שתף קטע נבחר

לא פשע שנאה: אישום נגד מציתי בית הספר

שלושת הצעירים מארגון להב"ה, שהציתו את בית הספר הדו-לשוני בירושלים, נכנסו לבית המשפט מחויכים ויש להם סיבה טובה: הם לא מואשמים בעבירות לאומניות. הרקע למעשה: טקס שנערך לזכר ערפאת בבית הספר

הצתה, התפרצות והשחתה - אך לא עבירות על רקע לאומני. זו תמצית כתב האישום שהוגש היום (ב') על-ידי פרקליטות מחוז ירושלים נגד שלושת הצעירים בגין הצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים.

 

כתב אישום הוגש נגד יצחק גבאי, בן 22 מירושלים, שלמה רחמים טויטו בן 20 מביתר עילית ונחמן טויטו בן 18 מביתר עילית, שלושתם פעילי ארגון להב"ה למניעת התבוללות בגין הצתה, התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים והשחתת פני מקרקעין. גבאי מואשם גם בנהיגה ללא רישיון ובהחזקת סכין.

 

מכתב האישום עולה כי השלושה, המיוצגים על-ידי עורכי הדין איתמר בן גביר ואביחי חג'בי, החליטו להצית ולרסס כתובות בבית הספר, שבו לומדים יהודים וערבים, לאחר שנודע להם שבמוסד החינוכי התקיים טקס לזכר יאסר ערפאת כמה שבועות קודם לכן.

 

השלושה, שהגיעו מחויכים לבית המשפט בירושלים, מואשמים כי הציתו את בית הספר גם על רקע הפיגועים שאירעו בעיר ירושלים ומתוך מטרה לבצע מעשה שייצור הד תקשורתי. עם זאת, נציגת הפרקליטות טענה כי מחומר החקירה עולה חשד לעבירות נוספות וייתכן שכתב האישום יתוקן. הסוגיה הנשקלת היא הוספת סעיפים המצביעים על מניע גזעני למעשים.

מחויכים. שלושת הנאשמים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחויכים. שלושת הנאשמים(צילום: גיל יוחנן)

למחרת הטקס הלכו הנאשמים ברגל לבית הספר יחד עם בקבוקי בנזין, מצית, תרסיס צבע ושקיות ניילון כשפניהם וידיהם מכוסות ונעליהם עטופות בשקיות הניילון. גבאי וטויטו, כך על פי כתב האישום, נכנסו לשתי כיתות דרך החלון ושפכו בהן דלק. באותו זמן, טויטו ריסס כתובות על הקיר: "מוות לערבים", "כהנא צדק", "אין דו-קיום עם סרטן" ו"די להתבוללות".

 

לאחר שטויטו יצא מהחלון, הדליק יצחק גבאי אש בכיתות עם המצית שבה הצטייד מראש, והשלושה נמלטו מהמקום בריצה, נכנסו לרכב ונמלטו מהמקום.

 

מעצרם של השלושה הוארך עד להחלטה אחרת. עורכי הדין בן גביר וחג'בי ביקשו לשלוח את מרשיהם לתזכיר מבחן כדי לאפשר חלופת מעצר, אך בפרקליטות התנגדו בטענה שהנאשמים אינם קטינים.

 

הנזק אחרי ההצתה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנזק אחרי ההצתה(צילום: גיל יוחנן)

כתובות הנאצה שרוססו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כתובות הנאצה שרוססו(צילום: גיל יוחנן)

לאחר הדיון טען עו"ד בן גביר כי ההודאות הוצאו בכוח. "טרם ראיתי את חומר החקירה. אני יכול לומר בשם מרשיי שהם סבלו מהתעללות מאוד קשה של שב"כ, לחצים נפשיים, מניעת שינה ואיומים מצד החוקרים כי יכו אותם אם לא יודו. אני מסופק אם ההודאות יהיו קבילות", אמר בן גביר.

 

איילת רוט, מנהלת רשת בתי הספר יד ויד של בתי הספר הדו-לשוניים, אמרה לאחר הגשת כתב האישום. "באנו לשים עין, אך אנחנו עוסקים בהתפתחות בית הספר". רוט הכחישה כי התקיים טקס לזכר עראפת בבית הספר. "זו המצאה שאני לא יודעת מהיכן הגיעה".

 

השתתפו בהפגנה נגד חתונת מחמוד ומורל

בניתוח הממצאים הראשונים בזירה עלה כי מבצעי המעשה ניצלו את השיפוצים שהתקיימו באותה עת בבית הספר וחדרו אליו מהכניסה האחורית של המבנה הגובלת בשביל ובפארק. שבוע לאחר המעשה נעצרו שלושת פעילי להב"ה בתום פעילות משותפת של השב"כ וימ"ר ירושלים.

הנאשמים בבית המשפט, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנאשמים בבית המשפט, היום(צילום: גיל יוחנן)

בחקירתם הודו השלושה במעשה וסיפרו כי ביצעו את ההצתה בבית הספר הדו-לשוני במטרה להעלות את ההתנגדות לדו-קיום והתבוללות לראש סדר היום הציבורי והתקשורתי. השלושה גם השתתפו בהפגנה נגד חתונתם המעורבת של מחמוד ומורל וכן בהפגנות נגד סניפי רמי לוי שבהם מועסקים ערבים.

 

במסגרת פעילותם בלהב"ה הם הסתבכו לא פעם עם החוק. כך לדוגמא, שלמה טוויטו נעצר לפני שבועות ספורים בזמן ההפגנה בגשר המיתרים שהתקיימה לאחר הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף. נגד נחמן הוגש בחודש שעבר כתב אישום לאחר שבין היתר ירק על כומר. גבאי נעצר במאי האחרון בחשד להסתה לגזענות ולהשחתת מקרקעין לאחר שתלה עם אדם נוסף מודעות בגנות הנצרות בסמוך לביקור האפיפיור בארץ.

 

במשפחות הנערים ציינו כי הם אינם תומכים במעשה, אך הביעו תמיכה בארגון להב"ה וסלידה מכך שיהודים וערבים לומדים ביחד. "גועל נפש יהודים וערבים שלומדים ביחד. אחר כך מתפלאים למה בנות ישראל יוצאות עם ערבים ויש התבוללות", אמרה אם האחים ל-ynet. אביו של יצחק גבאי אמר בין היתר: "אנחנו לא מסכימים שתהיה התבוללות בישראל. אתה תסכים שהבת שלך תתחתן עם ערבי?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נזקי ההצתה בבית הספר הדו-לשוני
צילום: גיל יוחנן
צילום: עידו ארז
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: עידו ארז
מומלצים