צבא ארצות הברית, הגנרל פטריק דמפסי, בנאום בקונגרס כי כדי להביס את דאעש יהיה צורך ב-80 אלף חיילים. ביום שישי האחרון הוא אף הגיע לביקור פתע בעיראק מאז פרוץ המאבק בדאעש "כדי להבין את הלחימה בשטח".

לוחמי דאעש משתלטים על טנקים שנטשו יריביהם (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי דאעש משתלטים על טנקים שנטשו יריביהם(צילום: AP)

לוחם של דאעש במוסול שבעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחם של דאעש במוסול שבעיראק(צילום: AP)

לדבריו של ראש הסגל הכורדי, התקיפות האוויריות איפשרו ללוחמים הכורדים להחזיק מעמד ולמנוע מדאעש לכבוש את העיר הכורדית קובאני, שבה החלו הקרבות בחודש אוגוסט. "הם לחמו באסטרטגיה שזרעה פחד ומדון בכל הלוחמים הנאבקים בהם, כולל באלו הכורדים". הוא טען שההכורדים זקוקים למסוקי אפאצ'י ולאמצעי לחימה כבדים דוגמת טנקים ותותחים כדי שידם תהיה על העליונה במאבק העיקש. עם זאת, הודה חוסיין כי מנהיגי הכורדים רגועים יותר מבעבר משום שהם בטוחים שארצות הברית ערבה לביטחונם. "גם החשש האמריקני מקריסת הצבא והממשלה בעיראק פועל לטובתנו", אמר.

 

באוגוסט האחרון פנו המנהיגים הכורדים לטורקיה בבקשה לסיוע במאבק בדאעש וזו סירבה. רק אז פנתה ההנהגה הכורדית לארצות הברית ולאיראן ושתי המדינות נחלצו מיד לעזרתם. הממשלה האיראנית שיגרה לאזור קצינים, יחידות צבא וארטילריה ואילו ארצות הברית, שרחוקה מלהיות בת בריתה של איראן, החלה כמעט באופן מיידי בתקיפות אוויריות.

 

"חשוב להבין – אנחנו מתמודדים עם ארגון שהוא בעצם מדינה שיש לה צבא ובסיס אידיאולוגי", אמר חוסיין. "זה אומר שהם רוצים שכל אזרח יכיר את האידיאולוגיה שלהם ויידע איך להשתמש ברובה. במילים אחרות זו שטיפת מוח שמטרתה להרוג. אחד הסימנים למקצוענות הצבאית שלהם היא המהירות שבה הם למדו להפעיל טנקים וציוד ארטילרי ומכני כבד לאחר נפילת מוסול בעיראק ב-10 ביוני". דבר דומה קרה כשהם השתלטו על נשק מתוצרת רוסית בסוריה והחלו להשתמש בו באופן מיידי".

 

ראש הסגל הכורדי אמר שההסבר המתקבל ביותר על הדעת לכך הוא שבסגל הפיקודי של דאעש משרתים קצינים ומפקדים שערקו לשורות הארגון מהצבא הסורי ומהצבא העיראקי. "יש להם צלפים מעולים, אבל צריך להבין שכדי להיות צלף טוב צריך לא רק לדעת לירות ברובה בדיוק אלא גם להקפיד על משמעת שתאפשר לצלף להישאר ער במשך שעות ארוכות כדי לאתר את המטרה ולפגוע בה".

 

לדבריו, מחקר של המשרד העיראקי לביטחון לאומי שפורסם ב-17 בנובמבר תמך בדעתו וקבע כי בשורות דאעש לוחמים כ-200 אלף בני אדם. "כשמאה ג'יהאדיסטים נכנסים למחוז מסוים, הם מיד יגייסו פי חמישה או אפילו עשרה מהכוח שהגיע לשם".

 

עם זאת, נדמה שהאידיאולוגיה של דאעש אינה הסיבה היחידה לגיוס ההמוני לשורותיו, שכן העובדה שהארגון משלם מדי חודש כ-400 דולרים לכל לוחם באזורים מוכי אבטלה ורעב מטים את הכף לטובתו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לוחמי דאעש. שולטים על שטח בגודלה של בריטניה
צילום: AFP
מומלצים