שתף קטע נבחר

ליברמן: או הקואליציה הנוכחית או בחירות

על רקע המשבר בממשלה, יו"ר ישראל ביתנו נשא דברים וסתם את הגולל על אפשרות לקואליציה חלופית בכנסת הנוכחית. לאחר מכן ניסה לקרר את הרוחות: "אין לנו אולטימטומים". גם השר לפיד הדגיש: "אני לא מקים שום ממשלה". קודם לכן תקפה לבני את חוק הלאום: "פוגע במגילת העצמאות"

"כבר לפני שלושה חודשים אמרתי בצורה הכי ברורה שקיימות שתי אופציות: או הקואליציה הנוכחית או בחירות", כך אמר היום (ב') יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, בפתח ישיבת הסיעה שהתקיימה ברקע המשבר הקואליציוני שחווה ממשלתו של בנימין נתניהו. "אני חוזר ואומר אני לא רואה שום שינוי דרמטי גם לאחר בחירות. אולי השינוי הדרמטי יהיה אם יהיה שלוש המפלגות של המחנה הלאומי - ישראל ביתנו הבית היהודי והליכוד - יגיעו יחד ל-60 מנדטים".

 

ליברמן הוסיף: "קואליציה כזאת היא לא סבירה, אבל אנחנו מקווים שהיא וראש הממשלה יידעו להסתדר ולמצוא את הפשרה הנחוצה או את הטונים הנכונים. כרגע ההסלמה בהתבטאויות לא מוסיפה. אני חושב שאנחנו המפלגה היחידה שאין לה אולטימטומים. אנחנו לא מאיימים ומשתדלים לא לריב עם אף אחד".

 

לבני. "במגילת העצמאות כבר נקבע שזו מדינת הלאום היהודי" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני. "במגילת העצמאות כבר נקבע שזו מדינת הלאום היהודי"(צילום: גיל יוחנן)

בדומה לליברמן, בפתח ישיבת סיעת יש עתיד צינן היו"ר יאיר לפיד את ההערכות על בחירות מתקרבות. "זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואלציוניים, אני לא מקים שום ממשלה חלופית וכל השמועות האלה הן קשקושים", אמר. "הציבור מצפה מאיתנו לאחריות והמדינה נקרעת. את כל המחלוקות אפשר לפתור בשעתיים של דיונים עניינים.

 

קודם לכן נשאה שרת המשפטים ציפי לבני דברים בישיבת סיעת התנועה והסבירה מדוע דחתה אתמול את הדיון בחוק הלאום, בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה נתניהו. "אני ציונית", אמרה. "התנועה היא מפלגה ציונית ונמשיך לייצג את הציונות במיטבה. מגילת העצמאות היא הבסיס לחוקה. מגילת העצמאות כבר קבעה שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי תוך שוויון לכל אזרחיה. אני מתנגדת וכולנו נתנגד למדינה דמוקרטית בלי יהודית או יהודית בלי דמוקרטית".

 

לבני הוסיפה בישיבת הסיעה: "אהבתי את זה שנתניהו אמר שהוא בעד שוויון זכויות אבל החוקים של אלקין והבית היהודי לא כוללים את המילה הזו ולכן דחיתי את הדיון בהם. אנחנו לא נגד חוק לאום אלא נגד חוק שפוגע במגילת העצמאות".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בישיבת סיעת העבודה: "אתמול נקבע שיא חדש. נקבע שהצמיחה ברבעון האחרון הייתה שלילית. זה מכה בכל בית בישראל. לכן מוטלת עלינו החובה להפיל ולהחליף את ממשלת נתניהו. אני אומר שמפלגת העבודה תהיה המרכזית בגוש ופסק דינו של הבוחר יהיה העבודה או הליכוד. הציבור יצטרך להחליט אם הוא רוצה דשדוש. הסיעה הראשונה שיוצאת בקמפיין על תקציב המדינה היא מפלגת העבודה תחת הסיסמה: ישראל תקועה עם ביבי".

 

הצעת החוק של ח"כ זאב אלקין, שנועדה לעגן את הגדרתה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, הייתה אמורה לעלות להצבעה בוועדת שרים לחקיקה, אך השרה לבני עיכבה אותה בנימוק שמדובר בהצעה מסוכנת שמוטב להסירה מסדר היום. היא הוסיפה כי קיימות הצעות חוק דומות, ובעתיד יגובשו לגביה הסכמות באמצעות ועדה משותפת.

 

בצהריים התרחב המשבר בקואליציה, כשחברי ועדת הכספים מטעם סיעת ישראל ביתנו יצאו באמצע הדיון שעסק בחוק מע"מ 0 – ובכך עיכבו אותו ביום או יומיים. "בלי הסכמות על יתר הנושאים, אי אפשר לסיים את חוק מע"מ 0", אמר מילר.

 

על רקע זה, בשל חשש ממהלך מפתיע של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס בכירים מהליכוד כדי לדון איתם במשבר בקואליציה. אלא שבשל גל שמועות שגררה הציפייה למפגש - הוא ביטל את קיומו.

 

לאורך כל השבוע האחרון, לקראת ההכרעה על התקציב, סערה הקואליציה על רקע האפשרות של כישלון והליכה לבחירות. העימותים בין הסיעות המרכיבות את הממשלה הגיעו לשיא אתמול כשמהלך מתואם של שרת המשפטים ציפי לבני ויש עתיד דחה את הדיון בהצעת חוק הלאום בוועדת השרים - חוק שנתניהו מעוניין לקדם.

 

כמו כן התפרסמו הערכות על פגישה אפשרית בין נתניהו לנציגי המפלגות החרדיות לבדיקת אפשרות להקמת ממשלה חלופית, אולם ח"כ משה גפני מיהדות התורה מיהר להבהיר שאין לו ולחבריו כוונה להפוך לקרש ההצלה של ראש הממשלה: "אם ניכנס לממשלה נציל את לפיד והוא יעלה בסקרים. עד היום הוא כישלון מוחלט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים