שתף קטע נבחר

נתניהו הציג לראשונה: אלה עקרונות חוק הלאום שלי

ערב סוער וקולני בכנסת. ראש הממשלה נואם במסגרת דיון "40 חתימות" ולקול מחאת האופוזיציה הקריא ארבעה סעיפים שירכיבו את החוק שהוא מתעתד לקדם: "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי בלבד". יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג תקף אותו: "פינית את חברון ותמכת בהתנתקות"

בזמן שהקואליציה שלו מיטלטלת, ראש הממשלה בנימין נתניהו נאלץ להשתתף בדיון סוער בכנסת ולהסביר את מהלכיו האחרונים. מדובר בדיון "40 חתימות" שאמור היה לעסוק ביוקר המחיה וחייב אותו להישאר במליאה עד שיסתיים. כצפוי, הדיון עסק בנושאים רבים אחרים ובראשם חוק הלאום. לקראת סופו עלה נתניהו לנאום לקול מחאות האופוזיציה ואמר: "מי שמפאר רוצחים, וקורא להם שהידים, מי שמסית או מבצע פעולות טרור - לא יקבל ביטוח לאומי. אין אבסורד גדול מזה". לדבריו, הצעת חוק בנושא תובא לממשלה ביום ראשון.

 

על חוק הלאום אמר נתניהו: "החוק שאני אביא יושתת על כך שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. העקרונות הללו שזורים זה בזה ואחד אינו גובר על השני. ישראל מבטיחה שוויון זכויות אישי לכל אזרחיה ללא הבדל דת גזע ומין. רבותיי, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ושל העם היהודי בלבד". בסוף הדיון הצביעו 46 ח"כים בעד הודעת ראש הממשלה מול 35 שהתנגדו.

 

 

נתניהו הציג את העקרונות שעליהם תושתת הצעת חוק הלאום שהוא יוביל:

  • ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי ומקום כינונה של מדינת ישראל
  • מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי ובה הוא מממש את זכותו להגדרה עצמית
  • הזכות למימוּש ההגדרה העצמית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי
  • מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית המקיימת את זכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה על פי כל דין

 

לאחר שפירט את הסעיפים פנה לחברי הכנסת מהאופוזיציה ושאל: "עכשיו תסבירו לי למה אתם לא מסכימים?".

ארכיון. נתניהו בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארכיון. נתניהו בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

לאורך כל דבריו ניסו חברי האופוזיציה ממפלגות השמאל לקטוע את דבריו של ראש הממשלה באמצעות קריאות ביניים. חברי הכנסת מסעוד גנאים, תמר זנדברג ואיציק שמולי הוצאו מהמליאה. חלק מקריאות הביניים התייחסו לנחיצותו של חוק לאום מסוג זה, ונתניהו ענה בשאלה: "מדוע היה צריך לחוקק את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו? הרי הדברים היו ברורים. הסיבה היא ש-44 שנים אחרי מגילת העצמאות, הדברים האלה הפסיקו להיות ברורים. 

 

"אני שומע את הטיעון השחוק, 'מה עשית מה עשית בכל שנותיך כראש ממשלה?'. הרי מבחינתכם יש לכם נוסחה פשוטה: אם לא פינית – לא עשית. אם לא פינית שטח – לא עשית. זה נכון, לא פיניתי, לא התפתיתיתי כמוכם לפנות שטח כדי שיהפוך לשלוחה איראנית בגבולותינו. אבל אני פועל לבצר את ביטחונה של מדינת ישראל מוּל האסלאם הקיצוני ששוטף את המרחב".

 

הרצוג: חייבים הנהגה אחרת

מיד אחריו עלה לנאום יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ומיהר להגיב: "פינית את חברון והצבעת בעד ההתנתקות. פינית תושבים מבתיהם בדיור הציבורי. פינית את המקררים של אזרחי ישראל. פינית להם את הכיסים ואת הארנקים. פינית להם את העתיד של ילדיהם. פינית ולא עשית כלום. חבל שראש הממשלה לא הזכיר את יקר המחיה. ברור, כי זו הטקטיקה החדשה: להסוות את הבעיות האמיתיות של האזרחים ולהתמקד בשיח של שנאה שמלבה יצרים.

 

"אני כאן כדי להתריע מפני הנזק הבינלאומי חסר התקדים שאתה גורם בימים אלה למדינה שלנו בעיסוק בחוק הלאום. רק ראש ממשלה חסר ביטחון עצמי ללא חזון וללא תוכנית נזקק לפלפולים מילוליים כדוגמת חוק הלאום כדי להצדיק את המוּבן מאליו.

 

"בוא נבחן את מדיניות החוץ שלך. גל ההכרה במדינה הפלסטינית נמשך ומתרחב בכל רחבי תבל, במיוחד אירופה, וכל זאת מעל לראשך. הממשל האמריקאי מאמין לך בערך כמו שאתה מאמין לשרים שלך וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על העוינות כלפינו באו"ם. אם למישהו היה ספק – גם בתחום יחסי החוץ התוצאה היא כישלון מהדהד. מכל אלה עולה מסקנה אחת: מדינת ישראל חייבת הנהגה אחרת, הנהגה מובילה ויוזמת, כזו שפועלת מדי יום מדי שעה ודקה לקידום ענייניהם של האזרחים ולא כזו שנמנעת מקבלת החלטות מכריעות".  

 

חמישה בלונים במליאה

הנושא הפעם הוא "יוקר המחייה", אולם ח"כים שונים ניצלו את ההזדמנות להתייחס גם לנושאים אחרים כמו חוק הלאום. במהלך הדיון הקריא ח"כ נחמן שי (העבודה) פרפראזה היתולית על סיפור הילדים "מעשה בחמישה בלונים", ופירט: "לבוגי בלון כחול, ליאיר בלון צהוב, לציפי בלון סגול, לבנט בלון ירוק ובלון אדום לממשלה". לשר נפתלי בנט הוא ייחס את בלון יוקר המחייה, ליאיר לפיד את בלון מע"מ 0, לציפי לבני את בלון הלאום ולמשה יעלון את בלון הביטחון. כצפוי, כמו בסיפור המקורי, גם בגרסה המחודשת של ח"כ שי, כל הבלונים התפוצצו.

ח"כ נחמן שי (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
ח"כ נחמן שי(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

בהמשך נאם באסל גאטס (בל"ד), ששוב עלה לדוכן עם כאפייה. "מה שקושר אותנו למולדת הוא היותנו בעלי המולדת. הוא היותנו בעלי האדמה והעם הילידי בה, שהפך לקורבן של הפרויקט הקולוניאלי הנמשך ועוולות הכיבוש. זה מה שקושר אותנו למולדת, ולא אזרחות הדמה שנכפתה עלינו במדינה היהודית. אנחנו, בני העם הפלסטיני החי במולדתו, באותו חלק שקמה עליו מדינת ישראל, נסכים לקבל את האזרחות כחלק מההשלמה ההיסטורית בין שני העמים ורק אז נסכים להשלים עם אזרחות אמיתית, במדינה דמוקרטית לכל אזרחיה' ולא ליהודים בלבד".

 

ח"כ שאול מופז (קדימה): "יוקר המחייה פוגע בחיילי צה"ל והמשכורת אינה מספקת את צרכיהם הביסיסיים. אסור לנו לגלות אדישות מול חיילים עניים שעומדים על משמר הארץ הזאת. אני פונה אליך, אדוני ראש הממשלה, כדי שתיתן לזה פתרון מערכתי. ב-1 בינואר 2015 צפוי לעלות שכרנו בשלושה אחוזים בעוד חיילים שמשרתים בצהל כורעים תחת עול יוקר המחיה ואינם מצליחים לעבור את החודש. ביקשתי להעביר את התוספת הצפויה לשכרי לטובת רווחתם של חיילי צה"ל. אני קורא לכם להצטרף".

 

נסים זאב (ש"ס) פנה לנתניהו: "מה קרה לממשלה? המצב הבטחוני רגיש, יש יוקר מחיה, ירושלים מדממת, ובמה אתם מתעסקים פה? פשוט מטורפים. אדוני ראש הממשלה, זו קואליציה שמתעללת בך. על עם ישראל עוברים ימים קשים והרחוב הפלסטיני רוקד על הדם. האינתיפאדה כבר יצאה לדרך".

  

השבוע הפוליטי עמד בעיקר בסימן סערת חוק הלאום, שמאיים על שרידות ממשלת נתניהו. הממשלה אישרה את החוק ביום ראשון, אבל התגובה הנחרצת של יו"ר התנועה לבני ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שהודיעו כי סיעותיהם לא יתמכו בהצעת החוק במליאה, הובילה לדחיית ההצבעה. כל אותה העת נמשכים מגעים בניסיון להגיע לחוק מוסכם.

  

הדיון בכנסת התקיים לאחר שחוק מעורר מחלוקת אחר - "חוק זועבי" - נעצר ביוזמת שרת המשפטים ציפי לבני, והמליאה לא תצביע עליו היום. השרה לבני הגישה ערר על הצעת החוק שאמורה הייתה להוביל להדחת חברת הכנסת מבל"ד, ואמרה ל-ynet: "מי שמעודד טרור שיישב בכלא. ח"כים לא צריכים לפטר ח"כים"


פורסם לראשונה 26/11/2014 15:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים