שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מהומות ברהט: מטען, אבנים והבערת צמיגים

  האווירה סביב מותו של סאמי אל-ג'אער מתחממת. מטען שהושלך פגע ברכב משטרתי. קודם לכן התפרעו מאות צעירים ויידו אבנים לעבר השוטרים. ארבעה קטינים נעצרו. המפכ"ל דנינו: "השלכת המטען - חציית קו אדום"

  רהט בוערת: מטען צינור הושלך אתמול בערב (ג') על-ידי המון משולהב בעיר בנגב לעבר כוח משטרתי במסגרת המשך המהומות עקב מותו של סאמי אל-ג'אער, שלטענת משפחתו נורה למוות בידי שוטרים. המטען פגע ברכב של הכוח. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, קיים הערכת מצב עם מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי. בסיומה אמר דנינו: "השלכת המטען - חציית קו אדום".

   

  המטען שהושלך לעבר הכוחות (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
  המטען שהושלך לעבר הכוחות(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

  עוד בחדשות:

  שנה לאסון פיצוץ הגז: "המדינה זנחה אותנו"

  קצין בכיר: "חמאס ישתפר בסבב הבא"

   

  מוקדם יותר אתמול נערכה תהלוכה בעיר שלאחריה הגיעו כמה מאות צעירים לכיכר הסמוכה לתחנת המשטרה והחלו להתפרע תוך שהם מיידים אבנים לעבר הכוח המשטרתי והבעירו צמיגים. אחד המפגינים נפגע קל מאבן וטופל על ידי הרופא המחוזי של משטרת ישראל. בסיום הטיפול הרפואי הועבר לחקירה. ארבעה קטינים נעצרו בנוסף לפצוע. צירי תנועה בעיר נחסמו לתנועה.

   

  אתמול פרסמה המשטרה תיעוד של אירועי ההלוויה של אל-ג'עאר ברהט ביום ראשון, שבה נראה לכאורה כיצד היו המשתתפים קרובים לביצוע לינץ' בשוטרים שהגיעו לאכוף את הסדר. במהלך העימותים הללו מת סאמי א-זיאדנה, תושב העיר, ככל הנראה בעקבות אירוע לב. הצילומים בוצעו ממסוק משטרתי שחג מעל האזור.

   

  תיעוד: כמעט לינץ' בניידת בהלוויה ברהט    (באדיבות חטיבת דובר המשטרה)

  תיעוד: כמעט לינץ' בניידת בהלוויה ברהט    (באדיבות חטיבת דובר המשטרה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המתפרעים הציתו צמיגים ברהט (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
  המתפרעים הציתו צמיגים ברהט(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  השמשה המרוסקת של הניידת (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
  השמשה המרוסקת של הניידת(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

  בסיום הערכת המצב אתמול אמר דנינו כי צריך לראות איך מחזירים את השקט לרהט ולכל אזור הדרום. "אני מבין את כאב משפחות ההרוגים ושולח את תנחומיי, אך באותה נשימה אני אומר שצריך לשמור על החוק והסדר", אמר דנינו.

   

  המפכ"ל הבהיר כי המשטרה לא תתפשר. "אני מגבה את כל השוטרים שעושים עבודת קודש. לא אתן לפגוע בשוטרים ובאזרחים והודענו שנפעל לפי שיטת אפס סובלנות. קראתי למנהיגות ולראש העיר של רהט, שאני מכיר כגורם מתון ואחראי, להחזיר לכאן את השקט ולשמור על איפוק. גם מהשוטרים אני מבקש לשמור על האיפוק".

   

  בסיום דבריו סיכם דנינו כי המשטרה תמצה את הדין עם העוברים על החוק. "יש כאן גורמים קיצוניים שיש להם עניין לדרדר את המצב. נמצה עמם את הדין גם בעוד שבוע או שבועיים".

   

  מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, התייחס אתמול למהומות ברהט: "הם ינסו גם היום את מה שניסו אתמול וזה לפגוע בשוטרים. הפגיעה מבחינתם בשוטרים היא תוצאה של אירוע שהתחרש ביום רביעי האחרון. הפעילות הייתה נגד תחנת סמים וסוחרי סמים. יש לנו כאלה לא מעט. תחנת הסמים התנהלה בתוך בית הספר. כוח בילוש שעשה עבודה מקדימה ותיעד סחר בסמים בקנה מידה גדול קיבל החלטה לבצע מעצר ותפס את השוטר עצמו ומספר דמויות אחרות. במהלך המעצר ההמון זיהה את השוטרים וקרא לתושבים להגיע ולהפריע למהלך המעצר".

   (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  (צילום: רועי עידן)

   (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  (צילום: רועי עידן)

  לדברי הלוי, סאמי אל-ג'עאר היה ברכב יחד עם סוחרי סמים ונעצר באותו אירוע ואביו בא לחלצו. "האב הגיע עם מוטות ברזל והכה את השוטרים", ציין ניצב הלוי. "האב אמר שהוא ראה את בנו עצור והחליט לשחררו תוך פגיעה בשוטרים. ההמון ביקש לשחרר את העצורים, סוחרי הסמים. השוטרים הרגישו מאוימים ושמעו את הירי מסביב ופתחו בנוהל חילוץ. הם ירו באוויר כדי לנסות לחלץ את עצמם וכוח החילוץ התעכב. החל מרגע זה העיר רהט ותושביה מאשימים את משטרת ישראל ושוטרי המחוז. אנו יוצאים מהאירוע עם כמה שוטרים פצועים בבית חולים. העצורים משוחררים על-ידי ההמון. מכאן מתחילה מסכת אירועים של האשמות נגד המשטרה. כנראה שהאירועים לא ייפסקו".

   

  ניצב הלוי התייחס גם לאירוע השני, שתועד על-ידי המשטרה, והתרחש ביום ראשון בעת ההלוויה. "נערכנו לה בתיאום עם המשפחה. רכב משטרתי של כוחות המחוז שלא שייך לאירוע נקלע לזירה לתוך ההמון. הבנתנו לאירוע הוא שיצאנו בנס ממצב של חמישה שוטרים הרוגים. האירוע שראינו הוא המון זועם שמעמיד את השוטרים בסכנת חיים ממשית", אמר ניצב הלוי. "המון של כ-3,000 מיידי אבנים פוגע ברכב. השוטרים הרגישו מאוימים וזעקו לעזרה והזעיקו כוחות נוספים".

   

  לדבריו, "אין מקום בארץ, או פינה, שכוחות ביטחוניים ימצאו עצמם ברגע האחרון לחייהם זועקים 'שמע ישראל' ולא נוכל לחלצו. ההמון פוזר אחר כמה דקות והשוטרים חולצו ברגע האחרון. באותה מידה הם יכלו להיהרג ויכלו להיהרג נוספים. לא יכול להיות שאין לכוח ביטחוני יכולת להסתובב בכל סמטה ועיר והוא ירגיש מאוים על-ידי האנשים שהוא צריך לשמור עליהם".

   

  מפקד המחוז הדרומי הוסיף כי הוחלט שלא לעצור איש כדי שלא לשלהב את הרוחות. "אנחנו יודעים מי פגע בשוטרים ומי התסיס את כל ההמון לפגוע בהם", הוא אמר. "נבוא חשבון עם כל מי שהשתתף ורצה לפגוע בשוטרים. יש כוונה להתסיס את האירועים. ראינו את המנהיגים שקוראים לפגוע באופן ישיר בשוטרים. זה לא יכול לעבור על סדר היום המשטרתי והמדיני".

   

  בעקבות מותם של השניים הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל על שביתה כללית במגזר. כבר משלשום ניסו כמה ראשי רשויות להרגיע את האווירה וקראו לא לחסום כבישים ולא להתעמת עם המשטרה. מה שהעסיק את הציבור הערבי במהלך כל יום האתמול היה השבתת הלימודים. מוועד ההורים נמסר שאתמול הושבתו הלימודים, ומחר יוקדשו השעתיים הראשונות להריגתם של שני תושבי רהט בשבוע האחרון.


  פורסם לראשונה 20/01/2015 21:46

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חטיבת דובר המשטרה
  מבעירים צמיגים ברהט
  צילום: חטיבת דובר המשטרה
  מומלצים