שתף קטע נבחר

מרכז הליכוד יכריע: פריימריז במפלגה בתוקף לחצי שנה

הפסד לנתניהו בליכוד: הצעה של ח"כ משה פייגלין, שנראתה תחילה חסרת סיכוי, זכתה לאהדה בכינוס המרכז ותובא בעוד שבועיים להצבעה חשאית שאם תאושר תגביל את ניצחונו הצפוי של ראש הממשלה בפריימריז לתקופה קצרה בלבד. ח"כ פייגלין: "אתמודד על הנהגת התנועה"

כינוס מרכז הליכוד: חברי המרכז יכריעו בתוך שבועיים בהצבעה חשאית אם הפריימריז לראשות התנועה יהיו תקפים לחצי שנה בלבד לקראת קיום בחירות כלליות. אם לא יתקיימו בחירות בתוך חצי שנה יצטרך יו"ר התנועה להיבחר מחדש. מדובר בהצעה של ח"כ משה פייגלין שביקש לא לתת צ'ק פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו. ההצעה הועלתה במסגרת כנס מרכז הליכוד שהתקיים הערב (יום א') בקריית שדה התעופה. נתניהו מצדו לא התייחס בדבריו להצעה של פייגלין וקרא לנהל ויכוח מתוך שיח מכבד.

 

למרבה ההפתעה הצעתו לא נדחתה ברוב גדול ומספר לא מבוטל של חברי מרכז אף תמכו בה והרימו את ידם. בשל כך הוחלט לקיים הצבעה חשאית. משמעות הדבר היא שמספר גדול של חברי מרכז ליכוד לא נתנו לנתניהו את המנדט להיות יו"ר המפלגה בתרחיש שבו אין בחירות באופק.

 

 

נתניהו ודנון, הערב. לחיצת יד קרירה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו ודנון, הערב. לחיצת יד קרירה(צילום: מוטי קמחי)
 

פייגלין אמר בכנס: "כולנו אנשים רציניים ותיקים ומבינים עניין. אנחנו יודעים שעל מנת שהליכוד לא ימחק את עצמו, אסור לנו לתת לראש הממשלה צ'ק פתוח. אם יוחלט להצביע על פריימריז, אני זורם אם זה, אבל אני מביא בפניכם הסתייגות. נכון, צריך לתת לראש הממשלה להתארגן, אבל אם בתוך חצי שנה מיום הפריימריז לא יתקיימו בחירות, נערוך שוב פריימריז, ושוב יצטרכו אותנו, ושוב תקבלו תשובות ומסרים ואת האסמסים שקיבלתם היום".

 

פייגלין אמר עוד כי הוא "מתכוון בכל מקרה להתמודד על הנהגת התנועה. אני לא עושה זאת נגד מישהו אלא בעד משהו. בעד הערכים שתנועת הליכוד תמיד דגלה בהם. זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, הר הבית, שלמות ירושלים. כל עוד רעיון שתי המדינות שולט, זה לא משנה שניצחנו את הבחירות כי השמאל שולט. על מנת שננהיג אנחנו צריכים לדגול ברעיון שלנו - מדינה אחת, לעם אחד".

 

יו"ר הוועידה ח"כ דני דנון אמר: "אתם בחרתם בי כדי שאעמוד על המשמר מול האינטרסים לשמור על תנועת הליכוד וזה מה שעשיתי בימים האחרונים. זה לא היה קל ואני שמח שההתעקשות וההתמדה הביאה אותנו למקום שאנחנו נמצאים בו".

יתמודד שוב מול נתניהו. ח"כ פייגלין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יתמודד שוב מול נתניהו. ח"כ פייגלין(צילום: מוטי קמחי)

ראש הממשלה נתניהו אמר בוועידה כי "התנועה חיה, נושמת ובועטת, ואנחנו נדרשים לנהל את עניינינו בוויכוח מתוך שיח מכבד. להעלות מחלוקות אבל להכריע בעיקר מתוך הדרך המשותפת שלנו. בדברים הגדולים אנחנו מאוחדים ומלוכדים ואין מישהו אחר שינהיג את מדינת ישראל זולתנו".

 

נתניהו ציין כי לישראל שלושה אתגרים: "לשמור על הביטחון, לשמור על החיים של המדינה שלנו ולשמור על איכות החיים ושלפר את איכות החיים. האתגר הראשון בא מתוך מתקפה רדיקלית של כוחות קיצוניים מבית, האתגר השני של כוחות חוץ והאתגר השלישי מתוך הצורך לעשות כאן שינויים שיקלו על האזרחים בעיקר ביוקר המחיה ואלו שלושה אתגרים שאנחנו יכולים להם. אחרים יכולים לדבר, לסמס, אבל היחידים שמטפלים באמת בדברים זה אנחנו יחד".

 

בנוגע למהומות שפרצו במגזר הערבי בימים האחרונים אמר ראש הממשלה כי "אנחנו עדים לניסיונות הולכים וגוברים בחודשים האחרונים ובימים האחרונים של הסתה של ניסיונות להבעיר אלימות, גם טרור, ואנחנו פועלים באחריות ונחישות מול הניסיונות להבעיר את ירושלים. הנחיתי לתגבר את העיר ביותר מ-1,000 שוטרים, אמצעים רבים, חקיקה חדשה, להוציא מחוץ לחוק קבוצות הסתה בעיר העתיקה, לבצע מעצרים מנהליים, לשלול אזרחות למי שקורא להשמדתנו".

 

נתניהו הוסיף כי "ההסתה שאנחנו חווים לא באה רק מכוחות האיסלאם הקיצוניים, היא באה גם מהרשות הפלסטינית והעומד בראשה ומתנועת הפתח. הם קובעים שעם ישראל לא היה בישראל. צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין. כל מה שקראתם בהיסטוריה ובתנ"ך, לא היה. עיוות מוחלט של העובדות. מול ההסתה הזאת צריך להרגיע ולקרוא להרגעת הרוחות אבל גם לבצע פעולה נחושה מול מפרי חוק ואלימים".

 

בסיום דבריו ציין ראש הממשלה כי "יש מי שאומרים לנו שהדרך להתמודד מול התקפות אלימות ומילוליות, היא להתקפל. הדרך להתמודד עם זה היא לסגת. בכלל יש להם נוסחה שאומרת 'אם לא פינית, לא עשית'. 'אם לא נסוגת, לא עשית דבר במדינה'. יש לי חדשות לאנשים שדוגלים בשיטה הזאת: אפשר

לעשות בלי לפנות. אנחנו עושים את זה עם כבישים, מחלפים, הקמנו גדר והפסקנו הסתננות לגבולותינו".

 

בתוך כך, הבוקר הגיעו ראש הממשלה נתניהו וח"כ דנון להסכמה על התאריך לקיום הבחירות הפנימיות לראשות הרשימה. מסתמן כי הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-6 בינואר, ואילו ההצבעות בנוגע לשינויי החוקה יתקיימו בנפרד, ב-25 בדצמבר. נתניהו רצה לקיים בחירות בזק כבר בחודש הבא ואילו יריביו הפוליטיים - דנון ופייגלין - התנגדו לכך וכינו את הצעתו "מחטף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ פייגלין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים