שתף קטע נבחר

הפיקוד קרס, מחליפים אין: 'ביזיון שלא ממנים'

תוך שנה וחצי עזבו את המשטרה חמישה ניצבים אחרי פרשות מביכות, וסגן המפכ"ל ניסים מור יצטרף אליהם. לאגף התנועה אין מפקד כבר שלושה חודשים: "כנראה לא חשוב לטפל בעברייני תנועה". קהלני: "בכירים מתביישים להסתובב במדים"

חמישה ניצבים פרשו מהמשטרה ב-15 החודשים האחרונים בעקבות פרשיות מביכות, וכשניצב שישי, סגן המפכ"ל ניסים מור , שקוע בחקירה נגדו, נראה שהארגון סובל ממחסור חמור במינויים בכירים. הדוגמה הבולטת היא אגף התנועה: לפני יותר משלושה חודשים עזב ניצב משה (צ'יקו) אדרי את האגף בטרם סיים קדנציה מלאה, והתמנה למפקד מחוז ירושלים. מאז עזיבתו לא התמנה מפקד לאגף בדרגת ניצב, ואת התפקיד ממלא בשלב זה סגנו, תת-ניצב אלברט אוחיון. אף שכבר חלפו שלושה חודשים מאז שאדרי עזב את תפקידו באגף התנועה, עדיין מתנוססת תמונתו באתר האגף בתור מפקדה.

 

 

"לא ייתכן שכבר יותר משלושה חודשים אין מפקד לאגף בדרגת ניצב כמו שהיה כל הזמן", אמר גורם באגף התנועה. "עם כל הכבוד לסגן, הוא עדיין לא מפקד האגף. התפקיד של הסגן הוא לא תפקיד של המפקד - הסגן מתעסק עם נושאים אחרים של האגף, נושאים מנהליים יותר. נכון שהשוטרים ממשיכים לעבוד, אוכפים את החוק ורושמים דו"חות, אבל העובדה שאין מפקד שיקבע מדיניות וסדר עדיפויות היא לא תקינה באף משטר. זה ביזיון שלא ממנים מפקד לאגף ומושכים את זה כל כך הרבה זמן. תמיד מציינים את החשיבות של האגף במלחמה בקטל בדרכים והטיפול בעברייני תנועה, ופתאום אנחנו מבינים שזה לא חשוב וכנראה אין צורך במפקד על האגף".

 

ראש אגף התנועה לשעבר משה (צ'יקו) אדרי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש אגף התנועה לשעבר משה (צ'יקו) אדרי(צילום: גיל יוחנן)
 

גורם אחר באגף שאל: "האם הממשלה יכולה להתנהל בלי ראש ממשלה? האם המשרד לביטחון פנים יכול להתנהל בלי שר? האם המשטרה יכולה להתנהל בלי מפכ"ל? לא. אז איך אגף תנועה יכול להתנהל בלי מפקד לאגף? מי יכתיב מדיניות? מי יאשר תוכניות? עד כה קצין בדרגת ניצב עשה את זה. היום אין מפקד רשמי לאגף, ולא משנה מה יהיה - עדיין חייבים שיהיה מפקד לאגף".

 

שערוריות בשרשרת

סגן המפכ"ל מור חשוד שהטריד מינית שוטרת, ניהל קשר פסול עם שש שוטרות נוספות, ולאחר מכן ניסה להשמיד ראיות. בחקירתו במשרדי מח"ש בירושלים, שארכה שבע שעות, קשר עצמו מור למעשים שמיוחסים לו, בהם ביצוע מעשה מגונה בשוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו. שמונה נשים נוספות הגיעו היום למח"ש כדי למסור עדות בחשד לביצוע עבירות נוספות.

 

מור, בן 56, מכהן בשנה וחצי האחרונות כסגנו של רב-ניצב יוחנן דנינו. הוא התגייס למשטרה לפני יותר מ-30 שנה, אחרי שירות בחיל הנדסה. בין היתר שימש כמפקד תחנת אשדוד, מפקד מרחב אילת ומפקד מרחב לכיש. לפני שבע שנים מונה למפקד מחוז מרכז, ואחר כך שימש כראש אגף שירות וביטחון, אגף המבצעים של המשטרה.

ניסים מור (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ניסים מור(צילום: אלי מנדלבאום)
 

אך כאמור פרשת הסמפכ"ל מגיעה אחרי שורה של פרשות בקרב בכירי המשטרה. רק בסוף השבוע האחרון דווח כי מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, פורש מהמשטרה בשל חקירת מח"ש נגדו שבה הודה בשבוע שעבר בקיום קשר פסול עם פקודה.

 

מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב ניסו שחם, הואשם בקיום יחסי מין עם שוטרות שהיו כפופות לו. הוא פוטר מהמשטרה באוקטובר 2013 על ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', לאחר שהמפכ"ל דנינו המליץ על כך.

 

פרשה מביכה נוספת נקשרה בשמו של מפקד יחידת להב 433, ניצב מנשה ארביב, שעל פי טענה של הרב יאשיהו פינטו, הוא העניק טובות הנאה לארביב בעת שזה היה בארצות הברית. הבכיר הכחיש את המיוחס לו, אך לקח חופשה מהמשטרה שלאחריה פרש בטענה כי נגרם לו עינוי דין.

 

במהלך השנה החולפת פרשו גם ניצב ברונו שטיין, מפקד מחוז מרכז, שצולם במסיבה שערך עו"ד רונאל פישר, שנטען כלפיו כי שיחד שוטרים בתמורה לסגירת תיקים של לקוחותיו. גם מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, פרש מתפקידו מ"סיבות אישיות" לאחר שהודיע שלא יתמודד על תפקיד המפכ"ל. מאוחר יותר נטען כי ייתכן שהסיבות לפרישה קשורות לטענה על הטרדה מינית.

 

קהלני: תקופה קשה לארגון, למנות מיד אנשים

הצורך לשבץ מספר גדול של ניצבים בתקופה קצרה כל כך בעקבות הטלטלה הפכה למשימה כמעט בלתי אפשרית עבור משטרת ישראל. זאת במיוחד על רקע העובדה שעדיין לא מונה מפכ"ל שיחליף את יוחנן דנינו, שמסיים את תפקידו בקרוב, קל וחומר כשהשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הוא חלק מממשלת מעבר, שהודיע בעצמו על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

קהלני. למנות ניצבים תוך שבוע (צילום: ישראל הדרי) (צילום: ישראל הדרי)
קהלני. למנות ניצבים תוך שבוע(צילום: ישראל הדרי)

אביגדור קהלני, שהיה השר לביטחון פנים והיום משמש יו"ר האגודה למען החייל, מספר שהניצבים שקוראים על הפרשות בתקשורת "רואים מה קורה לחברים שלהם ולא נעים להם כרגע להסתובב עם מדים. זו תקופה קשה מאוד לארגון. אסור להשאיר חלל ריק,

צריך מיד - תוך שבוע - למנות אנשים ולתת להם להתחיל לרוץ בשטח".

 

קהלני סבור שאסור שהלחץ באיוש העמדות יביא למינוי אנשים מבחוץ. "אני לא ממליץ לקחת אנשים מחוץ למשטרה מכיוון שלהיות במשטרה זו תרבות אחרת, למשל בהשוואה לקציני צה"ל", הוא אומר. "כדי להשתלב במערכת המשטרתית צריך לחיות את האווירה. יצטרכו לבחור תתי-ניצבים ולקדם אותם, לא תהיה ברירה.

 

"הייתי שוקל לתת לדנינו להמשיך עוד שנה כי צריך לייצב את המערכת. זו החלטה לא שגרתית אבל המצב כרגע הוא כמו במלחמה. הממשלה לא תתחלף עד אפריל-מאי ויש עכשיו שלושה חודשים של ואקום. מישהו חייב לקבל החלטה. צריך לבדוק מי האנשים המתאימים ולעשות רה-ארגון. אני רואה את המקרה הזה כמקרה חירום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עדיין לא מונה מחליף לאדרי. המפכ"ל דנינו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים