שתף קטע נבחר

אוקראינה הורידה לחצי האי קרים את השאלטר

בלק אאוט - בסביבות 12:00 בצהריים כבו כל האורות בחצי האי שאותו כבשה רוסיה, ושעדיין תלוי בקייב בכל הקשור לחשמל: "הם לא עמדו בהגבלות"

כמעט שנה אחרי סיפוחו של חצי האי קרים לרוסיה, ניתקה היום (ד') אוקראינה את אספקת החשמל לחצי האי שהיא עדיין מתעקשת כי היא הבעלים החוקיים שלו.

 

עוד חדשות בעולם :

 

"לפני כשעה ניתקה אוקראינה באופן חד צדדי את החשמל לרפובליקה של קרים ולעיר סבסטופול", אמר בצהריים שר האוצר של קרים, סרגיי יגורוב, לפי סוכנות הידיעות "איטר-טס". בקרים סיפרו כי האורות כבו בכל רחבי חצי האי בסביבות השעה 12:00 בצהריים, שעון מקומי.

נרות בחלונות בחצי האי קרים, תמונת ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
נרות בחלונות בחצי האי קרים, תמונת ארכיון(צילום: AP)

בהמשך אישר משרד האנרגיה האוקראיני כי קייב ניתקה את אספקת החשמל לקרים משום שהממשל המקומי שם לא עמד בהגבלות הצריכה שנקבעו לו: "אספקת החשמל לחצי האי קרים הופסקה היום בדיוק כפי שהיינו עושים במקרה של כל אזור אחר באוקראינה", אמר גורם במשרד האנרגיה האוקראיני, "האספקה תחודש ברגע שהם יישמו את משטר צריכת החשמל שנקבע".

 

שר האנרגיה האוקראיני וולודימיר דמצ'ישין אמר בהמשך בישיבת הממשלה כי אספקת החשמל לחצי האי קרים חודשה. חצי האי קרים סופח לרוסיה במרס השנה, אבל הוא עדיין תלוי ברשתות החשמל של אוקראינה.

בינתיים רוסיה אמרה היום כי נאט"ו הופכת את אוקראינה לקו חזית ואיימה לנתק את הקשרים שעוד נותרו לה עם הברית הצפון אטלנטית אם יתגשמו שאיפותיה של קייב להצטרף לנאט"ו. הפרלמנט בקייב אימץ אתמול החלטה בעד קידום חברות של אוקראינה בנאט"ו, צעד שהכעיס מאוד את מוסקבה ומעמיק את המשבר בין רוסיה למערב.

 

"מדינות נאט"ו דחפו את קייב לצעד הבלתי מועיל הזה, בניסיון להפוך את אוקראינה לקו חזית בעימות עם רוסיה", אמר סגן שר ההגנה הרוסי,

אנטולי אנטונוב, לסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

 

כך או כך, סביר להניח שיעברו שנים עד שאוקראינה תוכל לעמוד בקריטריונים לקבלה לחברות בנאט"ו, וגם אז - לא בטוח שהברית תהיה מוכנה לנקוט החלטה דרמטית כל כך כמו צירופה של הרפובליקה הסובייטית לשעבר לנאט"ו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"קרים נותק כמו כל אזור אחר"
צילום: AP
מומלצים