שתף קטע נבחר

תסיסה בליכוד: נתניהו יביא תקנון חדש להצבעה - אך איש עדיין לא ראה אותו

ראש הממשלה צפוי להביא מחר לדיון את בקשתו להקדים את הפריימריז, שינוי בצורת בחירת המחוזות והוספות זכות לשריונים. משמעות הבקשה, אם תאושר, היא מרחיקת לכת, ולמרות זאת במפלגה ניזונים בינתיים משמועות ודיווחים בתקשורת. מבקר הליכוד: "אסור לשנות את כללי המשחק באמצע"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בקרב בתוך הליכוד: ישיבת המרכז שנקבעה בדיוק ליום שבו מיועדת להתפזר הכנסת ה-19 מעוררת תסיסה גדולה במפלגת השלטון. כמעט יממה לפני הדיון על שינויים מרחיקי לכת בתקנון המפלגה, איש בליכוד לא יודע לומר על מה בדיוק ידונו חברי המרכז ועל אילו סעיפים תתבצע ההצבעה.

 

פעילים בולטים מספרים כי נתניהו צפוי להביא לדיון במרכז מחר את בקשתו להקדים ל-30 בדצמבר את הפריימריז לראשות הרשימה המיועדים ל-6 בינואר, ובנוסף להצמיד את הבחירות לראשות המפלגה עם הבחירות להרכבת הרשימה ולקיימן באותו יום.

 

ישיבת הממשלה הבוקר (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
ישיבת הממשלה הבוקר(צילום: אמיל סלמן)

 

הדיון שיתקיים מחר באריאל צפוי להעלות לסדר היום גם שינויים נוספים מרחיקי לכת בתקנון המפלגה שישפיעו גם על האופן שבו תורכב הרשימה לכנסת. מטבע הדברים מעורר הדבר מהומה, בין היתר, בשל העובדה שעד רגע זה איש מהמתפקדים הבולטים ומרבית חברי הכנסת לא יודעים באילו שינויים מדובר.

 

החלטתו של נתניהו לערוך את הפריימריז להרכבת הרשימה באותו יום שבו יתקיימו הפריימריז לחברי הכנסת תמנע מחברי כנסת רבים אפשרות להיערך בהתאם. מעבר לכך המועמדים לראשות המפלגה יצטרכו לעבוד כפול כדי לנהל את הקרב מול נתניהו ובמקביל להילחם על מקומם ברשימה לכנסת.

 

הקדמת הפריימריז נומקה על ידי הליכוד בכך שנתניהו מעוניין לסיים עם הנושאים הטכניים ולהתכונן למערכת הבחירות המתוכננת ב-17 במרס, אולם בליכוד יש מי שהעריכו כי נתניהו רוצה לבלום את מועמדותו של שר הפנים לשעבר גדעון סער ולא לאפשר לו זמן להתארגן.

 

גדעון סער. ניסיונות חסימה של נתניהו? (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
גדעון סער. ניסיונות חסימה של נתניהו?(צילום: ערוץ הכנסת)
 

מלבד הקדמת הפריימריז ואיחוד ימי הבחירות לראשות המפלגה ולרשימה, עומדת על סדר היום של הוועידה מחר הצעה לפיה יועבר הכוח ממתפקדי הליכוד לידי חברי המרכז. משמעות הדבר היא שאת נציגי המחוזות ברשימת הליכוד לכנסת ה-20 יבחרו רק חברי המרכז ולא המתפקדים כפי שהיה קודם. לא ברור עדיין אם יש רוב למהלך הזה, אולם בליכוד אומרים שנתניהו מקדם את היוזמה הזאת כדי לקבל לגיטימציה לשריונים כפי שהוא רוצה - אחד בכל עשירייה.

 

עד רגע זה, וחרף שמועות רבות שמסתובבות בליכוד, מרבית החברים במפלגה לא יודעים במדויק מה מתכוון נתניהו להביא לדיון והצבעה. ברקע, יוזמות שונות שעליהן כבר דיבר בעבר אולם לא הבהיר סופית את מי מהן גם יישמו במסגרת ההיערכות למערכת הבחירות הקרובה.

 

ממשרד מבקר הליכוד, עו"ד שי גלילי, נמסר בתגובה כי "עצם ההחלטה על כינוס ישיבת מרכז תוך מתן הודעה על כך, פחות מ-48 שעות היא בגדר פגם חמור. לא זו בלבד שלא יהיה בידי חברי המרכז די זמן להיערך לדיון בנושאים כה חשובים, בפרק הזמן הבלתי אפשרי כאמור, אלא שגם להזמנה עצמה לא צורפו המסמכים הרלוונטים העומדים להצבעה. כך לדוגמה, תקנון הבחירות לרשימת המפלגה לכנסת, שעליו יתקיימו הדיון וההצבעה, לא צורף להזמנה ואין מי מחברי המרכז כיום היודע את תוכנו.

 

"יתרה מזאת, במקום שכבר אושר מועד לקיום הבחירות המקדימות לבחירת יושב ראש המפלגה ומערכת הבחירות החלה, חל איסור בתכלית האיסור לשנות את כללי המשחק באמצע מערכת הבחירות, לרבות בדרך של הקדמת מועדן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מרכז הליכוד (ארכיון)
צילום: רועי עידן
מבקר הליכוד, עו"ד שי גלילי
מומלצים