שתף קטע נבחר

"דאעש, תהיו רחמנים. הוא טס עם קוראן לצדו"

משפחת הטייס הירדני, שנפל בשבי ארגון הטרור לאחר שמטוסו הופל בסוריה, קוראת לשחרורו. "מועאז הוא מוסלמי אדוק שמתפלל כל בוקר וירא את אללה. הוא רק ביצע פקודות ולא היה יכול לסרב להן". המלך: אעשה הכול לשחררו

הממלכה הירדנית מתאחדת למען הטייס השבוי: ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש) רשם הישג גדול כשהצליח להפיל מטוס של מדינות הקואליציה שנלחמות בו ולשים את ידיו על טייס המטוס, מועאז אל-כסאסבה בן ה-26 מירדן. משפחתו של הטייס והממלכה הירדנית כולה מתפללות לשלום הטייס שנפל בשבי, אך מאמינים כי למרות האכזריות הידועה לשמצה של דאעש, יש עם מי לדבר.

 

עוד חדשות בעולם :

אוקראינה הורידה לחצי האי קרים את השאלטר

מתה משתמשת הפייסבוק הזקנה בעולם

 

"אני מפציר בדאעש להיות רחמנים כלפיו", קרא אחיו של הטייס השבוי, ג'וואד אל-כסאסבה, בראיון לרדיו מקומי. "אח שלי הוא מוסלמי שמתפלל כל בוקר וירא את אללה. הוא טס רק כשיש לידו קוראן והוא מבצע את הפקודות שהוא מקבל בצבא ולא מסוגל לסרב".

 

הישג גדול לארגון הטרור האיסלאמיסטי. הטייס הירדני בידי דאעש ()
הישג גדול לארגון הטרור האיסלאמיסטי. הטייס הירדני בידי דאעש
אחיו של הטייס השבוי מבקש ככל הנראה להראות לארגון הטרור עד כמה אחיו מוסלמי אדוק כדי שיחוסו על חייו. אחרת הוא לא היה אומר להם את המשפט הבא: "מועאז הוא אזרח ירדני מכובד שמציית לשני הוריו ובמשך כל חייו לא שבר את הצום ברמדאן". ג'וואד גם קרא לציבור הירדני להתפלל למען אחיו, וסיפר כי משפחתו שמעה על לכידת אחיו בידי דאעש מכלי התקשורת.

 

אפילו "האחים המוסלמים" קוראים לשחרור הטייס

מועאז התחתן בקיץ האחרון, ורק לפני כמה חודשים סיים את קורס הטיס. גם אביו הצטרף לפנייה לדאעש. "אני מתפלל שאללה ייטע רחמים בלבבות שלהם (של אנשי דאעש) ושהם ישחררו אותו". הוא גם הפציר במלך ירדן עבדאללה "להחזיר לי את הבן שלי. כולנו מקריבים למען המולדת ולמען כבוד המלך". האב סיפר כי קיבל עדכון לפיו המלך עוקב אחר הפרשה ומקדיש מאמצים מיוחדים לניסיון להציל את חייו של בנו.

 

הפעם האחרונה שבה ראה האב את מועאז הייתה ביום ראשון, ולאחר מכן יצא הבן למלא את משימותיו בצבא. "ידענו שהוא משתתף בפעולות נגד דאעש", סיפר האב. מי שמחפש סימן לאחדות הירדנית יכול למצוא אותה בעובדה שגם בכיר בתנועת "האחים המוסלמים", שהתנגד להצטרפות ירדן לקואליציה נגד דאעש, סיפר שהוא מקווה שהטייס השבוי ישוחרר בהקדם האפשרי.  

 אנשי דאעש מודים לאללה על תפיסת החייל בשבי  ()
אנשי דאעש מודים לאללה על תפיסת החייל בשבי

סגן ראשון אל-כסאסבה נולד בשנת 1988 וחי במחוז אל-כרכ הנמצא דרומית לעמאן. בשנת 2006 הוא החל את לימודיו במכללה הצבאית ללימודי תעופה על שם המלך חוסיין. ב-2009 סיים את לימודיו והצטרף לחיל האוויר הירדני. לפני חתונתו בקיץ האחרון הוא הספיק לעלות לרגל למכה, ולאחר מכן הצטרף לתקיפות מהאוויר של הקואליציה נגד דאעש. "הוא האמין שהוא צריך להצטרף לתקיפות נגד דאעש כדי להגן על חפים מפשע מהאסונות שהם גורמים להם", אמר אחד מאחיו של הטייס השבוי.

 

מועאז עם המלך עבדאללה ()
מועאז עם המלך עבדאללהמתוך עמוד הפייסבוק של הטייס שנפל בשבי  ()
מתוך עמוד הפייסבוק של הטייס שנפל בשבי


בעיר א-רקה בסוריה הציגו חלק מתא הטייס של המטוס שהופל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בעיר א-רקה בסוריה הציגו חלק מתא הטייס של המטוס שהופל(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הטייס בן ה-26 התחתן בקיץ האחרון, לא לפני שעלה לרגל למכה ()
הטייס בן ה-26 התחתן בקיץ האחרון, לא לפני שעלה לרגל למכה

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פרשת הטייס הירדני השבוי פורסמה בהרחבה בתקשורת העולמית, וגם הרשתות החברתיות לא נותרו מאחור. "כולנו מועאז אל-כסאסבה" - זהו ההאשטאג הפופולרי בטוויטר בשעות האחרונות, שמועלה על ידי ירדנים רבים החרדים לגורלו של הטייס מועאז.

 

ארה"ב: דאעש לא הפיל את המטוס

דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, ניסה להרים את המורל הציבורי, וסיפר לכלי התקשורת כי הטייס הוא מופת לגבורה ולהקרבה וש"כולנו תומכים ועומדים לצד משפחתו, שבטו וחבריו בצבא". אל-מומני הבהיר כי ירדן לא תחסוך בשום אמצעי כדי להחזיר את הטייס, אך בה בעת אמר כי המלחמה של ירדן בטרור נמשכת. "אנחנו עושים זאת כדי להגן על דת האיסלאם", הוא אמר.

 

גם בטלוויזיה הירדנית הרשמית עבדו על העלאת המורל ושידרו שירים פטריוטיים המהללים את הצבא כדי לשפר את מצב הרוח הלאומי. באותה עת הופיעה על המסך תמונתו של הטייס הירדני עם הכיתוב "כולנו מועאז". מאוחר יותר אסר התובע הכללי בירדן על פרסום תמונות נוספות של הטייס הירדני.

  

ובינתיים, בדאעש חוגגים את הפלת מטוס הקואליציה ולכידת הטייס הירדני, וברחובות העיר הסורית א-רקה הציגו אנשי ארגון הטרור חלק של תא הטייס שהופל. בזמן שבדאעש חוגגים את הישגם הגדול, צבא ארצות הברית הודיע הערב כי מטוס הקרב הירדני לא הופל בידי אנשי הארגון הקיצוני. בהודעת הצבא נמסר כי יש הוכחות ברורות לכך שטענות דאעש בעניין שקריות.

פורסם לראשונה 24/12/2014 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בשבי דאעש. הטייס הירדני אל-כסאסבה
צילום: AP
מומלצים