שתף קטע נבחר

ג'ון והחבורה: כך מפיק דאעש הוצאה להורג

6 שעות צילום ב-200 אלף דולר: פיטר קסיג האמריקני נרצח בסוריה ביחד עם 22 חיילי אסד. שני ארגונים שניתחו את סרטון ההוצאה להורג שלהם פְרֵיְם אחרי פְרֵיְם למדו על טכניקות ההפקה של דאעש. צפו בכתבת CNN

זה היה רצח שבוצע במקסימום ברוטליות: עריפת ראש בו-זמנית של 22 שבויים סורים שהוחזקו על ידי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

ניתן לקרוא את הכתבה גם באתר CNN

 

עוד חדשות בעולם :

צ' קוריאה לאמריקני שגורש: שלם על הקינוח

גרמניה: איש אס-אס לא יישפט בגין טבח המוני

אולי הפעם: הפסקת אש חדשה במז' אוקראינה

שנת 2014: 15 מיליון ילדים בסכנה בעולם

 

בחודש נובמבר פרסם דאעש סרטון תעמולה שכותרתו "אף שהכופרים בזים לזה". הסרטון תיעד את רצח בן הערובה האמריקני פיטר קסיג (הידוע גם בשם עבד א-רחמן קסיג), ואת הרצח ההמוני של יותר מ-20 חיילים סורים.

 

 

 (צילום: CNN) (צילום: CNN)
(צילום: CNN)

1. "ג'ון הג'יהאדיסט" - לוחם דאעש בעל מבטא בריטי שאחראי לרצח כמה בני ערובה מערביים ונחשב ל"פני התעמולה" של ארגון הטרור.

2. בסרטון מצולמים 22 לוחמים מקבוצות אתניות ולאומים שונים, בהם אוסטרליה, אינדונזיה, מלזיה, הפיליפינים, בריטניה, שווייץ, בלגיה וגרמניה.

3. מקסים הושארד - האיש היחיד שזוהה בסרטון בוודאות. מדובר בצרפתי שהמיר את דתו לאיסלאם, נסע לסוריה באוגוסט 2013 והצטרף לדאעש.

4. לוחמים "נסתרים" - שלושה נראים בסרטון רק בהבזק. מומחים מעריכים שהלוחם שפניו מכוסים בגרב הוא כפיל של "ג'ון הג'יהאדיסט".

5. שניים מלוחמי דאעש שמופיעים בסרטון עונדים לגופם מיקרופונים ועל פי הערכות העבירו מסרים מוקלטים. אלא שקולותיהם לא נשמעים בסרטון.

6. ארבע עד שש שעות - ניתוח של האור והצל בסרטון מראה שהוא צולם במשך כמה שעות עם מספר רב של טייקים שבסופו של דבר הסתיימו בהוצאה להורג ההמונית.

7. כל 22 בני הערובה שהוצאו להורג הם חיילים סורים, רבים מהם נחטפו על ידי דאעש בהשתלטות על בסיס חיל האוויר טבקה.

 

ארגון TRAC, שמקדיש את עבודתו למחקר של אלימות פוליטית מכל סוגיה, וגוף החשיבה הבריטי נגד פונדמנטליזם Quilliam, ניתחו את סרטון הווידאו של דאעש פְרֵיְם אחרי פְרֵיְם כדי להבין את טכניקות ההפקה, זהות בני הערובה ורוצחיהם ואת משמעות הצגת הרצח המתועב באופן ויזואלי.

 

הנה כמה מהממצאים של TRAC ו-Quilliam:

 הפקת הווידאו עלתה לפחות 200 אלף דולר, העריך ארגון TRAC. בדומה לסרט באורך מלא, הסרטון בנוי מקטעים רבים תוך שימוש במצלמות HD כדי ליצור תמונות באיכות מקצועית גבוהה.

 כמעט כל הרוצחים חשופי פנים וניתנים לזיהוי. יש בסרטון 22 לוחמי דאעש מקבוצות אתניות ולאומים שונים, וכולם לובשים מדי הסוואה. מי שמנהיג את קבוצת הרוצחים הוא האיש שנודע בתקשורת הבריטית כ"ג'ון הג'יהאדיסט", הלוחם רעול הפנים ובעל המבטא הבריטי שאחראי לרצח בני ערובה מערביים.

 רק אחד מהרוצחים זוהה: מקסים הושארד מצרפת שהמיר את דתו לאיסלאם. כמה מדינות אחרות חוקרות כעת אם מי מהאזרחים שלהן מופיע בסרטון ההוצאה להורג של דאעש.

 התאורה והצל בסרטון חושפים כי הוא צולם במשך ארבע עד שש שעות. הוא צולם פעמים רבות ומכיל כמה סתירות. סדר הרוצחים והאסירים שעומדים בשורה מוחלף בכמה מקומות.

בכמה פריימים נראים לוחמי דאעש מדברים זה אל זה, ככל הנראה הדרך שלהם להעביר את הזמן בין הקטעים.

 שניים מלוחמי דאעש בסרטון עונדים מיקרופונים זעירים לגופם, אולם קולם לא נשמע. ייתכן שההודעות שהם הקליטו נמחקו או נשמרו לפרסום עתידי.

 שלושה מהרוצחים הוצאו מתוך הסרטון והופיעו רק בקטעי מעבר. אחד מהם הוא לוחם שראשו מכוסה כובע גרב, היחיד שפניו רעולים מלבד "ג'ון הג'יהאדיסט". בארגון TRAC מאמינים שרעול פנים נוסף בסרטון שיחק בתפקיד הכפיל של "ג'ון הג'יהאדיסט" למקרה שתהיה תקיפה אווירית וירצו לחסל את "ג'ון הג'יהאדיסט" המקורי.

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: CNN
הסרט צולם במשך כשש שעות. ההוצאה להורג של דאעש
צילום: CNN
מומלצים