שתף קטע נבחר

סופית: לא יוקם כפר נופש בחוף נחשולים

ועדת הערר ביטלה באופן סופי את בניית כפר הנופש מדרום לעתלית. יו"ר הוועדה: "כך, יתאפשר לציבור ליהנות מנוף פתוח ומאתר תיירות". סגן השר אקוניס: "זהו ניצחון ברור של תושבי ישראל"

אחרי חוף פלמחים  עוד ניצחון למשרד להגנת הסביבה ולארגונים הירוקים: ועדת הערר במועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה היום (ב') באופן סופי את תוכנית בניית כפר הנופש בנחשולים - הנמצא דרומית לעתלית.  

 

הוועדה החליטה לדחות את הערר שהוגש על ידי רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי ומשרד התיירות שדרשו להקים בכל זאת את כפר הנופש ברצועת החוף הייחודית הנמצאת בסמוך לחוף הבונים. באזור פועלים כבר שני כפרי נופש, וכן הוקם לאחרונה מלון בוטיק בחוף. 

 

חוף נחשולים, שהאיום לגביו הוסר, הינו חוף טבעי ייחודי בישראל בו יש מספר מפרצונים, ערכי טבע ומערכת אקולוגית ייחודית ומושך נופשים רבים בסופי שבוע וחגים. 

 

המערערים, התומכים בהקמת כפר נופש, טענו כי קיים צורך ציבורי בהקמת מקום זה לאורך חוף הים התיכון, שאר יספק שירותים של נופש עממי באזור זה.

 

מנגד, אמרו במשרד להגנת הסביבה כי אמנם יש הצדקה לפיתוח תיירות באזור, אך מצד שני יש צורך לשמר את הערך הנופיים, האקולוגיים והתרבותיים הקיימים במוקדים אלה ולבחון את פיתוח התיירות המוצע בצורה מושכלת ומידתית, תוך מתן עדיפות לפיתוח והרחבה של מוקדים קיימים בתוך היישובים על פני פגיעה בשטחים הפתוחים מחוץ ליישובים.

 

צילום אוויר של אזור נחשולים (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
צילום אוויר של אזור נחשולים(צילום: באדיבות Lowshot)

  

יו"ר הוועדה, עו"ד משה גולן, כתב בדברי הסיכום להחלטה: "אנו תקווה כי שטח התוכנית יפותח לתועלת הציבור הרחב, כחלק מהסביבה המיידית של חוף הים והגן הלאומי הארכיאולוגי תל דור, תוך שחזור הבריכה הקדומה שהייתה בו. כך, יתאפשר לציבור ליהנות מנוף פתוח ומאתר תיירות המשלב את כל אלה. בארץ צפופה כשלנו, יש בכך משום ברכב רבה".

 

גולן הוסיף: "מכל מקום, הקרקע במקומה נשארת, ואם חלילה, בעתיד הרחוק, יתברר כי אין

 מנוס אלא לנער את התוכנית מהאבק שיצטבר עליה ולדון שוב בהקמת כפר נופש במקום, הדבר יעשה".

 

סגן השר להגנת הסביבה, אופיר אקוניס, אמר: "זהו ניצחון ברור של תושבי ישראל כולם שייהנו מחוף פתוח לכל אזרח ולא רק למי שישלם אלפי שקלים ללילה. הסרנו את האיום מעל אחד החופים היפים והמיוחדים ביותר בישראל. במדינה צפופה כמו שלנו שתלך ותהיה צפופה יותר, עלינו לעשות הכול כדי שיישארו כמה שיותר חופים פתוחים לציבור – לטובת ילדינו והדורות הבאים".

 

כרמל סלע, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל - שהחוף נמצא בשטחה - אמר: "אני מברך על דחיית התוכנית. אנו סבורים כי יש לשמור על רצועת החוף הייחודית, עתירה בערכי טבע , נוף ומורשת

ומאמינים יחד עם תושבינו כי יש לנהוג באזור ברגישות תוך תפיסת עולם מקיימת ומשמרת".

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "מדובר בהחלטה ציבורית אמיצה ואנחנו מברכים עליה. זה שטח פתוח לציבור, המהווה כיום אבן שואבת לציבור הרחב, למטיילים, צפרים ורוכבי אופניים, וכן לעופות מים ולשפע של עופות נודדים, יציבים ומזדמנים נדירים".

 

בילי פרנקל השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר קידר
מחאה בנחשולים. ארכיון
צילום: אמיר קידר
מומלצים