שתף קטע נבחר

משפט המזונות: הדין היהודי לא עוסק בצדק

גבר חויב ב-5,000 שקל בחודש, אף שחלק עם גרושתו משמורת משותפת והכנסותיהם זהות. כשערער הובהר לו ששוויון הוא עניין למחוקק ולא להלכה

בני הזוג שהתגרשו חלקו משמורת על שתי בנותיהם, אבל חרף העובדה שההכנסות של שניהם זהות, קבע בית המשפט לענייני משפחה בראשל"צ שהאב חייב לשלם מזונות של כ-5,000 שקל בחודש. ערעור שהגיש על ההחלטה לבית המשפט המחוזי התקבל בחלקו בלבד: השופטת ורדה מרוז הפחיתה מעט את גובה המזונות, אך לא ביטלה אותם בנימוק שהדין היהודי לא מבטא בהכרח שוויון וצדק.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בית המשפט לענייני משפחה שהורה בתחילה על המשמורת המשותפת, קבע כי הכנסות בני הזוג זהות – כ-11 אלף שקל בחודש. הוא העריך את צורכי הקטינות הבסיסיים ב-2,600 שקל לחודש, והאב חויב ב-75% מסכום זה – 1,950 שקל.

 

בנוסף חויב האב לשלם 40% מהוצאות שכר הדירה (לא יותר מ-2,000 שקל לחודש), ו-30% מהוצאות אחזקת הדירה בסך 500 שקל לחודש. עוד נקבע שהוצאות החופשות, החוגים, החינוך, והוצאות בריאות חריגות יחולקו שווה בשווה בין ההורים.

 

האב, שגרס כי חויב בסכומים לא סבירים, הגיש ערעור למחוזי בטענה שהדין היהודי מפלה מגדרית, וביקש הקלה משמעותית במזונות ובדמי המדור, בהסתמך על חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, המטיל על האם את החובה לזון את בנותיה.

 

האם טענה מנגד שבית המשפט לענייני משפחה העריך כראוי את מכלול השיקולים, כולל הפחתה בגובה המזונות בהתאם למשמורת המשותפת. לטענתה, הפחתה מעבר לזו שנפסקה בערכאה הקודמת תפגע בטובת הבנות.

 

כל משפחה ונסיבותיה

סגנית הנשיא, השופטת מרוז, הסבירה כי מאחר שהצדדים יהודים הרי שהדין היהודי חל עליהם, ולא חוקים אחרים. היא הוסיפה שהאפשרות לחייב אם במזונות ילדיה על בסיס עקרונות שוויון וצדק והתאמת הדין לתמורות החברתיות היא עניין שתלוי במחוקק ולא בבית המשפט.

 

עם זאת, נכתב בפסק הדין כי במקרים של משמורת משותפת, "חיוב מזונות קטינים צריך להיעשות על דרך איזון כלל הכנסות המשפחה מכל המקורות, ובאורח פרטני - כל משפחה ונסיבותיה".

 

במקרה זה הוחלט להפחית את סכום המזונות שבו חויב האב ב-25%, כך שישלם 1,300 שקל לחודש. לגבי הוצאות מדור נקבע כי לנוכח זהות השכר של הצדדים והמשמורת המשותפת, הוצאות המדור יופחתו בחצי מן החיוב הרגיל שעומד על 40%, כך שהאב ישלם 860 שקל לחודש, והוצאות אחזקת המדור יופחתו ל-333 שקל בחודש.

 

בנוסף לכך בוטל החיוב שהטיל בית המשפט לענייני משפחה בהוצאות על חופשות של הבנות עם אמן, והגבילו את הוצאות החוגים לחוג אחד לכל ילדה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד אמיר שי
  • ב"כ המשיבה: עו"ד פנינה דיין ועו"ד שירין אלפרט
  • עו"ד גדלי סולן עוסק בדיני משפחה

הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים