שתף קטע נבחר

דיון סוער בכנסת על המסתננים: מבין עברית?

היועץ המשפטי של הכנסת יישר קו עם היועמ"ש וינשטיין, והודיע כי הוא מתנגד להאריך את משך כליאת מסתננים חדשים מעבר לשלושה חודשים. יו"ר ועדת הפנים בכנסת רגב מחתה ואמרה לח"כ סולומון, שהוצא מהדיון: "אתה כנראה לא מבין טוב עברית". סולומון: אני יכול ללמד אותך עברית

עוד דיון סוער בסוגיית המסתננים ומבקשי המקלט: היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון הביע היום (ג') התנגדות נחרצת להארכת משך כליאת המסתננים. יום לאחר שהכנסת אישרה בקריאה ראשונה את התיקון לחוק שנועד להפעיל סנקציות נגד מסתננים, הצטרף ינון לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וציין כי "תהיה זו טעות להאריך את תקופת ההחזקה". עו"ד ינון דיבר בדיון ועדת הפנים של הכנסת, שממנו הוצאו בזה אחר זה חברי הכנסת מיכל רוזין, שמעון סולומון ודב חנין.

 

עוד בחדשות:

פיגוע או שוד רכב? אבי החקלאי נלחם על חייו

דלת המעלית נסגרה, והרגל נקטעה בדרך למעלה

 

שר הפנים גלעד ארדן ויו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, הצהירו בעבר כי תקופת הכליאה של מבקשי מקלט חדשים תוארך לשישה חודשים, אולם גורמים בכירים בסביבתו של וינשטיין הבהירו כי אם

התקופה תוארך, הוא לא יגן על החוק במקרה של עתירה לבג"ץ.

 

לפי התיקון החדש, שהוצע לאחר פסילת שני התיקונים הקודמים בבג"ץ, מסתננים שייכנסו לישראל לאחר כניסת החוק לתוקף ייכלאו למשך שלושה חודשים במתקן סהרונים, ולאחר מכן יעברו לתקופת שהייה של 20 חודשים במתקן חולות.

 

"אם רוצים הסדר שיעמוד, הכנסת צריכה להיות עם עין כלפי היועץ המשפטי לממשלה", אמר ינון. "לא ליצור מצב שאנחנו נכנסים לסיבוב רביעי בנוגע לחוק הזה. זו תהיה טעות להגביר את תקופת השהייה, זו תקופה שלא תעבור במבחן בג"ץ".

 

עו"ד ינון הוסיף כי "ההסדר שאנחנו מביאים היום נעשה לאחר הרבה מאוד מחשבה. גם אם לא הסכמתי (לתקופת ההחזקה. ע"א), ההחלטה שלי להניח את החוק הושתתה על כך שבצד האי-הסכמות יש את האיום שבעוד פחות משלושה שבועות מהיום, שלפיו אם החוק לא יפורסם הממשלה תיאלץ לציית לפסיקת בג"ץ, ועוד אלפי מסתננים ישוחררו. במקרה הזה הבעיה בדרום תל אביב תחמיר ויהיה קשה מאוד לאתר אותם לאחר מכן".

 

יו"ר הוועדה רגב הבהירה כי "אין לי כוונה לאשר את קיצור תקופת הכליאה למשך שלושה חודשים", ואז פנתה למשנה ליועץ המשפטי, עו"ד דינה זילבר: "אם מישהו חושב שאני אאשר חוק שלושה חודשים בלבד למשמורת הוא טועה. אנחנו לא בממשלה, אנחנו בכנסת, והכללים שונים. אתם לא נבחרתם על ידי הציבור, אנחנו נבחרנו על ידי הציבור, אני רוצה החזקה של שמונה חודשים".

 

ארדן: "ההסתננות פוגעת במרקם החיים" 

שר הפנים ארדן אמר בדיון: "צריכים לנקוט משנה זהירות בנוגע לשינויים. זה אתגר לאומי ואתגר חברתי, התופעה הזאת של ההסתננות פוגעת במרקם החיים, היא מגבירה את הפשיעה ומצמצמת את המשאבים שהמדינה יכולה להעמיד בפני אזרחיה. הם עדיין בני אדם וצריך לנקוט כלפיהם יחס של בני אדם, ועם זאת, לצמצם את המשאבים שאנחנו מעמידים לאזרחינו של מערכת חינוך, רווחה, זה דבר שלא יהיה".

 

ח"כ סולומון התעמת בדיון עם ח"כ רגב שקראה לעברו: "אתם תצביעו נגד החוק, בשביל זה אנחנו הולכים לבחירות". סולומון השיב: "דברי לעניין, האנשים צריכים פתרון". סולומון טען

כי הבקשות למקלט אינן נבדקות ואף ציין כי "כיהודים, אנחנו צריכים למצוא להם פתרון, למשל לא לקרוא להם סרטן (סולומון התייחס להפגנה נגד מבקשי המקלט שבה כינתה רגב את המסתננים "סרטן" . ע"א)".

 

"אתה כנראה לא מבין טוב עברית", אמרה רגב לסולומון, שעלה לארץ מאתיופיה. "אני יכול ללמד אותך עברית", השיב סולומון. לאחר שסולומון הוצא מהדיון הוא קרא לעברה של רגב: "את מסיתה כאן, מה זה, שוק?". ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) כינתה את התיקון החדש לחוק "דרדלה" והוסיפה כי יש להאריך את תקופת הכליאה במתקן הסגור לשמונה חודשים. ח"כ רוזין (מרצ) אמרה כי "הצעת החוק לא מתמודדת עם המצוקה", וח"כ חנין (חד"ש) אמר: "החוק הוא לא פתרון לכלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עו"ד ינון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ רגב
צילום: יש עתיד
ח"כ סולומון
צילום: יש עתיד
מומלצים