שתף קטע נבחר

רוח ההתנדבות מנשבת במקביל לסערה

חלוקת תרופות עד הבית לקשישים וחולים, אלפי שמיכות ותנורים לנזקקים, חשמלאים מתנדבים לסייע למשפחות נזקקות וגם טיפים לטיפול בקשישים וחדר מצב לייעוץ של שמאים. מחמם את הלב

תרופות עד הבית

לאור מזג האוויר הקשה מכריזה עמותת לב נעמי על מבצע "תרופות עד הבית", במסגרתו תדאג העמותה להביא לקשישים וחולים שאינם יכולים לצאת מהבית בזמן הסערה את תרופותיהם, עד לפתח דלתם.

 

המתנדבים יגיעו לאסוף את המרשם מבית הקשישים ויביאו עבורם את התרופות במטרה לחסוך להם את הנטל ואת הסכנות בגין יציאה החוצה במזג אוויר קיצוני

קשישים ומוגבלים הזקוקים לשירות "תרופות עד הבית" ובעלי רכבים המעוניינים להתנדב מוזמנים ליצור קשר עם מוקד לב נעמי בטלפון 036771111 או באתר .

 

מבצע "טיפת חום" - אלפי שמיכות ותנורים מחולקים לקשישים ונזקקים

מיזם מיוחד של חסדי נעמי יחבר בין חשמלאים מתנדבים למשפחות נזקקות הסובלות מבעיות חשמל. במסגרת המבצע מחולקות לנזקקים, קשישים וניצולי שואה ערכות חורף הכוללות שמיכות, כפפות, צעיפים ותנורים.

 

בסניף ירושלים נרשמת פעילות מוגברת במיוחד ונעשים מאמצים להגיע עם הציוד לכל בתי הנזקקים כדי לאפשר להם לחמם את ביתם ולידיהם במהלך הימים הקרים. מאות המתנדבים של הסניף בתגבור מתנדבים נוספים מסייעים סביב השעון בהיערכות למבצע.

 

במהלך ימי הסופה מעמידה חסדי נעמי לרשות הציבור קו טלפון שמטרתו חיבור בין חשמלאים מתנדבים למשפחות נזקקות - המספר לחשמלאים : -677-777703

למי שזקוק לחשמל – 4945* בכל מקרה ניתן ליצור קשר דרך האתר .

 

שירותי חירום למשפחות של ילדים חולי סרטן

גם ב"זכרון מנחם", העמותה המטפלת בילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם נערכים באופן מיוחד לימי הסופה והשלג באמצעות הסעות לבית החולים "הדסה" עין כרם, חדרים במלונית של העמותה בשכונת בית וגן ועוד. לדברי חיים ארנטל מייסד ויו"ר "זכרון מנחם: "השנה נערכנו באופן מיוחד, מספר מתנדבים של העמותה עם רכבי 4x4 יוכלו לסייע להורים להתנייד מבית החולים ואליו. גם חדרי המלונית של 'זכרון מנחם' עומדים לרשות ההורים שגרים מחוץ לירושלים. כמו בכל ימות השנה, נשמח לסייע למשפחות אלה גם בימי הסופה".

 

הורים לילדים חולי סרטן מוזמנים לפנות לישראל בטלפון חירום מספר: 050-7906669

 

המלצות לטיפול בקשישים לקראת ימי הסופה הקרים:

נציגי עמותת מלב"ב העובדים עם קשישים בודדים, חולי דימנציה ואלצהיימר אספו מספר המלצות חמות לטיפול בקשישים לקראת ימי הסופה הקרים:

 

מזון - יש לוודא שלקשיש יש די מזון מבושל לימי השלג הצפויים. גם קשישים מתפקדים יתקשו להכין אוכל בעת הפסקת חשמל, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בקשישים דמנטיים העלולים להסתכן בשכחת גז דולק במקרה שפתאום ייכבה האור. דאגו להם מבעוד מועד וציידו אותם במזון מוכן.

 

שמירה על חום הגוף של הקשיש - למרות שלכולנו קר, לקשישים קר הרבה יותר. היכולת של הגוף המבוגר לאזן ולווסת את חום הגוף פוחתת, במיוחד כשהקשיש סובל מתחלואה כרונית ומשתמש בתרופות רבות. יש לדאוג שיש ברשות הקשיש די בגדים חמים ואמצעי חימום מספקים בכל מקום בבית.

 

יש לשמור על חימום קצוות הגוף באמצעות גרביים, כפפות ומחממי אזניים, שכן החום מתנדף מקצוות הגוף. ולסייע להם בהורדת בגדים חמים מהבוידעם.

 

מבחינת הכיסוי בלילה, עדיף לכסות את הקשיש במספר שמיכות קלות במקום שמיכה עבה אחת, משתי סיבות: האחת כדי למנוע קושי נשימתי ממשקל השמיכה. השנייה והחשובה יותר – למנוע מהקשיש להתקרר במקרה של נפילת שמיכה אחת, כך שחום גופו לא יינזק.

 

וידוא בטיחות - כשנופל החשמל בחושך הגישוש באפלה אחר הנרות והגפרורים יכול להיות מטלה ארוכה מייגעת. עבור הקשישים הדבר הרבה יותר קשה. בעוד ביכולתכם לנתר מעל חוט, לפרוש ידיים קדימה ולהתגונן מפני התקלות בקיר, הקשיש במקרה דומה ייאבד שיווי משקל, ייפול וייתקל, כך שעבורו המטלה יכולה להיות מסוכנת.

 

הצטיידות בתאורת חירום היא כמובן אופציה מועדפת, אך במידה וזה אינו מתאפשר שימו לב להרחיק חפצים מיותרים שהקשיש עלול להיתקל בהם ולהכין את כל אמצעי התאורה קרוב אליו. בנוסף, יש לוודא את תקינות ובטיחות התנורים לחוטים חשופים, סלילים רופפים ואיומים אחרים שעלולים להצית דליקה.

 


קור וגשם בירושלים

 

תרופות - חשוב ביותר לוודא שיש ברשות הקשיש את כל התרופות שהוא נזקק להן למשך מספר ימים. קשישים דמנטיים יכולים להתבלבל ולא תמיד לזכור, כך שעליכם לוודא זאת מול הרופא המטפל ולהצטייד בהתאם.

 

לחצן מצוקה – במקרה של הפסקת חשמל, יש לוודא שלחצן המצוקה מצויד בסוללות מלאות.

 

אוורור – יש לזכור להשאיר פתח אוורור בכדי למנוע מחנק מחימום יתר של הבית שיקשה על נשימתו של הקשיש.

 

לבקשות סיוע או טיפים להתנהלות פנו למוקד "אוזן קשבת לקשיש" שמפעילה עמותת מלב"ב בטלפון 109. 

 

 

איגוד שמאי הביטוח הקים חדר מצב לייעוץ בנזקי חקלאות, רכוש ורכב

איגוד שמאי הביטוח בישראל, פתח היום (ג') חדר מצב - מוקד פניות לאזרחים שרכושם ייפגע בעקבות מזג האוויר החריג. האזרחים יוכלו לפנות למשרדי האיגוד ולקבל ייעוץ ראשוני ללא תשלום מאיגוד שמאי הביטוח בישראל בקשר לנזקיהם.

 

נזק צפוי לחקלאים

גורמים בענף החקלאות באיגוד חוששים שהנזקים הצפויים לחקלאים, יתאפיינו בפגיעות בכל ענפי החקלאות השונים, לרבות גידולי ירקות, עלים, תבלינים ופרחים בשטחים פתוחים ובבתי צמיחה לרבות במבנים עצמם, בפרדסים, במטעים, במשתלות ובענפי בעלי החי והכנף השונים: בלולים, רפתות ומדגה.

 

באיגוד ממליצים לחקלאים לתעד את הנזק סמוך למועד התרחשותו על ידי צילומים, לפנות למוקד הפניות באיגוד השמאים ו/או לאתר איגוד שמאי הביטוח בישראל ו/או ישירות לשמאים החקלאיים הנמנים על חברי האיגוד, להם הניסיון והידע הדרושים לכך, כדי להשלים את תיעוד הנזקים באופן מקצועי, לרבות עריכת צילומים, רישומים ראשוניים של הנזק בכל חלקה וחלקה והמשך מעקב אחר התפתחות הנזקים שכן צפויים בהמשך מטבע הדברים החמרה והחרפה בנזקים.

 

עוד מוסיפים באיגוד שבשל האירוע החריג, ייתכן כי אלה יכללו במסגרת אסון טבע, לכן שומה על כל חקלאי וחקלאית להיערך בהתאם כדי להגן על זכויותיו ולתעד את הנזקים באמצעות שמאים חקלאיים. תיעוד הנזקים הוא הכרחי ומחויב המציאות, שכן בהמשך לא יוותר דבר מהגידולים ואלה ההוכחות והראיות הכמעט יחידים שיוותרו בידי החקלאי, להוכיח את נזקיו.

 

שמרו על הרכוש

בענף רכוש באיגוד אומרים שבהתייחס לסערה הקודמת, יש סכנה של עומס שלג על גגות פרגולות, סוככים וכדומה ולכן חשוב לסגור מרקיזות שהרוח יכולה להעיף או שהשלג יכול לגרום לקריסתן.

 


הצפה בקריית ים

 

במידה ומצטבר קרח על הגגות, יש לשטוף בצינור מים כדי למנוע קריסה, כפי שהיה בסערה הקודמת בעיקר באזור ירושלים.

 

יש לפנות חפצים המונחים במקומות נמוכים כדי למנוע נזק של רטיבות, לדאוג לנקות תעלות גשם בכניסה לחניות כדי שהחניה התת קרקעית לא תוצף, לפנות מרזבים על הגגות ובבתים פרטיים ולנקות את פתחי הניקוז בגינה מעלים.

 

בדקו את הרכב היטב לפני הנסיעה

בענף הרכב באיגוד השמאים מזהירים שאין להקל ראש בהכנת הרכב ליום הסערה, לבדוק שהרדיוטור לא סדוק בכדי שלא יגרום להתחממות המנוע, לבדוק את צינורות המים ויתר מכלולי מערכת קירור המנוע.

 

הקור גורם למצבר התנגדות חשמלית ולכן אם המצבר לא מתניע, לא מומלץ להניע עם כבלים מרכב אחר או ב"בוסטר", אלא להחליף מצבר.

 

יש לבדוק את מערכת ההצתה ולוודא שסלילי ההצתה וחוטי ההצתה במידה וקיימים, מבודדים כדי שלא יגרם זיוף בעבודת המנוע והרכב יתקע.

 

לגבי הצמיגים, הקור פוגע הצמיג, הצמיגים בארצנו אינם מיועדים לנסיעה בשלג ומזג אויר קיצוני. ניתן לראות שחיקה מוגברת בסוליית הצמיג וסדקים בדופן הצמיג. רכב שנסע באזורים מושלגים, ונהגו הרגיש שהצמיגים מחליקים - חובה להחליפם בצמיגים איכותיים.

 

יש לשמן ולגרז את צירי הדלתות והמנעולים כדי למנוע שבר מפתחות ונזקים נוספים. מומלץ ביותר להחליף את מסנן שמן המנוע עקב חמצון שמן המנוע.

 

במידה ונסעתם בכבישים בהם פוזר מלח, יש לבדוק מרכב תחתון לאחר מספר ימים. חשוב לנקות את תחתית הרכב מאחור

לווידוא שצינור המפלט אינו סתום לפני הנעה.

 

נקו היטב את שמשת הרכב טרם הפעלת המגבים. ניתן להיעזר במים פושרים (לא רותחים). שימוש במגב על חלון מכוסה שלג עלול לשרוף את נתך מנוע המגבים ולהשבית אותם ו/או לעקם את זרוע המגב. נקו את כלל שמשות הרכב ומראות הרכב טרם יציאה לדרך ובדקו שקיים נוזל במיכל נוזל השמשות.

 

לפני שאתם יוצאים לדרך ברכבכם, וודאו שמסלול הרכב ממקום החנייה מפולס משלג ורק לאחר מכן צאו לכביש. במצב של קרח או קרה על הכביש, התחילו לנוע עם הילוך שני בכדי להימנע מהחלקה.

 

לאחר הנעה השתמשו בחימום פנימי יחד עם הפעלת מזגן לניקוי אדים מהיר מחלל תא הנוסעים. לכל אורך הנסיעה, הקפידו על נסיעה איטית ובהילוך נמוך. העיקר סעו בזהירות ובאחריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
שלג בצפת
צילום: אביהו שפירא
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים