שתף קטע נבחר

בגלל ריב בין ההורים: ילדים הוכרזו "נזקקים"

בית המשפט בנצרת נדהם מהעוינות בין גבר ואישה "נורמטיבים לכאורה", וקבע שהם מהווים סכנה לילדים. אפשרות: הילדים יילקחו מחזקתם

בני זוג בהליך גירושים לא הצליחו להתגבר על העוינות ביניהם והשתמשו בילדים להסתה ונקמה. אף שמדובר לכאורה באנשים נורמטיביים, בית המשפט לענייני משפחה בנצרת קבע לאחרונה כי הם מסכנים את שלומם ואת נפשם של הילדים. בני הזוג הופנו לאבחון מסוגלות הורית והילדים הוגדרו על ידי השופט אסף זגורי "נזקקים".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

משמעות הדבר היא כי מעתה ואילך רשאים גורמי הרווחה להתערב בנעשה המשפחה, וההורים יצטרכו לעבור אבחונים, טיפולים והדרכה. ככל שההורים לא יישמעו לרווחה, יוכל בית המשפט גם להורות על הוצאת הילדים מחזקתם.

 

לפני כשנה, במסגרת ההליכים בין ההורים, הוחלט שהילדים יישארו במשמורת האם, ואילו האב ישוחח עמם טלפונית באמצע שבוע וייפגש עמם מדי סוף שבוע. במקביל, ולאחר שבית המשפט הבין שהעוינות בין בני הזוג חמורה, הם הופנו לטיפול והדרכה הורית.

 

אלא שההורים לא שיתפו פעולה עם גורמי הסיוע ברווחה: האם סירבה לאפשר לילדים לשוחח עם האב, שלעומתה נהג להסית את הילדים נגדה כשהם שהו אצלו. בנוסף הוא הודיע שאם לא מדובר בטיפול זוגי, שיביא לכך שאשתו תחזור אליו, הוא לא מעוניין לקחת בו חלק.

 

בתסקיר שהוגש לבית המשפט ציינה עובדת סוציאלית שהתיק רוויי אלימות, מתח ועוינות, ושההורים לא מהססים לריב לעיני הילדים ולגדף זה את זה, ללא כל מודעות להשפעתם ההרסנית על נפש הילדים.

 

על פי העובדת הסוציאלית, מרוב הכעס האחד כלפי השנייה ההורים אינם מסוגלים לראות את טובת ילדיהם וגורמים להם חוסר ביטחון. במצב כזה, הוסיפה, קיים חשש כי ייגרם לילדים נזק קשה ויש להגן עליהם.

 

השפעה הרסנית

השופט זגורי החליט לקבל את בקשת הרווחה וכתב בהחלטתו: "המקרה שבפניי הינו דוגמה מובהקת (ורעה) להשפעתו ההרסנית של קונפליקט הורי בעצימות גבוהה ולקשיי הורים להבחין בין טובת הילדים והצורך שלהם בקשר עם ההורה האחר לבין זעמם וביקורתם על אותו הורה".

 

הוא ציין כי תחילה ההורים הצליחו להטעות אותו בחזותם, אלא שלאט לאט, וככל שנכנס לעובי הקורה, דלפו מעשיהם הקשים האחד כלפי השני ואין ספק שהם פוגעים בילדים. "לא מחייב שהורים יהיו נרקומנים כדי שיסכנו את ילדיהם", קבע השופט. "הם יכולים להיות הורים שמטפלים בחום ובאהבה בילדים. אך אם אין הם מסוגלים לטפח קשר הורה-ילד טוב בין הילדים לבין ההורה האחר, אזי הם כושלים בתפקיד המרכזי שלהם ומסכנים את הילד".

 

השופט ציין כי ההורים לא צריכים להיות "מדעני אטום" כדי להבין עד כמה הם פוגעים בילדיהם בכך שהם לא משתפים ביניהם פעולה. מבחינתו מדובר בהורים רשלניים שחושפים את ילדיהם לפגיעה רגשית קשה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים