שתף קטע נבחר

חוק הלאום: הצעת נתניהו קרובה יותר ללבני מלאלקין

נתניהו הבהיר כי הוא נחוש לקדם את חוק הלאום בנוסח מרוכך בהרבה מזה של ח"כ אלקין. המשבר עוד לא תם עד שיתברר האם נתניהו הסיר מסדר היום את הנוסח שלו מתנגדים לפיד ולבני

חוק הלאום, שאיים לפרק את הקואליציה בתחילת השבוע, עלה אמש (ד) שוב לדיון במליאת הכנסת - שסערה במהלך נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הדיון בחוק הלאום העלה מחדש את השאלות הפתוחות. ההצבעה על החוק הנפיץ אמנם נדחתה בשבוע, אולם יו"ר התנועה, ציפי לבני ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כבר הבהירו שלא יתמכו בחוק אם יובא להצבעה הנוסח של ח"כ זאב אלקין מהליכוד.

 

אמש, במסגרת נאומו בפני המליאה, הבהיר נתניהו כי הוא נחוש לקדם את החוק שלו, נוסח מרוכך בהרבה מזה של אלקין ושעליו כן ניתן לגבש הסכמות. יחד עם זאת, המשבר עוד לא תם עד שיתברר האם נתניהו הסיר מסדר היום את הצעת החוק של אלקין, שבעיני לבני ולפיד נתפסת כהצעה קיצונית ומסוכנת שפוגעת בזכויות המיעוט.

 

 

גורמים פוליטיים אמרו אחרי נאום נתניהו כי ראש הממשלה יצטרך להחליט האם הוא מקדם את הצעת אלקין, שיוצרת קשיים חוקתיים ומסכן את שלמות הקואליציה, או ממתין להבאת הנוסח שלו בלבד ומגבש סביבו הסכמות.

 

הצעת החוק של נתניהו מצויה עדיין בשלבי הכנה, אולם בישיבת הממשלה האחרונה כבר פירט את עקרונותיה ולראשונה עשה זאת היום גם בפני מליאת הכנסת. בדומה להצעת החוק של שרת המשפטים, ציפי לבני, מבהיר נתניהו כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית והוסיף: "העקרונות הללו שזורים זה בזה ואחד אינו גובר על השני".

 

 

בניגוד לאנשי הימין הקשה במפלגתו, הטוענים כי בהתנגשות בין הערכים הללו ערך המדינה היהודית גובר, נתניהו דווקא מיישר קו עם אנשי המרכז בקואליציה המבקשים להגדיר את ישראל כיהודית ודמוקרטית ולשמור על איזון בין הערכים. בנוסף, ובדומה להצעה של לבני, גם נתניהו מתייחס לערך השויון בהצעתו וקובע כי "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית המקיימת את זכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה על פי דין".

 

ההצעה הזאת, אם תובא לבדה, יכולה לגבש רוב והסכמות בקואליציה. יחד עם זאת, קיים עוד נושא אחד על הפרק שגם בליכוד וגם במפלגות

 נוספות מבקשים להסדיר. באחרונה נשמעו נגד ההצעה טענות קשות של בני העדה הדרוזית, שטענו כי חוק הלאום פוגע בהם כמיעוט שלוקח חלק בנשיאת הנטל הצבאי והכלכלי במדינה.

 

בסוגיה זו התערבו שני חברי כנסת, ח"כ חמד עמאר מישראל ביתנו, בעצמו בן העדה הדרוזית שביקש להכניס הסתייגות בחוק וח"כ דני דנון שהודיע כי יבקש גם הוא הסתייגות והכנסת סעיף מיוחד הנוגע לבני העדה הדרוזית בחוק. אתמול קיים עמר ישיבה עם יוזמי חוק הלאום אילטוב ואלקין וביקש להכניס בחוק סעיף מיוחד הנוגע לעדה הדרוזית. במהלך הפגישה סוכם כי מעמדה של העדה הדרוזית יעוגן בחוק ותינתן העדפה מתקנת לבני העדה בכל המישורים. עמאר צפוי להיפגש בנושא גם עם נתניהו בימים הקרובים.


פורסם לראשונה 26/11/2014 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מורן אזולאי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מורן אזולאי
צילום: מורן אזולאי
יו"ר האופוזיציה הרצוג
צילום: מורן אזולאי
מומלצים