שתף קטע נבחר

מכה לישראל כץ: בוטל המינוי הבעייתי ליו"ר דירקטוריון כביש חוצה ישראל

כחודשיים לאחר ש-ynet חשף כי פעיל הליכוד ומקורבו של שר התחבורה מועמד לתפקיד היוקרתי, אף שספג ביקורת חריפה על עדותו בפרשת הולילנד, החליטה הוועדה לבדיקת מינויים לבטל את מינויו של אברהם נתן

הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי החליטה להמליץ על ביטול מינויו של השר ישראל כץ את אברהם נתן ליו"ר דירקטוריון חברת כביש חוצה ישראל. זאת בעקבות חשיפת ynet. הנימוק: עדותו הבעייתית במשפט הולילנד והביקורת שמתח בית המשפט על נתן, לפיה הוא "הותיר תחושה קודרת ועכורה, התפתל על דוכן העדים וביקש להסתיר ולהעלים עובדות".  

 

נתן. לא נכלל ברשימת המועמדים של רשות החברות לתפקיד היו"ר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתן. לא נכלל ברשימת המועמדים של רשות החברות לתפקיד היו"ר(צילום: מוטי קמחי)
 

השר כץ. עבר של מינויים בינתיים (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
השר כץ. עבר של מינויים בינתיים(צילום: מיכאל קרמר)

את החלטתה נימקה הוועדה בכך ש"בהתאם לקבוע בהחלטת הממשלה, הוועדה לבדיקת מינויים מצאה לנכון לייעץ לשר התחבורה והבטיחות בדרכים ולשר האוצר שלא למנות את אברהם נתן ליו"ר דירקטוריון חברת כביש חוצה ישראל, מאחר שאינו מתאים לכהונה בחברה".

 

לפני כחודשים חשף ynet את דבר מועמדותו של נתן, פעיל הליכוד לשעבר ומקורבו של שר התחבורה ישראל כץ, לתפקיד יו"ר הדירקטוריון בחוצה ישראל. השר כץ פעל למינויו אף שנתן לא נכלל ברשימת המועמדים המתאימים של רשות החברות מבין חרי "נבחרת הדירקטורים". המינוי עבר את ועדת המינויים, שלא ידעה על הביקורת החריפה שמתח אז בית המשפט על נתן. 

 

משישה לא יוצא אפילו 1

ממסמכים שהגיעו לידי ynet עלה כי כבר ב-8 באפריל פנתה לילי אילון, סגנית מנהל רשות החברות הממשלתיות, לשר כץ. במכתבה תיארה בפני כץ את הנהלים למינוי דירקטורים והציעה לו מועמדים לתפקידי דירקטור בחברות ציבוריות שבתחום אחריותו. לחברת חוצה ישראל, נשואת הפרשה, הוצעו שישה מועמדים. אף אחד מהם לא היה נתן, שאותו מינה לבסוף כץ.  

 

במכתב נוסף, זמן קצר לאחר מכן, פנה ראש רשות החברות אורי יוגב בעצמו לשר כץ. "במכתבנו הקודם הוצעו לבחירתך מועמדים מקרב 'נבחרת הדירקטורים'. המועמדים הנ"ל הוצעו בתום הליך יסודי ומקצועי, שלקח בחשבון את צורכי החברה, את הרכב הדירקטוריון בחברה ואת תחומי העיסוק והעניין של המועמדים", כתב יוגב לכץ. "הליך זה זכה לברכתו של היועץ המשפטי לממשלה ותואם עם משרד המשפטים", הוסיף. הוא מנה שוב את רשימת ששת המועמדים. נתן, כאמור, לא היה חלק מהם. 

 

מכתב אחר נשלח בכיוון ההפוך, אחרי דיונים בין הצדדים. ב-29 ביולי שלחה קטי שטרית, ראש מטהו של כץ, מכתב לרשות החברות. במכתב הציגה שטרית את מועמדותו של נתן לדירקטוריון.

 

המינוי נפסל

בעקבות החשיפה הודיעה רשות החברות הממשלתיות כי מינויו ייבחן מחדש. "המידע החדש על אודותיו נבחן בימים אלה ויועבר לוועדה לבחינת מינויים מיד בתום הבדיקה". כעת כאמור החליטה הוועדה לפסול את מינויו.

 

מלשכת שר התחבורה כץ נמסר בתגובה: "אברהם נתן נבחר לנבחרת הדירקטורים של רשות החברות ועל מועמדותו לדירקטור בחברת חוצה ישראל חתמו שרי האוצר והתחבורה. כפי שהסברנו גם בעבר, בשלב זה הליך בחירת היו"ר אינו קשור לשרים אלא לרשות החברות בלבד. למשרד התחבורה אין מידע לגבי החלטת הוועדה וכמובן שהוא יכבד כל החלטה באשר היא". את תגובתו של נתן לא ניתן היה להשיג.

 

יוזכר כי השר כץ נחקר בעבר בחשד למינויים פוליטיים ומעורבות בפעולות פסולות במשרד החקלאות ובגופים הקשורים עמו בעת שכיהן כשר החקלאות. היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, החליט ב-2009 לסגור את תיק החקירה בשל חוסר ראיות מספיקות, אך ציין כי התנהלותו של כץ כללה גם פעולות לא ראויות.

 

מאידך, הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד מיכאל אילון, שהיה יועצו הבכיר של כץ, מנכ"ל מועצת הצמחים וחבר בליכוד. על פי כתב האישום היה אילון "איש אמונו של כץ ובין השניים התקיימה זיקה פוליטית מהותית". כתב האישום מציין כי "אילון פעל לשם קידום האינטרסים הפוליטיים של כץ ושלו".

 

אילון הואשם במרמה והפרת אמונים, זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. בתחילת השנה הודה אילון בכתב אישום מתוקן. את אילון מייצג עורך הדין ליאור אפשטיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות
אברהם נתן
צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות
מומלצים