שתף קטע נבחר

ככל שהמשקל גבוה יותר מתעצמת האפליה

"לסטיגמה ולאפליה על רקע משקל יש השלכות בריאותיות, תעסוקתיות חברתיות ונפשיות. מבחינה בריאותית מראים המחקרים קשר בין הסטיגמה המודבקת לאנשים עם עודף משקל לשכיחות התקפי הזלילה והאכילה הלא בריאה - כביטוי לתסכול וכפיצוי רגשי". ארגון חדש "אדם ומלואו", מנסה להתמודד עם התופעה

רוני (55), סיפרה שכשנכנסה לחנות להלבשה תחתונה כדי לקנות כותנת לילה אמרה לה המוכרת, בלא להניד עפעף, "תסלחי גברתי, את התבלבלת אנחנו לא מוכרים  בגדים לאנשים כמוך, זה פוגע בשמה של הרשת", היא סובבה פניה הדומעות ומיהרה לצאת מהחנות. התסכול וחסר האונים "פוצו" בבולמוס אכילה שלאחריו רגשות אשם ושנאה עצמית על הקלוריות ה"ריקות" שלוותה בתחושת דכדוך קשה.

 

אורנה (32), גילתה ש"שופינג" עם חברות אינו על הפרק, מאחר ונדיר למצא מידה 44 בחנויות, שלא לדבר על רשתות אופנה נחשקות הפונות לצעירות בעיקר. בימי "שופינג" היא מעדיפה להישאר בבית במיני תירוצים, מאשר להתבזות ולחזור בידיים ריקות, או לרכוש פריט לבוש שאינו לצורך. לשאלה לגבי כניסה לחנות מידות גדולות, היא מפטירה בבוז - זה "אפרטהייד אופנתי!".

 


משתתפים בעלי עודף משקל שנחשפו לאפליה על רקע משקל, נטו פי 3 להישאר במשקל גבוה

 

כרמל, פנתה לטיפול במה שהגדירה כ"הפרעת אכילה" לאחר שחוותה השפלה, בראיון עבודה. בתום הראיון - תפקיד שהוכשרה אליו וחשקה בו, בעת שסגרה את הדלת אחריה, שמעה את צוות המראינים - שלושה גברים ואשה, דנים בפרטי הראיון. במקום לציין את שמה של כרמל בדיון, כונתה כ"השמנה הזאת..." ובמיני תיאורים פלסטיים שכרמל סירבה לשתף בהם. אגב, משקלה של כרמל הוא מעט מעל הממוצע ולאחר בירור מקצועי הובהר לה שאינה סובלת מהפרעת אכילה.

 

חווית הכישלון מעצימה את הסטיגמה ואת ההשמנה

במחקר שהתפרש על 4 שנים ושהתפרסם באוגוסט 2013 בהשתתפות 6,157 גברים ונשים, נמצא שבקרב המשתתפים שלא היו בעודף משקל בתחילת המחקר ושנחשפו לאפליה על רקע משקל במהלכו, חלה עליה בנטיה להשמנה פי 2.5 יותר מאלו שלא חוו אפליה! משתתפים בעלי עודף משקל שנחשפו במהלך המחקר לאפליה על רקע משקל, נטו פי 3 להישאר במשקל גבוה והתקשו להרזות, בשל התקפי זלילה ודיאטות כושלות.

 

לסטיגמה ולאפליה על רקע משקל יש השלכות בריאותיות, תעסוקתיות חברתיות ונפשיות. מבחינה בריאותית מראים המחקרים קשר בין הסטיגמה המודבקת לאנשים עם עודף משקל לשכיחות התקפי הזלילה והאכילה הלא בריאה - כביטוי לתסכול וכפיצוי רגשי. תהליך שמוביל לתחושת תסכול וניסיונות חוזרים ונשנים להרזות באמצעות שלל דיאטות, שבסופו של דבר נדונות לכישלון.

 


אנשים עם עודף משקל, הסובלים מיחס חברתי שלילי, מצויים בלחץ נפשי גבוה יותר מהממוצע

 

חווית הכישלון החוזרת ונשנית מעצימה מצידה את הסטיגמה מחד ואת ההשמנה מאידך. נמצא גם שאנשים עם עודף משקל, הסובלים מיחס חברתי שלילי, מצויים בלחץ נפשי גבוה יותר מהממוצע, המתבטא בין היתר בעליה בלחץ הדם.

 

מבחינה כלכלית, חברתית ותעסוקתית נמצא שאנשים בעלי עודף משקל, סובלים פעמים רבות משכר נמוך, פיטורין לא מוצדקים, יחס בלתי שווה והוגן בקבלה לעבודה, צעדי משמעת ויחס מזלזל ולא מכבד. חווית הדחייה והסטיגמה פוגשת את האדם עם עודף המשקל באוניברסיטאות, בחנויות הבגדים, במסעדות ובתחבורה הציבורית. וככל שמשקלו גבוה יותר רק מתעצמת האפליה אליו.

 

בימים אלה, חונך את פעילותו בארץ, ארגון חברתי חדש בישראל "אדם ומלואו" – הארגון הישראלי מניעת אפליה על רקע משקל. "אדם ומלואו" הוקם בכדי למנוע אפליה על רקע משקל ולעודד את שמירתם של הערכים, המקיימים חברה פלורליסטית, המכבדת את האדם באשר הוא.

 

קידום איכות החיים לכל האנשים בכל הצורות והגדלים

חלק ממטרות הארגון הן מניעת התפשטות התופעה, תמיכה בכל מי שחש שנשללו ממנו זכויותיו, ערכו וזהותו בגין אפליה זו וקידום איכות החיים לכל האנשים בכל הצורות והגדלים.

 

הארגון הוקם על ידי עורכי דין, רופאים, מטפלים ואנשי תקשורת, כדי למנוע את התפשטות התופעה, לתמוך בכל מי שחש כי נשללו ממנו זכויותיו, ערכו וזהותו בגין אפליה זו וכדי לקדם את איכות החיים לכל האנשים בכל הצורות והגדלים.

 

ארגון "אדם ומלואו" נוסד ביוזמת איילת קלטר - דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול בהשמנה והתנהגויות אכילה מנהלת "שפת האכילה" – מרכז לטיפול בהשמנה והתנהגויות אכילה והוא פרי פעילותה המקצועית והציבורית מזה שני עשורים. לצידה מכהן כיו"ר הארגון פרופ' זמיר הלפרן ראש המערך

הגסטרואנטרולוגי של בית החולים על שם סוראסקי.

 

לדברי איילת קלטר, עקרונות היסוד אותם יקדם ארגון "אדם ומלואו" במסגרת פעילותו הם:

  • כיבוד השונות הטבעית המולדת בכל צורה וגודל הגוף

  • תמיכה וקידום תפיסה חברתית בה ערכו של אדם אינו תלוי במשקלו
  • מיגור האפליה הקיימת בחברה הישראלית כלפי אנשים על רקע משקלם
  • קידום אכילה משוחררת מאשם ומתבססת על רעב ושובע, בריאות והנאה
  • עידוד פעילות גופנית המותאמת לצרכים וליכולת האישית של כל אדם

 

פרטים נוספים באתר  , בדף הפייסבוק  או בדוא"ל: allshapeandsize@gmail.com  .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Index Open
"מעדיפה להישאר בבית במיני תירוצים, מאשר להתבזות". צילום אילוסטרציה
צילום: Index Open
צילום: AFP
"אפרטהייד אופנתי". צילומי אילוסטרציה
צילום: AFP
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים