שתף קטע נבחר

כ-300 אזרחים הפגינו נגד זיהום אוויר בחיפה

כשברקע דליפת הנפט החמורה בערבה, כ-300 פעילים צעדו במרכז הכרמל במחאה על זיהום האוויר בחיפה. "ראינו מה קרה בימים האחרונים בדרום עם דליפת הנפט", אמר מפגין. "לזיהום צריך למצוא פתרון כולל. אולי מעבר לשימוש באנרגיות ירוקות"

קרוב ל-300 איש הפגינו בשעות הצהריים (ו') במרכז הכרמל בחיפה, במחאה על תכניות שיגרמו - לדברי המפגינים - להעמקת הזיהום בחיפה ובמפרץ. מדובר בתוכנית להרחבת בתי הזיקוק, הרחבת נמל הדלקים ופרויקט קרקעות הצפון, הכולל העתקת מיכלי דלק מאזור חוף קריית חיים לעורף הקריות.

 

כתבות נוספות בנושא הזיהום בחיפה:

 

המפגינים צעדו מגן האם בשדרות הנשיא כאשר רבים מהנהגים שנתקעו בפקקים סביבם צופרים, לרוב בעידוד. המפגינים קראו קריאות בגנות הטייקונים עידן עופר ויצחק תשובה, וקריאות "עוד בז"ן - עוד סרטן", "בחיפה ובקריות תושבים רוצים לחיות", "הון, שלטון, איצטדיון" (כשהם מכוונים להקמתו של אצטדיון על שם סמי עופר, אביו של עידן עופר, במבואות הדרומיים של חיפה) ועוד.

 

חנה קופרמן, פעילה במאבק נגד הקמת הנמל, צעדה בראש המפגינים אמרה כי מדובר בהישג גדול שמראה כי הציבור החיפאי יוצא מאדישות לנוכח הנתונים הקשים על ממדי הזיהום והתחלואה בעיר. "במשך עשרות שנים הסתירו את המידע הזה בקנאות. כולם נתנו יד להסתרה, אין צדיק בסדום", אמרה קופרמן. "כולם הסתירו ואף אחד לא קם וצעק כשכבר עשר שנים יונה יהב מספר לכולם שהאוויר בחיפה הכי נקי בארץ".

 

"יונה יהב מספר לכולם שהאוויר בחיפה הכי נקי בארץ" (אחיה ראב"ד) (אחיה ראב
"יונה יהב מספר לכולם שהאוויר בחיפה הכי נקי בארץ"(אחיה ראב"ד)

 

עו"ד שרית גולן-שטיינברג, חברת מועצת העיר הגיעה להפגנה עם שני ילדיה, אמרה כי "אני מפגינה כדי שהזיהום לא יתרחב". בנוסף, היא הבהירה כי "אנחנו פועלים גם במישור הפוליטי כדי למנוע את התפשטות והתרחבות המזהמים".

 

רבים מהבאים היו סטודנטים וחברים בארגון "מגמה ירוקה". קובי אוחיון, שהגיע מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, אמר כי "הבעיה חוצה אזורים. אני גרתי בעבר בחיפה והיום בבאר שבע. ראינו מה קרה בימים האחרונים בדרום עם דליפת הנפט. לזיהום צריך למצוא פתרון כולל. אולי מעבר לשימוש באנרגיות ירוקות".

 

הראל גולשטיין, מאגודת הסטודנטים במכללת אורנים בטבעון, אמר כי "הגענו להפגין כי הנתונים מחרידים. הזיהום גובה עוד ועוד קורבנות, ואנשים בכל האזור מתים בגללו מסרטן. מי שאמור לפעול ולדאוג לפתור את הבעיה הזו, לא עושה דבר", אמר בזעם.

 

 

מארגני ההפגנה טענו אתמול בהודעה רשמית כי, נתונים רשמיים של משרדי הבריאות והגנת הסביבה מראים כי בחיפה יש שיעור גבוה יותר של תחלואה קשה כתוצאה מזיהום אוויר. "סוף סוף מתפרסם באופן רשמי מה שניסו להסתיר במשך שנים", מסרו המארגנים. "חיפה במקום הראשון בארץ בתחלואה ותמותה מסרטן, אסטמה ובעוד מחלות הקשורות בזיהום אוויר. למרות הנתונים המזעזעים, בעירייה ובממשלה מקדמים שלוש תכניות ענק חדשות אשר יגדילו את הזיהום ואת אחסון החומרים הרעילים במאות אחוזים". 

  

בחודש ינואר תדון המועצה הארצית לתכנון ובניה בשתיים משלוש התוכניות השנויות המחלוקת: יתקיים דיון על תכנית קרקעות הצפון שבה מנסים להקים מתחם פטרוכימי חדש מזרחית לבז"ן. דיון נוסף יתקיים על תוכנית להרחבת בתי הזיקוק לנפט (בז"ן) ובהגדלת הייצור במאות אחוזים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים