שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרוש שמגדל 3 מ-5 ילדים קיבל פטור ממזונות
  צעד אחר צעד נמשכת בבתי המשפט המהפכה בתחום המזונות והמשמורת: שופטת קבעה שכל אחד מההורים יפרנס רק את הילדים שנמצאים בחזקתו
  בית המשפט לענייני משפחה באשדוד קבע לאחרונה בהחלטת ביניים כי הורים לחמישה ילדים קטינים, שחולקים ביניהם את המשמורת, יחלקו גם את תשלומי המזונות. לפי בית המשפט, כשהורים נושאים בנטל גידול הילדים בצורה מאוזנת צריך להיות ביניהם גם שוויון כלכלי.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  חמשת הילדים של בני הזוג הם בגילאי 3 עד 11. במסגרת ההליכים בבית הדין הרבני נקבע כי שלושת הילדים הגדולים (בני 8 עד 11), יהיו במשמורת האב, ושני הצעירים, בני 3 ו-4, יחיו עם האם.

   

  במסגרת תביעת המזונות שהתנהלה בבית המשפט לענייני למשפחה באשדוד נקבע בהחלטת ביניים כי האב ישלם מזונות של 2,070 שקל בכל חודש עבור שני הילדים שבמשמורת האם.

   

  כעבור כשנה עתר האב לבית המשפט וביקש לפטור אותו מתשלום מזונות עבור הילדים שאינם בחזקתו. לדבריו, הוא עצמו נושא בהוצאות של שלושת הילדים שבמשמורתו, ובמצב דברים זה – אין לחייב אותו עוד במזונות שני ילדיו הקטנים.

   

  האם, שהתנגדה לעמדת האב, טענה כי חיובו במזונות הוא חיוב אבסולוטי ועליו להמשיך לשאת בהם.

   

  השופטת ענת אלפסי הסבירה כי אף שלפי ההלכה העברית מחויב האב במזונות קטינים עד גיל 6 באופן אבסולוטי, יש מקום לסטייה בנסיבות המקרה המיוחדות. במצב שבו חלק מהילדים נמצאים במשמורת האב וחלק במשמורת האם, חלוקת הנטל בעול גידול הילדים צריכה לקבל ביטוי גם בסוגיית הפרנוס שלהם.

   

  לשיטת השופטת, כששני ההורים נושאים בנטל גידול הילדים באופן מאוזן, עליהם להיות גם בשוויון כלכלי. היא ערכה חישוב שלפיו אם יישא האב בהוצאות כל הילדים, לא יוותר לו דבר למחייתו, בעוד שלאם יוותרו כ-4,000 שקל פנויים בחודש. קבלת עמדת האם עשויה ליצור מצב שבו האב יהיה נטול פרנסה לחלוטין.

   

  משכך בוטל חיוב האב במזונות הילדים שבמשמורת האם, ונקבע כי כל אחד מההורים יישא במזונות הילדים שבמשמורתו. עם זאת, השופטת קבעה כי האם לא תצטרך להחזיר לאב את המזונות ששילם עד כה. פסק הדין הסופי טרם ניתן.

   

  פסק הדין מהווה המשך ישיר למהפכה המתחוללת בתחום המזונות והמשמורת, שלפיה על שני ההורים מוטלת החובה לכלכל את ילדיהם לפי יכולתם ובהתאם לזמן שבו שוהים הילדים אצל כל אחד מהם. לא אחת השינוי הגדול הביא את בתי המשפט למשפחה לקבוע כי מאחר שלהורים משמורת משותפת ומשכורות דומות – אין צורך במזונות כלל. אין ספק שגם לפסק דין זה יצטרפו מדי יום פסקי דין דומים.

   

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד שירה קופמן
  • ב"כ המשיבה: עו"ד יגאל בן חיים
  • עו"ד ללי פרלמן גלעדי, ממשרד פרלמן גלעדי , עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים