שתף קטע נבחר

התלונן ששכנו פדופיל – וישלם לו 25 אלף שקל

בן 80 נגרר לחקירת משטרה, כולל חיפוש בביתו, בגלל תלונת שווא שהגיש שכן תאב נקם. אחרי שנוקה מכל חשד הוא הגיש נגדו תביעת לשון הרע

סכסוך שכנים הגיע עד כדי עלילה פלילית ותלונת שווא במשטרה: גבר שהסתכסך עם שכנו בן ה-80 הגיש נגדו תלונה על עבירות פדופיליה. אחרי שהתיק נגדו נסגר מחוסר אשמה תבע הקשיש את שכנו בגין לשון הרע, ובית משפט השלום קבע שהוא יפוצה ב-25 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הסכסוך נסב על גדר שהקים הנתבע ללא היתר בין ביתו לבין ביתו של הקשיש, שפנה בעקבות זאת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וזו הורתה להרוס את הגדר.

 

ביולי 2012 החליט השכן לנקום ופנה למשטרה: הוא טען שראה את הקשיש בולש אחרי בנותיו מחלון ביתו תוך שהוא מבצע מעשה מגונה. המשטרה חקרה את הקשיש תחת אזהרה וערכה חיפוש בביתו, ולבסוף הוחלט לסגור את התיק בשל היעדר אשמה.

 

בתביעת לשון הרע שהגיש הקשיש לאחר מכן הוא טען שמאז הגשת התלונה הפכו חייו לסיוט, והבושה הרבה גרמה לו להסתגר בביתו ולהיעזר בטיפול פסיכיאטרי.

 

השכן הכחיש שמדובר בתלונת שווא וטען שחלה עליו חובה חוקית ומוסרית להגן על ילדיו, ולכן התלונן במשטרה. לדבריו, לא מדובר במעשה נקם, שכן חלף זמן רב בין הסכסוך על הגדר לבין הגשת התלונה.

 

אולם השופטת אילת דגן קבעה שהנתבע הגיש את התלונה במשטרה ללא כל בסיס, ורק כדי לבוא עם התובע בחשבון בשל היחסים העכורים ביניהם. התנהגות זו – שהביאה להלבנת פניו של התובע ולהשפלתו – חורגת מכל מידתיות ומהולה בחוסר אכפתיות זועק לשמיים.

 

נקבע שהנתבע לא הוכיח שהקשיש אכן ביצע את המעשים כפי שטען שכנו, ובכל מקרה – ביצוע המעשים בתוך ביתו הפרטי לא מהווים עבירה. השופטת הוסיפה שסביר להניח שאילו היה זה כל אדם אחר - התובע לא היה ממהר להגיש על כך תלונה.

 

היא הוסיפה שבצירוף העובדה שהנתבע עדיין לא הרס את הגדר, נראה שהסכסוך בין השניים טרם הגיע לסיומו והתלונה הייתה פעולת נקם. התביעה התקבלה ונפסקו לתובע פיצויים של 25 אלף שקל. הנתבע חויב גם בשכר טרחת עו"ד של 5,000 שקל והוצאות משפט.

 

ככלל, הגשת תלונה במשטרה תזכה להגנה החוק מפני לשון הרע, אך במקרים שבהם מדובר באופן ברור בתלונת שווא שמטרתה לפגוע והוגשה בחוסר תום לב – הנילון יזכה בפיצויים. בנוסף, במקרה זה, אם התובע היה מוכיח שנגרם לו נזק, הפיצוי הכספי שנפסק לו היה גדל בהתאמה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד גיא אבידן עוסק בדיני לשון הרע
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים