שתף קטע נבחר

ביהמ"ש נגד צה"ל: אין מעבר ליהודים במחסום

נהג ישראלי-יהודי הואשם שפרץ מחסום צבאי ליד קלנדיה. השופט דב פולוק החליט לזכות אותו בגלל אפליה באכיפה בין נהגים יהודים ללא-יהודים

אזרח ישראלי הואשם בשורת עבירות פליליות לאחר שפרץ מחסום צה"לי עם רכבו באזור קלנדיה שליד ירושלים, אף שנאמר לו כי אין מעבר לישראלים-יהודים. אלא שבית משפט השלום בירושלים, שזיהה אפליה ביישום החוק, זיכה אותו לאחרונה מכל האישומים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

סירבה לשלם למתווך דירות: "הוא עשה טובה"

האישה שבויה: רוצה גט? תני לי חלק מהירושה

אתם סיעודיים? בדקו שוב את סירוב הביטוח

תובע סדרתי? ערבי יפוצה כי לא נכנס למסיבה

 

הנאשם הגיע למחסום לילי של צה"ל סמוך למחסום קלנדיה, אך מפקד הכוח במחסום הסביר לו שיהודים אינם רשאים לעבור ועליו להסתובב ולחזור על עקבותיו. הנהג לא שמע להוראותיו, לחץ על דוושת הגז והחל בנסיעה. אחד החיילים משך את חבל הדוקרנים שהיה מונח על הקרקע כדי למנוע את המשך הנסיעה, אך הנהג עלה על הדוקרנים וגרר עמו את החייל.

 

בסופו של דבר עוכב הנהג במחסום קלנדיה, שם החל לצלם את הנעשה סביבו. משלא נענה לדרישת החיילים לחדול ממעשיו, הם התנפלו עליו, אזקו אותו ומחקו את התמונות.

 

במרץ 2010 הוגש נגדו כתב אישום שייחס לו עבירות של נהיגה פוחזת, הפרעה לעובד ציבור ותקיפה סתם.

 

הנאשם טען שהמשיך בנסיעתו כי הבין שהוא רשאי לעשות כך. הוא הוסיף שלא הוא זה שתקף אלא החיילים תקפו אותו. לטענתו, אחד החיילים ניסה לחלץ ממנו את הטלפון הסלולרי באלימות אף שהפסיק לצלם. לאחר שהביע התנגדות, החייל הפיל אותו ארצה וביחד עם חיילים נוספים הכה אותו באגרופים ובעט בו.

 

השופט דב פולוק התרעם על האופן שבו החיילים מיישמים את צו האלוף באזור איו"ש. הצו אוסר על כניסת כלי רכב ישראלים לציר, אך למרות זאת החיילים אוסרים את הכניסה רק לנהגים יהודים, ואילו כשמדובר בנהגים לא יהודים – הדרך בפניהם פתוחה.

 

החוק הישראלי – קבע השופט – צריך לחול על כל האוכלוסייה ללא שיקולי לאום, גזע או דת. האיסור על מעבר רכבים ישראליים במחסום נועדה למנוע פגיעה בכלל אזרחי ישראל שנוסעים ברכב עם לוחית רישוי צהובה, ואין זה משנה מה מוצאם.

 

לדברי השופט, האפליה בין יהודים ולא יהודים נותנת הרגשה של זלזול בביטחונם של ישראלים שאינם יהודים. אם הסכנה בנסיעה בציר נשקפת לכל כלי רכב ישראלי עם לוחית רישוי צהובה, ברור כי התוקפים לא יבחינו בין נהגים יהודים ללא יהודים. פעולות החיילים, המבחינות בין אזרחים ישראלים יהודים לבין אזרחים ישראלים לא יהודים, הן מפלות ונוגדות את עיקרון הצדק והשוויון.

 

השופט קבע, כי תהליך ההבחנה בין נהגים יהודים ללא יהודים מעורר הרגשה של השפלה ושל אי צדק – ורק משום כך יש לזכות את הנאשם מהעבירה של הפרעה לעובד ציבור.

 

השופט זיכה את הנאשם גם מאישום הנהיגה הפוחזת. לדבריו, הנאשם לא היה מודע למעשיו: ראשית, הוא סבר – גם אם בטעות – שהותר לו להמשיך בנסיעה. שנית, הוא לא היה מודע לכך שעל הרצפה מונח חבל דוקרנים או שהחייל שאחז בו נגרר.

 

השופט זיכה את הנאשם גם מהאישום השלישי של תקיפה סתם לאחר שסבר שהיו סתירות בעדויות מטעם המדינה. הוא בחר לקבל את גרסת הנאשם וקבע שאין חולק שהחיילים במקום הם שהכו את הנאשם.

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בהכרעת הדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים