שתף קטע נבחר

לתת לנוער הכשרה טכנולוגית ותעסוקה

תכנית "עתיד בטוח" היא תכנית לקידום תעסוקתי לנוער בסיכון, שכוללת מסלולי לימוד טכנולוגיים המשלבים לימודים תיאורטיים עם מסלול התמחות והתנסות מעשית. מטרת התכנית - יצירת אופק תעסוקתי על ידי הגדלת זירות ההיכרות וההתנסות של בני הנוער עם עולם העבודה של המאה ה- 21. ליטל מעודה מעמותת תפוח מספרת

א', נער ערבי בן 18 מאחת משכונות המצוקה במרכז הארץ, גדל במשפחה של 11 נפשות שחלק מבניה מעורבים בפשיעה. בגיל 16 מצא עצמו א' נודד בין מסגרות חינוכיות, לא בטוח כיצד ייראה עתידו, אך עם רצון לחולל שינוי מיטיב בחייו. רכזת בבית הספר זיהתה את הפוטנציאל הטמון בו, וסיפרה לו על תכנית חדשה בבית הספר.

 

התכנית כללה הכשרה טכנולוגית תוך התנסות מעשית בתעסוקה וזאת תוך ליווי צמוד וחניכה. א' עבר הכשרה למקצוע טכנאות מחשבים ועשה התנסות מעשית בת שנתיים בחברת בזק, שם נבחר לחניך מצטיין.

 

לאחר סיום הלימודים החליט א' לללכת לשירות לאומי, החלטה לא מקובלת במגזר, אך לו היה חשוב ללמד את ילדי השכונה מחשבים מתוך רצון לעזור להם ולקדם אותם כפי שעזרו לו. בתום השירות א' מיועד להשתלב בבזק כטכנאי מחשבים.

 

תכנית "עתיד בטוח" היא תכנית לקידום תעסוקתי לנוער בסיכון, שכוללת מסלולי לימוד טכנולוגיים המשלבים לימודים תיאורטיים עם מסלול התמחות והתנסות מעשית. מטרת התכנית - יצירת אופק תעסוקתי על ידי הגדלת זירות ההיכרות וההתנסות של בני הנוער עם עולם העבודה של המאה ה- 21.

 

התכנית היא מיזם משותף של הקרן לילדים ונוער בסיכון של הביטוח הלאומי ועמותת תפוח. בני הנוער המשתתפים בתכנית הם נערים בסיכון, שנשרו ממסגרות חינוכיות או נמצאים על סף נשירה.

 

השתלבות מוצלחת בעולם התעסוקה מהווה אחד מהערכים ומדדי ההצלחה החשובים ביותר לאדם. במציאות החיים היום עם שוק תעסוקה דינמי ומשתנה, עם מקצועות חדשים שנכנסים לרשימת המקצועות הנדרשים והמבוקשים ביותר ועם כניסת הטכנולוגיה כמעט לכל מקצוע קיים, עולה החשיבות של הכנת בני נוער וצעירים לעולם תעסוקה לא יציב שמשתנה כל הזמן.

 


יצירת אופק תעסוקתי על ידי הגדלת זירות ההיכרות וההתנסות של בני הנוער

 

חינוך לתעסוקה וקריירה אינו נושא שנמצא על סדר היום במסגרות החינוכיות המכינות את בני הנוער של היום לבגרות, וזהו פספוס. היכולת של אדם להשתלב בעולם התעסוקה תקבע את משכורתו ואת תנאי חייו בעשורים הקרובים, תייצר את תחושת המשמעות שלו ותאפשר לו להצליח גם בתנאים לא-קבועים ומשתנים כל הזמן.

 

עבור בני נוער בסיכון אתגר ההשתלבות גבוה במיוחד, לאור קשיים בהסתגלות ובהתמודדות עם חוויות של אי הצלחה וכישלון שהביאו אותם להיפלט ממסגרות נורמטיביות.

 

חוויות למידה משמעותית ובלתי נשכחת

ייחודה של התכנית הוא בשילוב רכיבי כישורי החיים, המסוגלות התעסוקתית והמיומנויות הרכות בתוך מסלול הלימודים הטכנולוגי. יצירת האינטגרציה מכוונת לחוויות למידה משמעותית ובלתי נשכחת, תוך הטמעת גישות התמודדות, ביטחון עצמי והתמודדות עם אתגרים אל תוך העשייה הממשית הטכנולוגית.

 

מסלול הלימוד- טכנאות מחשבים, נבחר מתוך הכרות עם מגמות בעולם הטכנולוגיה והתעסוקה ומהווה פלטפורמה ראשונית ורחבה המאפשרת היכרות וחוויה של עולם התעסוקה הטכנולוגי. במקביל לתכנים הטכנולוגיים, משולבים במסלול סדנאות הכנה לעולם התעסוקה והאקדמיה, שיאפשרו לכל משתתף לזהות את החזקות שלו, ולנתב את מסלול הקריירה שלו.

 


לאפשר לכל משתתף לזהות את החזקות שלו, ולנתב את מסלול הקריירה שלו.

 

הסדנאות מועברות בשילוב מרצים חיצוניים מעולם התעסוקה הטכנולוגי, חברות השמה ונציגי אקדמיה, תוך חשיפה למסלולי קריירה שונים. בשנה השנייה של התכנית מושמים המשתתפים בהתנסות תעסוקתית מעשית בשכר הודות לשותפויות עם חברות מובילות מהעולם העסקי.

  

בימים אלו אנו בעמותת תפוח מתחילים בתהליך ההשמה עבור בני הנוער, ב"בזק" ובחברות עסקיות נוספות. התהליך הוא ממוקד ומותאם כדי לספק לחניכים חוויית הצלחה וליצור קשר יעיל ואפקטיבי עם החברות העסקיות.

 

תהליך הליווי מורכב ממיפוי ממוקד של התפקידים השונים והדרישות המקצועיות ובינאישיות והתאמתם לחניכים המיועדים. לאחר קביעת הריאיון עובר החניך תהליך הכנה אישי ומותאם לתפקיד.

 

לראיון מגיע החניך מלווה באיש צוות מקצועי מטעם הארגון שמוודא שהחניך מקבל הזדמנות להראות את יכולותיו ואת רצונו לעבוד. השילוב של עבודה משותפת של המגזר הממשלתי ביחד עם המגזר העסקי והמגזר השלישי מאפשר לנערים שעוברים את התכנית להסתכל אל העתיד בהתרגשות ובביטחון ולא בחשש.

 

ליטל מעודה היא מנהלת תחום נוער בעמותת תפוח. לקבלת פרטים נוספים על התכנית ניתן

לשלוח מייל ל: LitalM@appleseeds.org.il

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאפשר להצליח גם בתנאים לא-קבועים ומשתנים כל הזמן
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים