שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הורדת תחזית הדירוג תזיק לשוק האג"ח?
  ההחלטה של חברת הדירוג להוריד את תחזית הדירוג של ישראל ל"יציבה", עלולה להטריד מאוד את המשקיעים שחוששים מעליית תשואות בשוק האג"ח. האם באמת יש סיבה לדאגה? בלאומי שוקי הון לא רואים סיבה כזו בטווח הקרוב וממליצים על אחזקה עודפת באפיק שעדיין נותר מועדף

  בסוף השבוע האחרון כלכלני חברת הדירוג פיץ' הותירו את דירוג האשראי של ישראל על רמה A אך הורידו את תחזית דירוג החוב מחיובית ליציבה. כיצד תשפיע החלטה זו על שוק האג"ח בארץ? בלאומי שוקי הון מרגיעים מפני המהלך הזה של סוכנות הדירוג וסבורים כי מדובר בתמרור אזהרה בלבד. "הצעד הזה לא ישפיע באופן מהותי על התשואות בשוק האג"ח", כך מסבירים הכלכלנים. (תשואות גבוהות על האג"ח מבשרות חוסר יציבות, תנודתיות ודאגה).

   

   

  לעומת זאת, צופים בלאומי כי המהלך של הורדת תחזית הדירוג ישפיע בעיקר על הכוחות הפועלים להיחלשות השקל, כך עולה מהסקירת האג"ח השבועית של דוד רזניק, מנהל דסק מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון. נציין כי הורדת תחזית הדירוג כבר הובילה להיחלשות של השקל מול הדולר.

   

  רגועים לטווח הקרוב

  הצעד של חברת הדירוג פיץ' נבע בעיקר מההוצאות הביטחוניות הגבוהות במהלך מבצע 'צוק איתן' וההשפעה שלהן על הגירעון בשנים 2014-2015. המשמעות של הורדת תחזית הדירוג היא שדירוג האשראי של ישראל לא יעלה בתקופה הקרובה אך הוא גם לא צפוי לרדת בתקופה הקרובה ולכן התחזית היא יציבה (לא חיובית ולא שלילית).

   

  כבר ביום המסחר הראשון של השבוע בבורסה בת"א, ההחלטה של פיץ' העלתה את החשש בשוק האג"ח הממשלתי מפני אפשרות שבגיוסי החוב הבאים של המדינה, ידרשו המשקיעים תשואה גבוהה יותר. אולם, בלאומי שוקי הון, מעריכים כי הורדת תחזית הדירוג לא צפויה להעלות את פרמיית הסיכון של ישראל בטווח הקרוב לפחות.

   

  למרות המסר המרגיע, עדיין מתייחסים הכלכלנים להחלטה של סוכנות הדירוג פיץ' כתמרור אזהרה שעלול לסמן כי כל הידרדרות נוספת של ישראל במצב הבטחוני, עלול לגרור את כלכלת ישראל למצב של השפעות שליליות על הדירוג ובמקרה קיצוני אפילו להורדת דירוג בפועל.

   

  האג"ח המועדפת

  וללא קשר למהלך של פיץ' והשפעתו על שוק האג"ח, איזו אג"ח המשיכה להציג ביצועים טובים בשבוע האחרון? כאן עדיין נרשמת עדיפות לאג"ח הממשלתיות השקליות שאינן צמודות – כל איגרות החוב הממשלתיות שאינן צמודות למדד המחירים לצרכן.

   

  למה האפיק הזה מועדף? בעיקר בגלל סביבת האינפלציה הנמוכה. בלאומי שוקי הון ממשיכים להמליץ על אחזקה עודפת באפיק זה במח"מ (משך חיי איגרת) של כ- 5 שנים. בנוסף ממליצים להיחשף לאפיק השקלי הלא צמוד עם אחזקת אג"ח לטווח הארוך בשילוב של מק"מ ואג"ח בריבית משתנה.

   

  על פי הערכות, ריבית בנק ישראל צפויה להישאר ללא שינוי בתקופה הקרובה ולא יהיו הורדות ריבית נוספות וכן גם סביבת האינפלציה צפויה להישאר נמוכה בחודשים הקרובים עם אפשרות לירידה נוספת בציפיות האינפלציוניות – מה שתומך באחזקה באפיק הממשלתי השקלי הלא צמוד.

   

  מה קרה בשוק האג"ח הקונצרני? בשבוע האחרון נרשמה יציבות באג"ח הקונצרניות (אג"ח חברות), לא הסתמן שינוי ברמת המחירים של האג"ח וגם המרווחים היו יציבים (המרווח הוא הפער שבין מחיר האג"ח הקונצרנית לבין האג"ח הממשלתית המקבילה לה) ככל שהרווח הזה הולך וגדל, האג"ח הקונצרנית יותר מסוכנת וככל שהוא קטן היא אטרקטיבית ובטוחה יותר להשקעה.

   

  בלאומי שוקי הון מציינים כי למרות היציבות שנרשמה השבוע באג"ח הקונצרניות, רמות המרווחים באג"ח אלו ממשיכות להיות גבוהות ביחס לממוצע של המרווחים בשנתיים האחרונות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הורדת תחזית הדירוג תזיק לשוק האג"ח?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים