שתף קטע נבחר

חוטובלי ל-ynet: "לא אוותר, אלך עד הסוף"

בצל האירוע החגיגי שנועד להציג את רשימת הליכוד לכנסת על ידי ראש הממשלה הערב, הסערה במפלגת השלטון לא פוסקת. חשיפת ynet על האי-סדרים בספירת קולות הפריימריז הובילה לספירה חוזרת, ובה הפער בין חוטובלי לדיכטר צומצם ל-55 קולות בלבד. הקלפי שהכריעה - מהיישוב ראמה - נעלמה לכמה ימים ונספרה רק אתמול

חמישה ימים חלפו מאז הלכו מתפקדי הליכוד לקלפי - אבל הסערה סביב תוצאות הפריימריז במפלגת השלטון לא שוככת גם לקראת אירוע השקת הקמפיין הערב (יום ב'). לאחר החשיפה ב-ynet על הליקויים בספירת הקולות, נערכה אתמול ספירה חוזרת, והיא הביאה לשינויים ברשימה ולצמצום הפער על המקום ה-20 ברשימה הארצית. בהתפתחות האחרונה, סגנית השר ציפי חוטובלי, שהפער בינה לבין אבי דיכטר עומד על 55 קולות בלבד לאחר הספירה החוזרת, פנתה בבקשה להעביר אליה תמונות מהפרוטוקולים החתומים של הקלפיות השונות.

 

"התגלו המון אי-סדרים ופערים גדולים מאוד בתוצאות", אמרה הבוקר חוטובלי ל-ynet, בהתבטאות ראשונה בנושא. "אנחנו בודקים את הכול, קלפי אחר קלפי. לא נוותר, נלך עד הסוף. אתמול עוד ביקשנו מידע מפעילים, היום אנחנו עוסקים בבדיקת הפרוטוקולים". ראש המטה של חוטובלי כינתה את הכשלים "מחדלים עצומים", ופנתה בפייסבוק לחבריה בבקשה לסיוע.

"חברים יקרים, לאור המחדלים העצומים בספירת הקלפיות ולאחר תיקון של 30 קלפיות שבהן צמצמנו פער של כמעט 800 קולות אנחנו לא מוותרים", כתבה ראש המטה. "נותר פער של 55 קולות ואני בטוחה כי ישנן עוד קלפיות שבהן יש טעויות בספירת הקולות. לכן אנחנו זקוקים לכל תמונה שיש לכם של פרוטוקולים מהקלפיות שחתומים על ידי עורכי הדין. אשמח לקבל כל פרוטוקול ובעזרתכם ננצח. ניתן להעביר לי את התמונות בוואטסאפ, בפייסבוק או בכל דרך אחרת".

 

חוטובלי הובילה אתמול לאורך כל הספירה החוזרת של חלק מהקלפיות שנספרו שוב, אך תוצאות הקלפי מראמה, שמשום מה לא נספרו בספירה הראשונה, הכריעו כי דיכטר יוצב במקום ה-20 ברשימת הליכוד לכנסת ואילו חוטובלי תישאר במקום ה-26. על פי הנתונים העדכניים, חוטובלי קיבלה 20,837 קולות, לעומת 20,892 של דיכטר - פער של 55 קולות בלבד. בנתונים המקוריים עמד הפער ביניהם על 745 קולות. הקלפי המכרעת, מראמה, נעלמה מאז הפריימריז ונספרה רק אמש. יו"ר הסניף המקומי הגדיר אתמול בשיחה עם ynet את מה שאירע כך: "משהו מסריח".  

חוטובלי, אתמול בדרך לספירה החוזרת. לא מוותרת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חוטובלי, אתמול בדרך לספירה החוזרת. לא מוותרת(צילום: ירון ברנר)
 

 

 

לצד זאת, חשיפת ynet על הפגמים שנפלו בספירת הקולות בפריימריז הובילה לשינויים במרכז הרשימה - ח"כ יריב לוין נכנס לעשירייה הראשונה לאחר שהספירה החדשה העניקה לו 1,761 קולות אבודים שלא חושבו במקור. לוין ימוקם במקום העשירי ברשימה. קודם לכן הוא מוקם במקום ה-12. ח"כ דני דנון עבר למקום התשיעי ברשימה הסופית לכנסת. השניים עברו בדירוג את ח"כ צחי הנגבי, שירד למקום ה-12 עם תום הספירה המחודשת.

 

שלשום פורסמו לראשונה ב-ynet הטענות לפגמים שנפלו לכאורה באופן ספירת הקולות בפריימריז. כך למשל התגלה כי בקלפי בבית ג'אן, שבה, לדברי גורמים בסניף, הגיעו להצביע פחות מ-200 מתפקדים, קיבל ח"כ צחי הנגבי יותר מ-250 קולות. ייתכן שמדובר בטעות הקלדה בלבד, אולם היא, כאמור, השפיעה על התוצאות הסופיות. דוגמה נוספת: בנתיבות פעלו שבע קלפיות שונות, אולם לשר ישראל כץ נספרו קולות רק משש קלפיות.

 

בנוסף, ליד העיר תל אביב מופיעה עמודה נוספת "תל אביב ממוחשב", ובה נרשמו תוצאות זהות. לטענת הבכירים, שתי העמודות נספרו בתוצאה הסופית. קלפי עלי זהב, בין הגדולות ביהודה ושומרון, כלל לא נכנסה לספירה ובעמודה שלה בדו"ח הסופי אין כלל נתונים. כך גם לגבי הקלפי בראמה. בנוסף, עלה נתון נוסף שהעלה שאלות על תוצאות מהקלפיות מודיעין וירכא - שבשתיהן קיבל כל מועמד אותו מספר קולות בדיוק.

 

היועץ המשפטי של הליכוד, אבי הלוי, אמר הבוקר: "זאת לא פארסה. היום תהיה חגיגה בליכוד, כל הקלפיות נספרו, כולם הגיעו, ועדת הבחירות בראשות שופט בדקה את הקלפיות, אימתה את התוצאות ויש לנו רשימה יוצאת מן הכלל. יש פה הליך תקין, הנתונים שלכם לא נכונים, לא נעלמו קלפיות, בכל הקלפיות מי שהיה לו זכות לבחור בחר ובסך הכול מדובר בטעות בהקלדה, ולכן ישבנו אתמול וקיימנו הליך בקרה יסודי ואני משוכנע שהתוצאות מקיימות את רצון הבוחרים.

 

"לגבי חברת הכנסת חוטובלי, כאשר יש בחירות בכל מדינה דמוקרטית סוללות של עורכי דין מחכים לתוצאות, וכאשר ההפרשים הם קטנים, כמו במקרה של חוטובלי ודיכטר, ברור שיהיה עניין. אני חייב לתת קרדיט לתושבים שהצביעו, אין שום עדות שמשהו השתבש בירכא או בבית ג'אן, אין שום חשד לפלילים, המערכת מסודרת דמוקרטית וחשוב לתת את הקרדיט לליכוד על כך. השיטה הממוחשבת היא לא הפתרון, היא חשופה לכשלים עם כל הסייבר וכן הלאה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אלכסנדרה לוקש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ח"כ ציפי חוטובלי
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים