שתף קטע נבחר

נתניהו: שרים מנסים להחליף הממשלה, די לחתרנות

שעות לפני הפגישה המכרעת עם לפיד, נתניהו נשא נאום שבו שב ונזף ב"שרים" - מבלי לנקוב בשמו של יו"ר יש עתיד. "שרים משתלחים בממשלה ובעומד בראשה, מנסים להחליף ממשלה, מפרים הסכמים שהושגו. אם לא יפסיקו לחתור - נצטרך ללכת לבוחר"

בנאום לוחמני הבהיר בצהריים (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא אינו חושש מאיומיהם וקריאותיהם של שריו, וכי הוא מוכן ללכת לבחירות אם יהיה בכך צורך. "אני מאמין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. בניסיון להגיע להרמוניה נתתי לגיבוי לדברים שלא הייתי לגמרי שלם איתם, כמו חוק מע"מ 0", אמר נתניהו, בהתייחסות לחוק שקידמו יאיר לפיד ויש עתיד, "אבל לצערי לא זכיתי לגיבוי הדדי ולא זכיתי גם לקיום המחויבות הבסיסית ביותר - נאמנות ואחריות של שרים לממשלה שהם יושבים בה".

 

הסיפור המדהים על ישראל כץ והכיסא

 

נתניהו אמר כי "בשדה המדיני למשל שרים מסוימים תוקפים חדשות לבקרים את המדיניות שאני מוביל ושלשמה נבחרתי. אפילו בנייה בירושלים הופכת אצלם לנושא שנוי במחלוקת ובכך הם מחזקים את הביקורת על ישראל בזירה הבינלאומית. השרים הללו משתלחים בממשלה ובעומד בראשה, הם מנסים להחליף ממשלה וראש ממשלה מתוך הממשלה שהם יושבים בתוכה, הם מפרים הסכמים מפורשים שהושגו כמו למשל מתן תוספת תקציבית אמתית לתקציב הביטחון והעברת בסיסי צה"ל דרומה".

 

"אני דורש מהשרים האלה להפסיק את החתרנות ואת ההתקפות", אמר נתניהו, "אם יסכימו לכך - נוכל להמשיך, אם יסרבו - נסיק את המסקנות ונלך אל הבוחר. ממשלה אינה יכולה לתפקד כששרים בתוכה פועלים כל הזמן נגד מדיניותה ותוקפים את הממשלה שבה הם יושבים כמעט בכל כיוון ובכל נושא".

 

מוקדם יותר הזכיר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: נתניהו, התחייבת למע"מ 0 ולתקציב. "אי אפשר לתקוע הכול מסיבות פוליטיות", הדגיש. עוד קודם הצהירה יו"ר התנועה ציפי לבני: "צריך לעצור את הקיצונים בכנסת ובממשלה".

לפיד אמר: "אני מתכוון לומר לראש הממשלה בדיוק מה שאני אומר לציבור כולו: אנחנו כאן כדי לעבוד. הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי, והיא אישרה אותו. הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה. רה"מ ישב לידי, הוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו".

 

לפיד הדגיש כי "אי אפשר להמשיך ככה, אי אפשר לתקוע הכול מסיבות פוליטיות. בחירות ישתקו את המשק, יכפו עלויות כבדות על הכלכלה, יעכבו הליכים שהתחלנו בהם לטובת הציבור ויתקעו את כל תוכניות העבודה שמתממשות עכשיו בשטח. עדיין אפשר לתקן ולעבוד יחד בשביל הציבור, שמצפה מאיתנו לנהוג באחריות. לא נבחרנו כדי לשרת קבוצות לחץ ואינטרסים פוליטיים, אין לנו חברי מרכז שיכולים ללחוץ עלינו. כל מה שאנחנו רוצים זה לעבוד יחד עם הממשלה כולה לטובת אזרחי ישראל".

לפיד בישיבת סיעתו. "בחירות ישתקו את המשק" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד בישיבת סיעתו. "בחירות ישתקו את המשק"(צילום: גיל יוחנן)


לבני מבקרת אתמול בבית הספר הדו לשוני שהוצת. "לא לקיצוניות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני מבקרת אתמול בבית הספר הדו לשוני שהוצת. "לא לקיצוניות"(צילום: גיל יוחנן)
 

קודם לכן כינסה לבני את סיעתה והצהירה בפתח הישיבה: "ממשלת ישראל הגיעה לצומת דרכים. יש או לעצור את האלימות, הגזענות, ההסתה ולהילחם בהצעות חוק קשות, או ללכת לבוחר ולתת לו לבחור בין שתי דרכים, בין שתי השקפות עולם. הדרך שלנו בתנועה היא ברורה - החלטות מדיניות וביטחוניות אחראיות וכמובן שמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד וכפי שנקבע כבר במגילת העצמאות. זאת הייתה דרכנו, זו תישאר דרכנו ובעת הצורך נחזור איתה לבוחר".

 

"מה שלא ראוי מבחינתנו זה מצד אחד לא ללכת לבחירות ומצד שני לחשוב שאפשר להמשיך עם הצעות החוק הקיצוניות האלה, עם ההתלהמות ועם הרכיבה על גל הגזענות", הדגישה לבני. "אי-אפשר להמשיך ככה, זה מנוגד מהותית להשקפת עולמנו. מול האלימות וההקצנה ושריפת ספרים בבתי ספר ובבתי כנסת, יש צורך בממשלה שהיא ממשלה אחראית, ציונית ולא קיצונית".

 

לצד זאת, חברי הכנסת מטעם האיחוד הלאומי קיימו ישיבה דחופה בסוגיית הריצה המשותפת לאור סירוב מפלגת המפד"ל החדשה לדון במצע הערכי המשותף לשתי המפלגות. מוקדם יותר הגישו מפלגות העבודה ומרצ הצעת חוק לפיזור הכנסת שאמורה לעלות להצבעה במליאה ביום רביעי הקרוב. גם ש"ס ויהדות התורה הגישו הצעות חוק נפרדות לפיזור הכנסת.

 

"הממשלה של נתניהו תקועה ולא מתפקדת וכל יום נוסף שלה לוקח את ישראל כמה צעדים אחורה", אמר ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. בהמשך הוא הצהיר בפתח ישיבת הסיעה: "ישראל תקועה עם ביבי ואני שמח ששר האוצר הבין זאת - חבל רק שבאיחור של שנתיים. הגיע הזמן להחלפת השלטון והיא תיעשה בבחירות, כפי שראוי וכפי שצריך להיות בדמוקרטיה. אני פונה לביבי ואומר: פעם אחת תעשה ואל תאיים".

 

נתניהו ולפיד ייפגשו אחרי כחודש

במערכת הפוליטית הגדירו את היום "יום דרמטי", בתקווה שבסופו יוכרע אם משבר האמון ששורר בקואליציה ניתן לתיקון או שהכנסת תפוזר ויוכרזו בחירות כלליות. הערב עתידים שר האוצר לפיד ונתניהו להיפגש אחרי כמעט חודש של נתק מוחלט. הפגישה שנקבעה אמורה לעסוק בשורת המחלוקות שעל הפרק וגם בבדיקת האפשרות לעבוד יחד בשיתוף פעולה לטובת הישרדות הממשלה.

 

בסביבתו של לפיד הבהירו כי בעיניהם המחלוקות בנות פתרון,

אולם הם דורשים מראש הממשלה לחזור לתפקד. "אני חוזר ואומר שאין צורך ללכת לבחירות", אמר שר האוצר בשיחות סגורות. "ראש הממשלה צריך להחליט אם הוא חוזר לתפקוד תקין ונורמלי ולדאוג לניהול ישר של ענייני המדינה".

 

מנגד, גורמים בכירים בקואליציה מצביעים גם על הצורך לשיקום מיידי שדרוש ביחסים הבינאישיים בין השותפים השונים. "אין עניין בבחירות", אמרו אותם גורמים, "אבל ספק אם ניתן להחזיר את היחסים הבינאישיים לתקינות ולנורמליות".


פורסם לראשונה 01/12/2014 14:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
נתניהו ולפיד. ייפגשו הערב
צילום: מרק ישראל סלם
צילום: גיל יוחנן
ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים