שתף קטע נבחר

גרמניה: איש אס-אס לא יישפט בגין טבח המוני

בימ"ש בגרמניה סגר את התיק נגד ורנר ס' בן ה-89 בגין חוסר ראיות. החייל הנאצי לשעבר הואשם בסיוע לטבח 642 בני אדם בכפר בצרפת, בהם נשים וילדים שנשרפו למוות בתוך כנסייה. "היה במקום, אך אין הוכחה למעורבותו"

בית משפט בגרמניה סגר היום (יום ג') את התיק נגד חייל אס-אס לשעבר, בן 89, שנאשם במעורבות בטבח הגדול ביותר שבוצע באוכלוסייה אזרחית בצרפת תחת הכיבוש הנאצי. התיק נסגר בשל חוסר ראיות.

 

עוד חדשות בעולם :

אולי הפעם: הפסקת אש חדשה במז' אוקראינה

שנת 2014: 15 מיליון ילדים בסכנה בעולם

אובמה: הבנות שלי לועגות על אוזניי הגדולות

 

ורנר ס', תושב העיר קלן ששם משפחתו לא הותר לפרסום מכוח חוקרי הפרטיות בגרמניה, הואשם ברצח ובסיוע לרצח בטבח שבוצע בשנת 1944 בכפר אורדור-סור-גלאן בדרום-מערב צרפת.

 

"כפר הרפאים" שבו בוצע הטבח. אורדור-סור-גלאן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"כפר הרפאים" שבו בוצע הטבח. אורדור-סור-גלאן(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ביוני 1944 פשטו חיילי אס-אס על הכפר כנקמה על ההתנגדות לנאצים בשלהי המלחמה. תוך כמה שעות רצחו חייליו של אדולף היטלר 642 גברים, נשים וילדים. הגברים התאספו באסמים ונורו בראשם. הנשים והילדים נשרפו חיים בכנסיית הכפר אחרי שכוחות האס-אס צרו על המקום והעלו אותו באש.

 

התביעה בדורטמונד טענה שאיש האס-אס היה חלק מכיתת יורים וירה ב-25 בני אדם, ואז סייע לכוחות הנאציים שצרו על כנסייה והעלו אותה באש. רק שישה תושבים שרדו את הטבח בכפר אורדור-סור-גלאן, שנחרב כמעט לחלוטין. הריסותיו נשמרו עד היום כתזכורת לזוועות שחוללו הנאצים.

 

ורנר הכחיש את האישומים נגדו, הודה שהיה בכפר, אך טען שמעולם לא ירה ירייה ולכן לא היה מעורב בטבח מאות התושבים.

 

בפסיקתו מסר בית המשפט הגרמני כי הצהרות העדים לא מצליחות לסתור את טענות הנאשם ושאין הוכחה מתועדת לכך שהוא היה חלק מאותו טבח. "הדבר היחיד שככל הנראה היה מוכח במשפט הוא שהחשוד היה באזור במהלך הטבח באורדור-סור-גלאן כפי שהוא טען בעצמו", מסר בית המשפט. "נוכחות זו בלבד לא מספיקה להוכיח סיוע לרצח ללא הוכחות נוספות".

 

בחודש ספטמבר אשתקד ביקרו נשיאי צרפת וגרמניה, פרנסואה הולנד ויואכים גאוק, ב"כפר הרפאים" אורדור-סור-גלאן. "אני חולק אתכם את התחושה המרה לנוכח העובדה שהרוצחים לא עמדו לדין", אמר גאוק לקהל שהשתתף בטקס זיכרון במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
642 גברים, נשים וילדים נרצחו בכפר הצרפתי. אורדור-סור-גלאן
צילום: AFP
מומלצים