שתף קטע נבחר

גנץ מגיב לפרסום הקלטות הקשר ב-ynet: "צה"ל זה לא ריאליטי. אמון במפקדים"

הרמטכ"ל אומר בתגובה להקלטות הקשר מהקרב הקשה ברפיח כי צה"ל עדיין מתחקר את האירוע: "יש לי אמון מלא במח"ט גבעתי, במג"ד ובמ"פים של החטיבה"

יממה לאחר חשיפת ynet של הקלטות הקשר מהקרב הקשה ברפיח לאחר חטיפתו של סגן הדר גולדין מגיעה תגובת הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ. "צה"ל אינו תוכנית ריאליטי והמלחמה היא לא ריאליטי", אמר היום (ד') גנץ בביקור בבקו"ם.

 

עוד אמר גנץ: "אף חייל לא רוצה שיהיו תהליכי חיפוף. יש הרבה פרסומים סביב חטיבת גבעתי לאחרונה ותדע כל אם עבריה ששלחה את בנה ובתה לצבא שבו יש מפקדים הראויים לכך".

 

הרמטכ"ל אומר כי צה"ל מתחקר את אירועי "יום שישי השחור" ב-1 באוגוסט ברפיח: "בלתי קביל בעיני שהקלטות מבצעיות יוצאות ככה, ולא כי יש לנו משהו להסתיר אלא כי מדובר פה בתהליכי תחקור שעדיין קורים. זו התנהגות לא טובה מצד מי שמסר את ההקלטות, אבל לא נוותר על נחישות הבירור והתחקור. אנו ממשיכים קדימה וזה לא ישתנה אחרי עזיבתי בפברואר".

 

 (צילום: יואב זיתון, רויטרס) (צילום: יואב זיתון, רויטרס)
(צילום: יואב זיתון, רויטרס)

גנץ הביע בו אמון מלא. מח"ט גבעתי עופר וינטר (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
גנץ הביע בו אמון מלא. מח"ט גבעתי עופר וינטר(צילום: דנה קופל)

הוא הביע אמון במפקדי גבעתי: "יש לי אמון מלא במח"ט גבעתי, במג"ד ובמ"פים של החטיבה. הם לחמו באומץ לב ובנחישות והם מצפים שנעשה עבודתנו בתהליך התחקור ולא נחפף. איפה שמישהו שגה - נטפל בזה ואיפה שמישהו חרג מההוראות ועשה דברים חמורים - נטפל גם בו. כל לוחם ומפקד בצה"ל יודע שיש לו גיבוי".  

 

הקלטות שנחשפו אתמול ב-ynet עשויות להיות רכיב מרכזי בהחלטת הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, אם לפתוח בחקירה פלילית על אירועי "יום שישי השחור ברפיח". מי שעלולים למצוא עצמם בחדרי החקירות של מצ"ח הם מפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה עופר וינטר, מפקד גדוד הסיור של החטיבה סגן אלוף אלי ג'ינו וכן שני מפקדי הפלוגות - סרן שמואל ורב סרן דוד.

 

כבר עכשיו ברור לגורמים בפרקליטות הצבאית שבניגוד לאירועים אחרים ב"צוק איתן", שבהם נפתחה אש על יעדים חשודים, באירועי המרדף - תקיפות שכללו ירי מאות פגזים ופצצות מהקרקע ומהאוויר - האוכלוסייה הפלסטינית לא הוזהרה מראש. 70 עזתים נהרגו אז ומאות נפצעו. מנגד, הטיעון שעשוי לעמוד לטובת המפקדים בשטח נוגע לרוח הכללית בצה"ל לעשות הכול כדי לעצור אירוע חטיפה. כמו כן, במקרה של ניסיון לחילוץ חייל או כוח מדיניות הפעלת האש מתירנית יותר.

 

גנץ ציין עוד כי "בכל מקום שבה מזוהה סטייה, אנו יודעים לטפל בה בצורה פיקודית. "לא ננהג לפי שיקולי רייטינג או לפי מי ששואל", הבהיר הרמטכ"ל ופנה לנציגי התקשורת שהיו עמו. "אנו חייבים לרסן עצמנו ולנהוג באחריות. מדובר כאן על תחקירים, על חללים, על משפחות שכולות ויש כאן רגישות".

גנץ בבקו"ם, היום (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
גנץ בבקו"ם, היום(צילום: יואב זיתון)

כחלון מגיב על ההקלטות ב-ynet ()
כחלון מגיב על ההקלטות ב-ynet

גנץ ציין גם כי "ישנן מאות פניות על אירועי 'צוק איתן' ורק שמונה חקירות מצ"ח נפתחו כי בתווך יש עבודת תחקור עצמי. אני לא מתכוון שהחקירות יהיו כלי פיקודי שלנו. כלי העבודה שלנו הוא התחקירים והעבודה נעשית בצורה מקצועית, אחראית ומורכבת. אף חייל לא רוצה שיהיו תהליכי חיפוף בצבא ולא ניתן לזה לקרות".

 

במצ"ח לא מחכים ובינתיים חוקרים באזהרה כחשודים קצינים אחרים שלחמו במבצע על שורת אירועים שבהם נהרגו כ-50 פלסטינים, ובהם הפצצת בית הספר של אונר"א. כלל הקצינים הבכירים בשטח, שניהלו את הלחימה באותו יום שישי, משוכנעים כי פעלו לפי הפקודות וערכי טוהר הנשק, ובשיחה עם ynet כחודש וחצי אחרי המבצע לא הביעו חשש מחקירת מצ"ח נגדם.

 

"אני שלם עם כל הפקודות שנתתי. האש הייתה מידתית. כשחוטפים לך חייל אז נפעיל את כל האמצעים, גם אם זה גובה מחיר", אמר מפקד גדוד הסיור, סא"ל אלי ג'ינו, באותו ראיון. "לא הייתה השתוללות, לא עלו תמונות של זקן פלסטיני חוטף כדור. את הדין וחשבון אני נותן קודם לחיילים שלי. אנחנו לא ירינו על אמבולנסים. כל חייל יודע שברגע חטיפה צריך לעשות הכל כדי לסכלה, כולל סיכון לפגוע בחטוף במידה מסוימת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל מגיב להקלטות הקשר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים