שתף קטע נבחר

"ירו בכולם ודילגו עליי". הניצול מקניה מדבר

חמושי א-שבאב שירו בתורות לעבר 28 לא-מוסלמים בקניה, שאולצו לשכב על האדמה, חשבו שירו גם בדאגלס אוצ'וודהו. רגע אחד של בלבול הציל את חייו

חמוש אחד ירה מימין, חמוש אחר ירה משמאל, כל אחד מהם ירה בלא-מוסלמים שנשכבו בשורה על האדמה. שניהם התקרבו יותר ויותר לדאגלס אוצ'וודהו, ששכב באמצע השורה. ואז הירי נפסק. הוא שכב שם, ללא תזוזה, העמיד פני מת, עד ש-20 הקיצונים עזבו והפך לניצול היחיד מהטבח הנורא שאירע שלשום (שבת) בקניה.

 

עוד חדשות בעולם :

בן 4 נפל מצוק, שקע בתרדמת והתעורר

בוקו חראם נגד הדייגים: 48 נטבחו בכפר

'הבכיר שכיהן לצד הרודן - נשיא תוניסיה הבא'

 

הלוחמים האיסלאמיסטים מהארגון הסומלי, א-שבאב, תקפו אתמול עם שחר אוטובוס שנסע בצפון קניה. הם בודדו ממנו 28 נוסעים שלא הצליחו לצטט את השהאדה, הכרזת האמונה האיסלאמית, ולכן נורו מטווח קצר - משום שהיו לא מוסלמים.

האוטובוס שממנו הורדו הנוסעים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האוטובוס שממנו הורדו הנוסעים(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

19 גברים ותשע נשים נטבחו. א-שבאב קיבל על עצמו את האחריות לרצח ההמוני בהודעה ששידר בתחנת הרדיו שבבעלותו בסומליה. הארגון הרצחני טען כי מדובר בתגובה לפשיטות של כוחות הביטחון הקנייתים מוקדם יותר השבוע על ארבעה מסגדים בחופיה של קניה. בתגובה לטבח, ביצע צבא קניה תקיפות אוויריות על מחנה הארגון בסומליה ומסר כי בתקיפות נהרגו יותר מ-100 מורדים.

 

האוטובוס שנסע לבירה ניירובי ועליו 60 נוסעים נחטף כ-50 קילומטרים מהעיירה מנדרה שליד הגבול בין קניה לסומליה. החמושים ניסו קודם לנופף לאוטובוס אולם הוא לא עצר, אז הם החלו לירות לעברו. כשגם אסטרטגיה זו לא עבדה, הם ירו רקטת RPG לעברו.  

לא-מוסלמים נורו למוות מטווח קרוב. גופות הנרצחים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לא-מוסלמים נורו למוות מטווח קרוב. גופות הנרצחים(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

החמושים השתלטו על הרכב ואילצו את הנהג לרדת מהכביש המרכזי, שם הורו לנוסעים לצאת מהאוטובוס. מחוץ לרכב, הפרידו הלוחמים את הלא-מוסלמים - שרובם אינם מסומליה - מהשאר. הניצול אוצ'וודהו, מורה בבית ספר יסודי במנדרה שאינו מוסלמי, סיפר כי נסע לביתו לחופשת חג המולד.

 

אוצ'וודהו העיד כי הנוסעים שלא נראו סומלים, הופרדו מהיתר ונדרשו לצטט את השהאדה. אלה שלא הצליחו לומר את הדברים אולצו לשכב על האדמה. אוצ'וודהו היה אחד מהם. שני החמושים החלו לירות משני קצוות השורה. כשהם הגיעו לאוצ'וודהו, הם התבלבלו ותהו מי מהם ירה בו. אוצ'וודהו שכב ללא ניע והחמושים שחשבו שהרגו אותו, עזבו את המקום. אוצ'וודהו חיכה כמה דקות ואז ברח לכביש הראשי ותפס טרמפ עם משאית בדרך למנדרה. שם, ממיטת בית החולים ובהלם מוחלט, הוא החל לספר על חוויותיו.

 

ארה"ב ומזכ"ל האו"ם גינו את המתקפה

המשטרה המקומית מסרה כי 17 מ-28 ההרוגים היו מורים. מחסור בכוח אדם ובציוד הביא לתגובה איטית של המשטרה כשהתקבל המידע הראשוני על הטבח, אמרו שוטרים בעילום שם. הם מסרו כי לתוקפים היו כלי נשק מתוחכמים יותר משל המשטרה, שנאלצה לחכות לכוחות הצבא לפני שהגיעה לזירה.

 

"ארה"ב מגנה בתקיפות את המתקפה הנוראית בקניה שביצע ארגון הטרור א-שבאב

 נגד אזרחים חפים מפשע", אמרה בנרדט מינאן, דוברת מועצת הביטחון הלאומית בוושינגטון. "ארה"ב עומדת לצד שותפיה הקנייתים במאמצים להיאבק בטרור ומדגישה את מחויבותה לעבוד יחד כדי להילחם בזוועות אלה", נמסר בהודעתה. גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את המתקפה.

 

קניה חוותה סדרת פיגועים מבית היוצר של א-שבאב, המסונף לאל-קאעידה, מאז ששלחה חיילים לתוך סומליה באוקטובר 2011. הרשויות מעריכות כי לפחות 135 מתקפות של א-שבאב אירעו מאז, בהן מתקפת הטרור על קניון ווסטגייט בספטמבר 2013, שבמהלכה נהרגו 67 בני אדם.


פורסם לראשונה 23/11/2014 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שורת גופות הלא-מוסלמים שנטבחו
צילום: EPA
מומלצים