שתף קטע נבחר

יום דרמטי בליכוד: נתניהו במבחן מול המרכז

אחרי הכינוס הסוער של מרכז המפלגה, שאנשיו האשימו את ראש הממשלה בגרימת נזק לתנועה, מתקיימת היום הצבעה חשאית על הצעת נתניהו להקדים את הפריימריז ולאשר את השיריונים. ברקע מרחפת השאלה: האם גדעון סער יתמודד מול נתניהו?

כינוס מרכז הליכוד אמש (ג') היה סוער כהרגלו והיום הוא יימשך, כשראש הממשלה ויו"ר המפלגה, בנימין נתניהו, יעמוד במבחן ראשון לקראת בחירות 2015.

 

הסקר הדרמטי: סער ונתניהו עם מספר מנדטים זהה

 

היום תתקיים הצבעה חשאית על הצעת ראש הממשלה להקדים את הפריימריז לראשות המפלגה ולרשימה לכנסת ל-31 בדצמבר ואישור השיריונים שביקש ראש הממשלה לקבל מהמרכז. לקלפיות, שנפתחו בשעה 10:00 ויפעלו עד 22:00, יגיעו חברי מרכז לטבריה, עכו, חיפה, נתניה, תל אביב, חולון, אשדוד, באר שבע, ירושלים ואריאל ויכריעו לאן פניה של המפלגה. בשעות אלה מקבלים חברי המרכז הודעה שקוראת להם לבוא ולהצביע.

 

לפני חצות הוגשה לבית הדין של הליכוד עתירה נגד ההצבעה החשאית המתוכננת, אך זו נדחתה בשעות הבוקר. העותר, מיכאל פואה, פעיל מטעם המועמד משה פייגלין, ביקש להורות לליכוד שלא לקיים את ההצבעה או לחילופין לאפשר משקיפים בכל הקלפיות. לדבריו, ישנו פגם טכני באופן שבו הוחלט על ההצבעה ויתרה מכך, רבים מחברי המרכז לא קיבלו הודעה מסודרת על ההצבעה ואת פרטיה.

 

באופן רשמי וכדי לקיים הצבעה חשאית, אמורים היו אנשי נתניהו להגיש 380 חתימות של פעילים הדורשים הצבעה חשאית. בפועל, טוענים חברי מרכז, לא נאספו החתימות ויו"ר הוועידה דני דנון הודיע מראש על הצבעה חשאית כפי שרצה נתניהו ופיזר את הכינוס.

 

כ-500 חברי מרכז התייצבו בכנס באריאל באווירה שהייתה די עוינת מבחינתו של נתניהו. עשרות חברי מרכז האשימו אותו שהוא גורם נזק לתנועה, משנה תקנון באופן מרחיק לכת ושולח את החברים לקלפיות מבלי שבכלל ברור היכן הן ממוקמות, מה הן שעות ההצבעה ואיך היא אמורה להתבצע.


כך תיראה רשימת הליכוד

כך תיראה רשימת הליכוד
מקום  
1 יו"ר הליכוד
2-10 הרשימה הארצית
11 משוריין - בחירת היו"ר
12-15 הרשימה הארצית
15 משוריין לאישה
16 מחוזות
17 הרשימה הארצית
18-19 מחוזות
20 הרשימה הארצית
21-22 מחוזות
23 הרשימה הארצית
24 משוריין - בחירת היו"ר
25 משוריין לאישה חדשה (לא כיהנה כח"כית)

אחד מאנשיו של פייגלין מביע את דעתו על נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אחד מאנשיו של פייגלין מביע את דעתו על נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

כינוס מרכז הליכוד הסוער באריאל, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כינוס מרכז הליכוד הסוער באריאל, הערב(צילום: מוטי קמחי)

עשרות מתומכיו של המועמד מול נתניהו, משה פייגלין, השמיעו קריאות נגד ראש הממשלה, אמרו שהוא מעביר את הליכוד למשהו רע מאוד. היום יתייצב נתניהו למבחן אמון מול תנועתו והשאלה שעולה כאן היא האם מאחורי הפרגוד יאשרו חברי הליכוד את הצעתו של נתניהו או שמא יביכו אותו ויבטלו את ההצעה?

 

אם הצעתו של נתניהו לא תתקבל, ייערך שוב כינוס של מרכז הליכוד ב-25 בדצמבר, אז יחליטו חברי המרכז מי הוא הגוף הבוחר עבור הרשימה לכנסת. בתסריט כזה, הסוף כמעט ידוע מראש. חברי המרכז צפויים להעביר את הכוח לידם ולראשונה מי שירכיב את הרשימה הם ככל הנראה חברי המרכז ולא כלל מתפקדי הליכוד.

 

ההצבעה היום תתקיים כשברקע עוד עומדת שאלת השר לשעבר, גדעון סער, שעוד שוקל אם להתמודד מול נתניהו בקרב על ראשות הליכוד. המועד האחרון להגשת הטפסים הוא 14.12. עד אז יידעו במפלגת השלטון אם היא נערכת לאחד הקרבות הפוליטיים המעניינים של מערכת הבחירות הזאת ומיד אחריו למערכת הבחירות הכללית מול גוש המרכז.

יתמודד נגדו? סער ונתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יתמודד נגדו? סער ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

דבר נוסף שמדאיג את אנשי הליכוד הוא התחזקות השמאל לקראת הבחירות. סקר שפורסם אמש בחדשות 10 העלה שאיחוד בין ציפי לבני ליצחק הרצוג יהפוך את העבודה למפלגה הגדולה בישראל.

 

על פי הסקר, העבודה בשילוש לבני ושאול מופז גורפת 22 מנדטים, שניים יותר מהליכוד. הסקר גם בחן כמה מנדטים יקבל הליכוד אם סער יעמוד בראש המפלגה וכמות המנדטים נותרה על 20.

 

עוד עולה מהסקר כי הבית היהודי היא המפלגה השלישית עם 15 מנדטים. בהמשך מפלגתו של משה כחלון עם 13, ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן 11, יש עתיד 10, ש"ס 7, יהדות התורה 7 ומרצ 6. חד"ש מקבלת 5 מנדטים ורע"מ-תע"ל 4.

  

Read this article in English


פורסם לראשונה 09/12/2014 22:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
בנימין נתניהו
צילום: עידו ארז
מומלצים