שתף קטע נבחר

'הבכיר שכיהן לצד הרודן - נשיא תוניסיה הבא'

אחרי שהפילו את הרודן זין אל-עבדין בן-עלי במהפכה שהולידה את "האביב הערבי", נראה כי התוניסאים בחרו בפוליטיקאי ותיק שכיהן תחת משטרו לנשיאות המדינה. אולם ככל הנראה ייערך סיבוב נוסף מול יריבו, הנשיא הזמני

הבחירות הראשונות לנשיאות תוניסיה מאז הדחתו של הרודן זין אל-עבדין בן-עלי, נערכו היום (יום א') במדינה הצפון -אפריקנית, ארבע שנים מאז "מהפכת היסמין", ולפי דיווחים ראשוניים, נראה כי באג'י אסבסי זכה במרבית הקולות, אולם ייתכן שייערך סיבוב נוסף מול יריבו, הנשיא הזמני של תוניסיה, מונצף מרזוקי. טרם פורסמו תוצאות רשמיות.

 

עוד חדשות בעולם :

יחס מועדף לפיסטוריוס: בלונים ועוגה בכלא

בן 4 נפל מצוק, שקע בתרדמת והתעורר

בוקו חראם נגד הדייגים: 48 נטבחו בכפר

 

"אסבסי (87), מנהיג מפלגת נידה תונס, מוביל את המרוץ בפער גדול", אמר דוברו לכלי התקשורת במדינה. לדבריו, "המועמד אינו רחוק מגבול 50 האחוזים, אולם קרוב לוודאי שייערך סיבוב שני עם מועמד נוסף".

המנצח בבחירות? אסבסי  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המנצח בבחירות? אסבסי (צילום: רויטרס)

אסבסי, כיהן בעבר תחת משטרו של הרודן בן-עלי, והצטייר כמוביל במרוץ. יריבו המרכזי הוא מרזוקי. הנשיא הזמני שהצביע בעיר החוף סוסה זכה לקריאות גנאי מכ-200 מפגינים שהתאספו ליד הקלפי. "תעזוב, מרזוקי, תעזוב", הם קראו לעברו. "התוניסאים יאמרו את דבריהם ואני אקבל את בחירתם", אמר אסבסי לעיתונאים לאחר שהצביע.

 

אסבסי, עורך דין במקצועו ופוליטיקאי ותיק כיהן כאמור במשרות שונות תחת הנשיאים הקודמים במדינה, ובהם בן עלי שהודח ב"מהפכת היסמין", מה שעורר ביקורת נגדו. הוא כיהן כראש ממשלה אחרי הדחתו של בן עלי במשך כמה חודשים מפברואר 2011. לפני שנתיים הוא ייסד את מפלגת "נידה תוניס" הליברלית והחילונית כדי להציג אלטרנטיבה למפלגת "א-נהדה" האיסלאמיסטית שלפני שנתיים זכתה ברוב מוחץ בבחירות הראשונות שהתקיימו בתוניסיה לאחר המהפכה. מפלגתו של אסבסי ניצחה בחודש שעבר בבחירות לפרלמנט והסבה מפלה קשה לאיסלאמיסטים.

 

בבחירות התמודדו 27 מועמדים, בהם שופטת - האישה הראשונה שמתמודדת על תפקיד זה. הבחירות נערכות בתקופה שבה נראה כי האיסלאמיסטים מאבדים מכוחם. "א-נהדה" נחשבה לתנועה הדוגלת בקו הפרגמטי של האיסלאם הפוליטי, ואף הקימה ממשלה עם שתי שותפות חילוניות, אולם רצח שני מנהיגי האופוזיציה על ידי גורמים איסלאמיסטיים פגע בה קשות ועורר בציבור התוניסאי סלידה מהאיסלאמיסטים.

 

במהלך הבחירות האחרונות לפרלמנט טענה המפלגה האיסלאמיסטית שהיא למדה

מטעויותיה, אך בשורה התחתונה, הביצועים הכושלים שלה בניהול הכלכלה והמדינה בכלל ואוזלת ידה במאבק בגורמי איסלאם קיצוניים הביאו להפסדה בקלפי.

 

אסבסי ומפלגתו, שניצחה בבחירות לפרלמנט, פרצו את הדרך חזרה לזירה הציבורית לכמה מאנשי משטרו של בן עלי, שציירו עצמם כטכנוקרטים שאינם נגועים בשחיתות ושמחזיקים בכישורים לנהל את המדינה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצביעים לראשונה לנשיאות תוניסיה
צילום: רויטרס
מומלצים