שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

היום: הצבעה על פיזור הכנסת ודיון על תאריך לבחירות

אחרי ההשמצות ההדדיות, מכתבי הפיטורים ומכתבי ההתפטרות, תחל המערכת הפוליטית את הדרך לעבר הבחירות לכנסת ה-20. ראשי הסיעות ייפגשו הבוקר אצל יו"ר הכנסת בניסיון להסכים על תאריך. לאחר מכן תיערך הצבעה על פיזור הכנסת. בלשכת רה"מ סימנו שלושה תאריכים אפשריים

לאחר יום ארוך של סערה פוליטית, חוסר ודאות, פיטורי שרים והתפוררות סופית של קואליציית נתניהו, מתקרבת והולכת ההודעה הרשמית על בחירות 2015 : יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין זימן להיום (ד') ב-10:00 את ראשי הסיעות כדי לקבוע תאריך מוסכם לבחירות כלליות לכנסת ה-20.

  

 

 

הולכים לקלפי - כתבות נוספות:

 

בשעות הצהריים תתקיים ככל הנראה הצבעה בקריאה טרומית על החוק לפיזור הכנסת, והמפלגות שנשארו בקואליציה - הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי – צפויות לתמוך בו. בכך תגיע לסופה הרשמי ממשלת בנימין נתניהו השלישית, שכיהנה רק מעט יותר משנה וחצי. כרגע מדברים בלשכת ראש הממשלה על שלושה תאריכים אפשריים לקיום הבחירות, כולם בתוך טווח של עד ארבעה חודשים: 10 במרס, 17 במרס או 24 במרס.

  

המפלגות החרדיות עשויות לתמוך בקיום בחירות ב-24 במרס, בתחילת חודש ניסן שבו תלמידי הישיבות נמצאים בחופשת "בין הזמנים" לקראת פסח. מדובר במסה של צעירים שיתנדבו במטות, בעיקר כטלפנים ונהגי הסעות לקלפי.

 

סיעת יש עתיד תתכנס בשעה 10:30 לישיבת שבה ישמעו חברי הכנסת מיו"ר המפלגה לפיד סיכום מפורט של אירועי היממה האחרונה וידונו עמו בנוגע להתנהלות בשבועות הקרובים. לא רחוק משם תתכנס סיעת הליכוד, וגם שם יעדכן ראש הממשלה נתניהו את חברי הכנסת וככל הנראה יועלה לדיון גם נושא הפריימריז לרשימת הליכוד לכנסת ושיטת הבחירה.

 

הצעה שעלתה לסדר היום מבקשת לערוך את הפריימריז להרכבת הרשימה באותו יום שבו יתקיימו הפריימריז לראשות הליכוד, כלומר ב-6 בינואר. זאת כדי לחסוך בעלויות ולהשלים את היערכות המפלגה לבחירות כמה שיותר מוקדם. יצוין כי חלק לא מבוטל מחברי הכנסת של הליכוד מתנגדים לרעיון, אולם הדיון הסיעתי יתקיים, בין היתר, כדי לנסות ולגבש הסכמות.

 

אמש הודיע נתניהו ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר התנועה ציפי לבני על פיטוריהם מהממשלה. בנאום חריף שבו ניסה לנמק את המהלך הוא אמר שעה קלה לאחר מכן: "שר אוצר שנכשל בניהול הכלכלה חובר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת: קוראים לזה פוטש. היו בממשלה הזאת חיכוכים וכיוונים מנוגדים. היא התנהלה תחת איומים, אולטימטומים והתקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה על הממשלה ועל העומד בראשה".  

לבני ונתניהו בטקס בבית הנשיא לפני הפיטורים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני ונתניהו בטקס בבית הנשיא לפני הפיטורים(צילום: גיל יוחנן)

שרי יש עתיד כהן, פרי ופירון מסבירים את התפטרותם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שרי יש עתיד כהן, פרי ופירון מסבירים את התפטרותם(צילום: מוטי קמחי)

בתגובה הודיעו ארבעת השרים האחרים מיש עתיד – שי פירון, יעל גרמן, מאיר כהן ויעקב פרי – על התפטרותם מהממשלה. השר פרי הגדיר את הנאום של נתניהו "הססני, פחדני וגובל בהיסטריה".

 

השר פירון הגדיר את הדברים "נאום פחדני ורע שהגיע אחרי מעשה כוחני ובלתי ראוי. לא נותרה לנו ברירה אלה להצטרף לשר האוצר ושרת המשפטים".

 

בשעות אחר הצהריים עוד הספיקו לבני ונתניהו לקיים פגישה אישית ולאחר מכן להשתתף יחדיו בטקס בבית הנשיא. ועם זאת, לבני התעקשה שראש הממשלה לא רמז לה על הצעד הבא שלו. בשיחה הפיטורים הטלפונית ביניהם היא הטיחה בו: "חבל שלא היו לך האומץ והגינות לעשות את זה בינינו בארבע עיניים".

פורסם לראשונה 02/12/2014 22:34

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
נאום נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים