שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשד: הזיהום בנשים שעברו IVF - מאמפולה מזוהמת

  לפני כחודש הגיעו שתי נשים במצב קשה לחדר המיון לאחר שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בבית החולים "אלישע". בדיקה שערך משרד הבריאות העלתה את החשד כי הסיבה לזיהום היא שימוש באותה אמפולה לביצוע ההרדמה בשתי הנשים - בניגוד לנהלים

  חשד כי הסיבה לזיהום החמור בשתי הנשים שעברו טיפולי IVF בבית החולים "אלישע" נובע מאמפולה מזוהמת, שהכילה את חומר ההרדמה "פרופופול". ההשערה היא כי בבית החולים השתמשו באותה האמפולה בשלוש נשים שונות, כששתיים מהן פיתחו את הזיהום החמור. במשרד הבריאות מבהירים כי מדובר בפעולה הנוגדת את הנהלים.

   

  שתי הנשים טופלו בבית החולים "אלישע" ואושפזו לאחר מכן במצב קשה בבתי החולים בני ציון וכרמל, שם ניצלו חייהן במחלקות לטיפול נמרץ. ממשרד הבריאות מוסרים כי לאחר שנודע להם על האירוע, צוות מלשכת הבריאות בחיפה הגיע לביקורת מיידית במקום, וכן צוותים נוספים הפועלים למניעת זיהומים ולבטיחות המטופל, אך לא הצליחו למצוא את התשובה לכך שהשתיים לקו בזיהום חמור כל כך.

   

  גם כיום סיבת האירוע טרם התגלתה באופן סופי וברור, אך בביקורת פתע שבוצעה השבוע בבי החולים "אלישע" נמצאו ליקויים שונים, ביניהם שימוש רב פעמי בנשים שונות בחומרי הרדמה מאותה אמפולה, שלא כמקובל, כך פורסם היום (ב') בערוץ הראשון. מדובר באמפולה גדולה שיש בה מספיק חומר הרדמה לשתיים או שלוש נשים, אך על פי הנהלים את החומר יש להוציא ממנה בפעם אחת - ואסור לעשות בה שימוש חוזר. לאחר הבדיקה אסר משרד הבריאות על המשך השימוש באמפולות שכאלה, הנקראות אמפולות גדולות ומכילות 50 cc, ומעתה יעשו בבית החולים שימוש רק באמפולות אישיות, של 20 cc. במשרד הבריאות זימנו את מנהל בית החולים לבירור, שיתקיים מחר.

   

  "פרופופול היא תרופה שמשמשת מצע מעולה לגידול חיידקים", אומר פרופ' בנימין דרנגר, יו"ר איגוד הרופאים המרדימים. "לכן שש שעות לאחר השימוש בתרופה חייבים לזרוק אותה. ישנה אמפולה חד פעמית או כזו בבקבוק גדול יותר, עם ראש גומי. אנחנו לא משתמשים בבקבוקים הגדולים בחדרי ניתוח מכיוון שאנחנו לא רוצים שיעשו בהם שימוש חוזר. גם ההוראות של התרופה אומרות שיש לזרוק את הבקבוק לאחר שימוש יחיד מכיוון שאין לו שום הגנה מפני צמיחה של חיידקים. השימוש באמפולה הגדולה הוא רק בטפטוף מתמשך ובעיקר במחלקות לטיפול נמרץ. עם זאת, זו פרקטיקה נהוגה להשתמש באותה אמפולה בפרק זמן קצר, בתנאי שמשתמשים במזרקים שונים כדי לשאוב את החומר עוד לפני שמתחילים לטפל בחולה הראשון".

   

  ד"ר גיורא וינטרשטיין, מנהל אלישע, מסר בתגובה כי מדובר בפעולה לפי הנהלים שמקובלת בבתי החולים השונים.
   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  הפריה חץ גופית. בבית החולים פעלו בניגוד לנהלים
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים