שתף קטע נבחר

זמן משבר: המחלוקות שמעיבות על הקואליציה

יותר משנה וחצי לאחר כינונה של הממשלה ה-33 נדמה כי הצדדים שמרכיבים את הקואליציה מסייעים לפורר את קיומה. מה מעכב את הדיונים לאישור תקציב המדינה? מי רוצה כסף מקק"ל? ומה יעלה בגורל חוק הלאום? כל המחלוקות

אחרי המהומה בקואליציה שהתרחשה על רקע העיכוב בהצבעה על חוק הלאום המבקש לעגן בחוק יסוד את היותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, מנסים הבוקר (יום ב') הגורמים השונים בקואליציה להנמיך את גובה הלהבות ולעבור לקו מתלהם פחות.

 

עד שעות הלילה המאוחרות התלבט יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, אם להיענות ללחצים המגיעים מכיוון מפלגתו ומכיוון הליכוד לדחות את ההצבעות על רביזיה (הליך טכני של הצבעה חוזרת) על חוק מע"מ 0 של שר האוצר יאיר לפיד.

 

הורדת החוק מסדר היום הייתה מובילה להחרפת המשבר בין הצדדים, אולם סלומינסקי החליט להשאיר לבסוף את הנושא "באוויר" ולא לנקוט פעולת תגמול על דחיית ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה על חוק הלאום. הנושא נשאר על סדר היום, אבל ישראל ביתנו, באמצעות ח"כ אלכס מילר, פוצצה לבסוף את הדיון.

מי ימצמץ ראשון? נתניהו ולפיד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מי ימצמץ ראשון? נתניהו ולפיד(צילום: EPA)

למרות הניסיון להרגיע את הרוחות בקואליציה ולייצב את המערכת, עדיין עומדים לפתחה כמה מוקשים שחלקם יצטרכו להגיע שוב להכרעה כבר בימים הקרובים. בין היתר מדובר על כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא להצבעה בממשלה את חוק הלאום ולקדמו למרות האי הסכמות בקואליציה.

 

חוק ההסדרים ותקציב המדינה יצרו נתק של שבוע בין ראש הממשלה נתניהו

לשר האוצר לפיד. בשבוע שעבר התפוצצה ישיבה של הנהלת הקואליציה בשל מחלוקת בשלושה נושאים בסוגיית התקציב, ומאז נעצרו הדיונים בחוק התקציב. במקביל, אף אחד מהצדדים לא הראה רצון להתקדם לפתרון המשבר.

 

הוויכוח העיקרי עוסק ברפורמה של שרת הבריאות יעל גרמן, שטוענת כי שינוי עמוק בתחום תיירות המרפא ישפיע השפעה ישירה על הרפואה הציבורית ויטיב באופן משמעותי עם הציבור. בליכוד מתעקשים שהרפורמה של גרמן תעבור דרך ועדת הבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ, אולם במפלגת יש עתיד של גרמן מתעקשים שהמהלך יגרור קבורה של הרפורמה ושיש להעביר אותה במסגרת דיוני התקציב.

 

הצדדים חלוקים גם בסוגיית קרן קימת לישראל. ביש עתיד מבקשים שהקרן תעביר לקופת המדינה כמיליארד שקלים בשנה – 65 אחוזים מהכנסותיה הקשורות לקרקעות מדינה. בליכוד, לעומת זאת, מסרבים לבצע שינוי בנושא.

 

נושא שלישי שבו הצדדים נאבקים נוגע לדרישת יש עתיד להעביר בחוק הקפאת מינויים במשרדי הממשלה השונים. בליכוד מסרבים להעביר את ההחלטה בחקיקה.

 

שלושת הסעיפים יצרו כאמור נתק ועיכוב בהמשך הדיונים. במקום שאופוזיציה לוחמנית תרים את ראשה בכנסת נגד התקציב, נרשמים דווקא בקואליציה חילופי דברים קשים ששיאם באיומי בחירות. ביש עתיד הבהירו אמש בצורה ברורה: "תקציב חברתי ורפורמה בדיור – או פיזור הכנסת והליכה לבחירות".

ח"כ מילר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ מילר(צילום: גיל יוחנן)

נושא נוסף שממשיך לסכן את יציבות הקואליציה הוא חוק מע"מ 0 המבקש להעניק פטור ממע"מ על דירה ראשונה. למעשה מדובר במנוף הלחץ של הקואליציה על לפיד. בכל פעם שמתעוררות אי

הסכמות בנוגע לנושאים מסוימים מבהירים בליכוד כי יתקעו את חוק הדגל של שר האוצר, שהצהיר כבר בעבר שאם לא יעבור, הוא יפרוש מהממשלה. תקיעת החוק במסגרת הוויכוחים הקיימים מוסיפה גם היא אש וגופרית.

 

לכל המהומה הצטרף גם החוק הרגיש של ח"כ זאב אלקין שמבקש להגדיר לראשונה בחוק יסוד את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת העברית כשפה הרשמית ואת הערבית

כבעלת מעמד מיוחד. החוק, שזכה אתמול לתמיכת ראש הממשלה, נתקע על ידי שרת המשפטים ציפי לבני בעצה אחת עם שרי יש עתיד וגרר מיד עימות נוסף.

 

ראש הממשלה מתכוון מצדו להביא את החוק לאישור הממשלה. "השאלה אם לבני יכולה לעבור את האירוע של אישור החוק בממשלה ואז הבאתו לכנסת", אמרו גורמים בקואליציה. יוזם החוק ויו"ר הקואליציה אלקין אמר: "הנקודה המעניינת היא שציפי לבני עשתה טעות ומצדה נתנה לי מתנה. על החלטת ממשלה לא ניתן להגיש ערר ולתקוע את החוק כמו שניתן לעשות בוועדת השרים, ולכן החוק יעבור בממשלה ואז גם יקודם בכנסת ללא עיכובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ימשיכו לעבוד יחד? נתניהו ולפיד
צילום: רויטרס
מומלצים