שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לפיד מערער על חוק 90% המשכנתא

  הצעת החוק של ח"כ לוי-אבקסיס עברה בוועדת השרים לענייני חקיקה, אף שהאוצר הגיש חוות דעת המתנגדת להצעה. הגשת ערר לממשלה בנוגע להצעה שאושרה בוועדת השרים היא לא פעם שם נרדף לקבורה של חוק

  שר האוצר, יאיר לפיד, הגיש הערב (ב') ערר למזכירות הממשלה נגד הצעת חוק מימון המשכנתאות בגובה של 90%, שאושר אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה, כך נודע ל"כלכליסט". את החוק יזמה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) שהגישה אותו בתיאום ובתמיכת ראש מפלגתה אביגדור ליברמן.

   

   

  הצעת החוק עברה אתמול באישור רוב השרים בוועדה, אף שהאוצר הגיש חוות דעת המתנגדת להצעה. הגשת ערר לממשלה בנוגע להצעת חוק שאושרה בוועדת השרים היא לא פעם שם נרדף לקבורה של חוק, שכן רק כאשר ירצה ראש הממשלה ויבחר לדון בעניין, יעשה כן, וכעת כלל לא ברור מתי בכלל ידון העניין בממשלה.

   

  הצעת החוק עברה אתמול כאמור בניגוד להערכות, ובניגוד לחוות הדעת של משרד האוצר. על פי ההצעה, תתאפשר מתן משכנתא במימון של עד 90% לרכישת דירה ראשונה בסיוע ערבות מדינה. הצעת החוק של ח"כ לוי-אבקסיס נידונה בוועדת השרים כבר לפני שלושה שבועות, אז ביקש האוצר שהות ללמוד את ההצעה. מאז, גובשה במשרד האוצר חוות דעת המתנגדת באופן נחרץ להצעה. 

   

  בשבועיים האחרונים פנו פקידי האוצר לשרים החברים בוועדה בניסיון לשכנעם שלא לתמוך בהצעת החוק, ואולם שלשום התברר כי ליברמן הצליח לגייס לתמיכה בחוק את כל שרי הבית היהודי וכן את שרי הליכוד. שרי "יש עתיד" כמובן, התנגדו. הצעת החוק היתה אמורה לעלות כבר ברביעי הקרוב לקריאה טרומית במליאת הכנסת, אך כעת כאמור החוק נתקע.

   

  ב"יש עתיד" שוללים קשר לאירועי היום ומציינים כי מדובר בהחלטה מקצועית לחלוטין, שנימוקיה הם בדיוק אותם הנימוקים שמציינת חוות הדעת המתנגדת להצעה. עם זאת, כדאי להזכיר שהבוקר היה זה יו"ר "ישראל ביתנו" ליברמן ש"תקע" את חוק מע"מ 0 של לפיד, כאשר הורה לחבר כנסת מסיעתו לעצור את הדיונים ולא להשתתף בהצבעה עד שלא יוסדרו ענייני הסיעה מול האוצר בנוגע לחוק ההסדרים.

   

  על פי חוות הדעת שגובשה סביב הצעת חוק המשכנתאות באוצר, אף שההצעה לכאורה באה כדי לפתור בעיית הון עצמי ראשוני למימון הדירה, גם בקרב מי שאין להם את ההון הדרוש, הרי שבפועל על פי גורמים באוצר היא "מדירה את העשירונים נטולי האמצעים" שכן הצעת החוק מציעה את המימון לבעלי שכר של 10,000 שקל ומעלה. על פי הגורמים באוצר, כיוון שההצעה מציעה דרך נוספת של הקלה ברכישת דירה ולא פותרת את היצע הדירות הקשיח, הרי שהצעת החוק תביא דווקא לעלייה במחירי הדירות כיוון שהדבר יביא לעלייה מהירה ומיידית בביקוש לדירות.

   

  עוד מציינים הגורמים סיבה להתנגדות והיא החשש כי משכנתא בגובה 90% מערך הדירה עלול לגרום לרוכשים לקחת הלוואה גבוהה יותר מיכולת ההחזר שלהם.

   

  עוד נכתב במסמך האוצר כי במסגרת הצעת החוק, תצטרך המדינה להעמיד ערבות אל מול חלק מההלוואה - "שיעור הערבויות השנתי שהמדינה תיאלץ להנפיק יעמוד על מיליארדי שקלים בשנה. על כן להצעה עלולה להיות חשיפה עצומה הן במימון הערבויות, הן בהתמודדות עם חילוטי הערבויות והן על מגבלת הערבויות העומדת לטובת הממשלה מדי שנה בחוק התקציב השנתי", נכתב, כנימוק נוסף להתנגדות האוצר.

   

  "מי שמתנגד לא מבין מה זה מעמד ביניים" 

  ח"כ לוי-אבקסיס אמרה בימים האחרונים על חוות הדעת של האוצר כי "הצעת החוק הזו, שמטרתה להקטין את ההון העצמי הנדרש מזוג צעיר בעת שהוא מבקש לרכוש דירה, מבוססת על מחקרים שנעשו בתחום המשכנתאות, על חוות דעת של כלכלנים ואנשי אקדמיה ומגובה בעבודת מחקר סזיפית של חוקרי מרכז המידע והמחקר של הכנסת.

   

  "תיקון זה בחוק הוא שעשוי לפתוח דלת למאות אלפי זוגות צעירים שאין להם את ההון העצמי הנדרש כדי אפילו להתחיל בהליך של רכישת דירה, וזאת בניגוד ליוזמות כמו 'חוק מע"מ אפס' שכדי ליהנות ממנו עדיין צריך הון עצמי גבוה של כ-30% מערך הדירה. כלומר, שר האוצר בוחר לתת מתנה למי שכבר יש להם הון עצמי, אך מתעלם מאלו שמסוגלים לעמוד בתשלום חודשי של שכר דירה או החזר משכנתא, אבל לא מסוגלים לעבור את מחסום ההון העצמי הגבוה הנדרש לרכישת דירה היום בישראל".

   

  אתמול לאחר שאושר החוק בוועדת השרים ברכה לוי-אבקסיס על ההחלטה ואמרה כי זו ״בשורה חשובה למאות אלפי זוגות צעירים בדרך לחלום הדירה״.

   

  הערב הגיבה לוי-אבקסיס לידיעה על הערר שהגיש לפיד לחוק שלה: "מצער מאד ששר האוצר שמצהיר השכם וערב עד כמה מעמד הביניים חשוב לו, בא ועוצר הצעת חוק שהיוותה בשורה אמיתית לכל כך הרבה זוגות צעירים ואזרחים מהשורה שהיו יכולים בעזרתו להפוך את חלום רכישת הדירה הראשונה למציאות. הצעת החוק הזו זכתה לתמיכה מכל סיעות הקואליציה ומי שהתנגד לה היו דווקא שרי 'יש עתיד', אותה מפלגה שמתיימרת לייצג את מעמד הביניים.

   

  "מי שמקבל החלטה לעצור חוק כזה לא היה ולא יהיה קרוב להבין מה זה מעמד ביניים בישראל, וכנראה לא יבין לעולם מה זה אומר לעבוד קשה ולהשתכר בכבוד אבל לא להשיג הון עצמי גבוה מספיק כדי לרכוש דירה בישראל אלא אם נולדת במקרה להורים עשירים.

   

  "מאחר ומדובר בחוק שחשוב לישראל ביתנו כולה ובמיוחד ליו"ר המפלגה, שמאוד מאמין בחוק הזה ולא בכדי בחר בו כחוק הראשון שעלה בוועדת שרים במושב הכנסת הנוכחי, אני מאמינה שלא ייתן להצעת החוק הזו להתמסמס, כפי שרוצים לעשות במשרד האוצר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  יאיר לפיד
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים