שתף קטע נבחר

2 רקטות פגעו בגולן, צה"ל השיב אש לסוריה

שתי רקטות נורו בצהריים אל צפון הרמה, איש לא נפגע ולא נגרם נזק. כוחות צה"ל השיבו בירי ארטילריה כבדה שכלל 20 פגזים. אלף מבקרים פונו מהחרמון, האתר יישאר סגור מחשש להמשך הירי. צה"ל דרוך בצפון מאז החיסול באזור קוניטרה

שתי רקטות מסוריה נורו היום (ג') לכיוון רמת הגולן והתפוצצו בשטח ישראל, כנראה בשטחים פתוחים. לא ידוע בשלב זה על נפגעים או על נזק. כוחות ארטילריה של צה"ל השיבו אש לסוריה ומדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה. כוחות הצבא ערכו סריקות ואיתרו את מיקום הנפילות בצפון הרמה. בהנחיית הצבא, הוחלט לפנות את אתר החרמון שם שהו כ-1,000 מבקרים. האתר יישאר סגור עד להודעה חדשה בעקבות חשש להמשך הירי.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

  

תותחי צה"ל ירו 20 פגזים לשטח הסורי בתגובה לירי הרקטי - אחת מתקיפות הארטילריה הכבדות לעבר סוריה זה שנים. במקביל, דיווחה רשת אל-מנאר הלבנונית כי מטוסי חיל האוויר הישראלי חגים באינטנסיביות באזור רמת הגולן, בצד הישראלי של הגבול. לאחר הירי הנחתה המועצה האזורית גולן את תושבי היישובים שבהן נשמעה האזעקה - מג'דל שמס, בקעתא, מסעדה, עין קנייא, אלרום, נווה אטי"ב ונמרוד - להישאר בקרבת מרחבים מוגנים.

 

כעבור כמה שעות הודיע הצבא לתושבים ולמועצה בגולן על חזרה לשגרה מלאה. מוקד ההפעלה (החמ"ל של המועצה) נסגר. החקלאים הונחו לא להיכנס לשטחים בין כביש 98 לגבול והכביש לחרמון נותר סגור. ציר העלייה לחרמון נסגר לתנועה, וחקלאים שהיו בשטחים מזרחית לציר 98 בצפון הגולן הונחו לעזוב את האזור. "לא הופתענו, בעיקר לנוכח האירועים האחרונים", ציין ראש המועצה אלי מלכה בעקבות הירי, "מרכז ההפעלה נפתח וכל הכוחות מתפקדים, הן ביישובים והן בפינוי אתר החרמון".

 

חיילים בחרמון מפנים את האזרחים (צילום: שרהלה סגל קו האופק) (צילום: שרהלה סגל קו האופק)
חיילים בחרמון מפנים את האזרחים(צילום: שרהלה סגל קו האופק)
 

פינוי המבקרים מאתר החרמון אחרי האזעקה (צילום: שרהלה סגל קו האופק) (צילום: שרהלה סגל קו האופק)
פינוי המבקרים מאתר החרמון אחרי האזעקה(צילום: שרהלה סגל קו האופק)

לן, חבר משק בקיבוץ אלרום, סיפר כי "האזעקה של פיקוד העורף פעלה בכל האזור, היו כמה פיצוצים וזהו. הכנסנו לחדר המוגן את הילדים שבדיוק הגיעו באוטובוס והם עדיין שם". לדבריו, "זה תמיד יכול לקרות, אין לנו ידיעה מראש. אנחנו מתורגלים, אנחנו יודעים איפה אנחנו גרים ולוקחים את זה בחשבון".

   

"הילדים יישארו במקלטים עד סוף היום, עד שההורים יגיעו לקחת אותם", הוסיפה לי מקיבוץ אלרום. "את התינוקות לקחנו על הידיים למקלט וילדי הגן, שהיו באמצע ארוחת צהריים, ירדו לאכול למטה. הם עדיין לא מבינים מה קורה. היינו קצת שאננים, לא חשבנו שזה יקרה וזה הפתיע אותי מאוד אבל יש פחד שזה יתפתח למשהו הרבה יותר גדול".

 

"הייתי בעסק שלי כשנשמעה האזעקה בסביבות השעה 12:55", הוסיף סלמן, תושב מג'דל שמס. ביישוב החליטו לסגור את בתי הספר באזור בעקבות הירי. "האזעקה הייתה מהירה מאוד, 15 שניות, ולא הספקתי אפילו להיכנס לממ"ד. שמעתי שני פיצוצים מכיוון החרמון. התושבים אצלנו היו קצת אדישים, הם לא מיהרו להיכנס למקלטים ולממ"דים".

תותחנים ברמת הגולן, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
תותחנים ברמת הגולן, היום(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: איוב שאוקי מלון טוסקנה בגולן ) (צילום: איוב שאוקי מלון טוסקנה בגולן )
(צילום: איוב שאוקי מלון טוסקנה בגולן )

ליד בית ספר במג'דל שמס  (צילום: איוב שאוקי מלון טוסקנה בגולן ) (צילום: איוב שאוקי מלון טוסקנה בגולן )
ליד בית ספר במג'דל שמס (צילום: איוב שאוקי מלון טוסקנה בגולן )

מפת אזורי השליטה בסמיכות לגבול ישראל ()
מפת אזורי השליטה בסמיכות לגבול ישראל

מיקי, בעלת צימר בנווה אטי"ב, סיפרה כי הוצפה בהודעות ברגע שנשמעה האזעקה. "אנחנו לא מתרגשים כבר משום דבר פה, אנחנו לא שאננים אבל גם לא נכנסים ללחץ. לא נכנסתי למרחב מוגן כי באותה המידה שיכול ליפול פה משהו, אני גם יכולה להיפגע ממחבל בתל אביב. אנחנו כן עם היד על הדופק, כמו כל אחד במדינה הזו, והמדינה היא לצערנו חזית אחת גדולה".

 

לדבריה, "למרות האירועים האחרונים באזור, אין שום ביטולים וההזמנות לצימרים הן לחלוטין כרגיל". אתר החרמון פונה לפי תוכנית שתורגלה לפני שנה. באתר הסבירו כי "צה"ל נתן הנחייה לפנות את המבקרים מאתר החרמון והפינוי מתבצע באופן מסודר ושקט, אין בהלה. המבקרים מועלים על רכביהם ועל אוטובוסים ועושים את דרכם מטה. אם הירי היה על החרמון, ניתן להסתתר בממ"דים, אבל לא היה בכך צורך".

 

סגן נסראללה: בישראל יבינו שהתקיפה - כישלון

כוחות הביטחון בצפון היו בתקופה האחרונה בכוננות מוגברת בעקבות המתקפה בסוריה, שיוחסה לישראל, שבה נהרגו כמה פעילי חיזבאללה וגנרל איראני. לקראת סוף השבוע תגבר צה"ל את כוחותיו ביישובי הצפון. סגנו של נסראללה, השייח נעים קאסם, התייחס היום לכך, והצהיר כי "בישראל יסיקו, ואני חושב שהם כבר התחילו להסיק, כי התקיפה בקוניטרה היא נטל וכישלון עבורם. לא מדובר בצעד קדימה, אלא בצעד אחורה".

 

גורם בכיר בלבנון המקורב לחיזבאללה הצהיר אז כי התקיפה

שבה נהרגו הגנרל האיראני מוחמד עלי אללה דאדי, ג'יהאד מורנייה ואנשים נוספים בארגון הטרור הלבנוני "מראה כי ישראל חצתה קו אדום במלחמה הביטחונית מול חיזבאללה, דבר שמביא לשינוי כללי המשחק".

 

הגורם המקורב לחיזבאללה הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי "יש הסכם בלתי כתוב. אתם מתעלמים מאתנו ואנחנו נתעלם מכם". לדבריו, "התקיפות לא צריכות להגיע לפרובוקציה נגד חיזבאללה. התקיפה הזו היא פרובוקציה ישירה מול חיזבאללה. אם הארגון לא יגיב לתקיפה, הדבר אומר שהארגון שקוע מדי בבוץ הסורי ואיבד את יכולת ההרתעה שלו".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
טנקים ברמת הגולן, היום
צילום: אביהו שפירא
מומלצים