שתף קטע נבחר

גילה: משרד האנרגיה אחראי למונופול הגז

הממונה על ההגבלים השיב למנכ"לית משרד האנרגיה שהזהירה כי הביטול של ההסכם מול בעלי לווייתן על שאלת האחזקות הצולבות שלהם בכל מאגרי הגז ימנע את פיתוח המשק. גילה מטיל את כל האחריות על המונופול על מאגרי הגז לפתחו של השר סילבן שלום ומנכ"לית משרדו

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, תקף הבוקר (א') בחריפות את משרד האנרגיה, ומטיל את כל האחריות על המונופול על מאגרי הגז לפתחו של השר סילבן שלום ומנכ"לית משרדו אורנה הוזמן בכור. גילה מתייחס לסוגיית המונופול על מאגרי הגז כתגובה על מכתב דומה שנשלח לו ביום רביעי האחרון על ידי הוזמן בכור, שם היא מתריעה בפניו שהביטול של הפשרה שהגיע מול בעלי לווייתן על שאלת האחזקות הצולבות שלהם בכלל מאגרי הגז ימנע את פיתוח המשק.

 

כתבות נוספות בנושא הגז הטבעי :

 

"ממכתבך, כמו גם ממדיניות משרד התשתיות לאורך השנים, עולה עמדה אשר מעמידה מעל כל אינטרס אחר את מניעת האיום של המונופול בלווייתן כי לא יפתח את מאגר לווייתן", כתב גילה. "זאת, גם אם משמעות הדבר היא הכפפתו של המשק הישראלי כולו למונופול גז אימתני, שצפוי לשלוט במרבית מקורות האנרגיה של המשק במשך שנים רבות. בכל הכבוד, אני חולק על גישה זו מכל וכל. הצרכן הישראלי ראוי לא רק לגז טבעי. הוא ראוי לגז טבעי במחיר תחרותי, והוא ראוי למשק גז תחרותי".

 (צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ, אלברטוס) (צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ, אלברטוס)
(צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ, אלברטוס)

"העמדה המוצגת במכתבך כלפי שינוי החלטתנו לגבי הליך הצו המוסכם מעלה תמיהה מסוימת, נוכח היעדר עמדה מפורשת מטעם משרד התשתיות בעבר", הוא אומר, ומזכיר להוזמן בכור שרק באמצע פברואר 2014, "על רקע המגעים  

למשא ומתן עם המחזיקות בלווייתן על הצו המוסכם, קיימנו פגישה עם נציגי משרד התשתיות, בה הצגנו לכם את מתווה ההסדר המתגבש, וזאת לאחר שהעברנו לכם טיוטה כתובה של ההסדר. ואולם, במהלך הפגישה השבת כי למשרד האנרגיה אין עמדה ביחס להסדר המתגבש.

 

"ביקשנו (שוב) את התייחסותכם בהקדם האפשרי. דא עקא, שבתגובתכם כללתם הערות פרטניות ביחס לנוסח המוצע ולסעיפי הצו, אך שוב נמנעתם מלנקוט עמדה עקרונית ביחס למתווה הכללי של הצו המוסכם המוצע. על רקע המתואר, אנו מתקשים להבין את עמדתכם בפנייתך האחרונה. מצד אחד, כאשר פנינו אליכם מראש, נמנעתם בתוקף מלהביע עמדה עקרונית ביחס למתווה שנקבע בטיוטת הצו המוסכם, הגם שמדובר באירוע מהותי ביותר בתחום שמשרד האנרגיה הוא המסדר הענפי שלו; מצד שני, עתה אתם מביעים תרעומת על החלטתנו לשנות את המתווה האמור, ומביעים, הלכה למעשה, תמיכה בקידום מתווה ההסדר שהוצע", קובע הממונה.

 

אז אולי פשוט תעשו מה שבתחום סמכותכם?

גילה מסביר שלאחרונה הוא הגיע למסקנה שהפשרה שהגיע אליה מול בעלי מאגר לווייתן – שהם יזכו לפטור מהסדר כובל אבל יאלצו למכור שני מאגרי גז קטנים שנמצאים בחזקתם ("תנין" ו"כריש") "אינו עומד במבחנים מהותיים אלה ואינו עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי שעליו אני מופקד, אין בדעתי להמשיך ולקדמו"

 

גילה מסכים עם הקביעה העקרונית של הוזמן בכור לפיה קיים חשש "ביחס לעתידו של משק הגז הטבעי", אבל מזכיר לה את מה שברור מאליו: "בידי משרדי הממשלה השונים - ובראשם משרד התשתיות - מצויות סמכויות מגוונות שיש ביכולתן לתת מענה לקשיים המתעוררים במשק הגז הטבעי בישראל, כאלו שעשויים "למזער את הנזק שדחיית פיתוח מאגר לוויתן על ידי מונופול הגז ייסב למשק, ואולי אף למנוע אותו, תוך שמירה על האינטרס הציבורי בהגנה על התחרות במשק הגז הטבעי".

 

בין הכלים שגילה מזכיר ניתן לציין "סמכות להורות על הקמת תשתיות שיאפשרו להרחיב את הקיבולת של מאגר תמר", "סמכות לקדם פתרון של אחסון גז טבעי ממאגר תמר בים תטיס" (פעולה שנתקעה במשרד האנרגיה מזה כשנה וחצי -ל"ג) , "סמכות לחייב את בעלי חזקת תמר להקים צנרת הולכת גז טבעי מתמר לאזור אשקלון על מנת להגביר את אמינות האספקה של הגז הטבעי", "סמכות לחייב בעלי רישיונות שכבר הגיעו לתגליות לפתח את המאגרים על מנת להפיק גז טבעי", וגם "סמכות לדרוש מבעל חזקה לפעול להפקת גז טבעי בכמויות מסחריות בשטח החזקה בתוך זמן מוגבל שיקבע, באמצעות הפעלת סמכויות אכיפה מכוח חוק הנפט", כגון מאגר דלית שמאז 2008 לא פותח עד היום. לסיום מכתבו, גילה מציע למשרד האנרגיה את עזרתו ביישום כלל הצעדים הללו.

 

ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים נמסר: "צר לנו כי ברשות ההגבלים העסקיים הוחלט באופן מפתיע וללא בחינה כלל ממשלתית לגבי השלכות המעשה, לסגת מהחלטתם הקודמת. אין בכוונתנו להתנצח בנושא עם הממונה, אלא לתת פתרונות אמיתיים, אחראיים ומקצועיים על מנת לקדם את משק הגז הטבעי בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר מרון
פרופ' דיוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים
צילום: עומר מרון
מומלצים