שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, מאיר אזולאי "ידיעות אחרונות"

יועצת המפכ"ל על פרשות הניצבים: "התחושה במשטרה קשה, אנחנו בתהליך של ניקוי"

תת-ניצב יעל אידלמן היא היועצת של יוחנן דנינו לענייני נשים, והחקירה של הסמפכ"ל מור חתמה את אחת התקופות הקשות שלה. "גיליתי בניצבים האלה צד שלא הכרתי", היא אומרת ל-ynet. "תהליך החשיפה שלהם כואב ומתסכל"

"כולנו בהלם. אין לי מילה אחרת. אלה קצינים שאת מכירה כענייניים ומקצועיים, ואז את מגלה צד שלהם שלא היית חשופה אליו. התחושה במשטרה קשה מאוד", כך אמרה היום (ג') ל-ynet תת-ניצב יעל אידלמן, היועצת של המפכ"ל לענייני נשים, על רקע חשיפת ניצול המרות של הסמפכ"ל ניסים מור. הפרשה הזאת חותמת תקופה קשה לארגון, שנפרד בשנה וחצי האחרונות משישה בכירים, כל אחד מהם בגלל סיבה מביכה אחרת. "התחושה קשה ומתסכלת, אבל אלה ניצבים בודדים שחצו את הגבולות. הם לא נותרו בארגון ואנחנו נשארים כדי לספוג את הנתזים".

 

 • עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

   

  תנ"צ אידלמן חברה בסגל הפיקודי של המשטרה ומן הסתם מכירה אישית את ניצב מור. "אני מופתעת כמו כולם כי אני מכירה את הסמפכ"ל כקצין מקצועי ומוערך", היא אומרת. "זה משהו שלא נקלט ולא נתפס. זה קשה".

   

  הניצבים (למעלה מימין, עם כיוון השעון): יוסי פריינטי, ניסו שחם, מנשה ארביב, קובי כהן, ניסים מור וברונו שטיין ()
  הניצבים (למעלה מימין, עם כיוון השעון): יוסי פריינטי, ניסו שחם, מנשה ארביב, קובי כהן, ניסים מור וברונו שטיין

  על התקופה האחרונה היא אומרת: "התהליך קשה כי הוא חושף, מביך ומתסכל. אנו צופים שאחרי המבול הזה משטרת ישראל תהיה במקום אחר, גם אם התהליך יהיה כואב. היו שני אירועים רק בשבוע האחרון (ניסים מור וניצב קובי כהן, א"ק), ואני לא יודעת אם סיימנו. אם יהיו עוד תלונות הן יטופלו. אנו בתהליך של ניקוי, הסברה ומניעה. אם המחיר הוא שאנו נחשפים לתלונות - נשלם אותו ונמשיך הלאה".

   

  לפי נתוני המדור למניעת הטרדה מינית במשטרה, בין 2010 ל-2014 הועברו לטיפול מחלקת משמעת 24 מקרים הנוגעים להטרדה. הפניות מועברות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש).

   

  "בחודשים האחרונים אנשים מדווחים ויש אלינו פניות. לא עשרות אבל יש, להתעניין. אנשים מודעים יותר לחובת הדיווח", היא מוסיפה. "המקרה של ניסו שחם והסיפור של תת-ניצב אדרי היו סמן ברור והרחבנו את חובת הדיווח. אין לנו מנדט לחקור, אבל מרגע שמתלוננת פונה אלינו, אנחנו מלווים אותה בחקירה במח"ש.

   

  "אנחנו עוסקים בהסברה, מניעה וטיפול. העלינו את המדרגה. נפגשנו עם כל מפקדי המרחבים במשטרת ישראל ואנחנו לוקחים את האחריות עלינו כגורם המקצועי שקיבל את המנדט על הנושא".

   

  - איך המפכ"ל יוחנן דנינו מתמודד עם המשבר?

  "ראיתם אותו בתקשורת. הדברים שלו היו ברורים. הוא דיבר על מבוכה, קושי, עצב. מה שיותר קשה הוא שהמקרה מסיט את התמונה מהמשטרה שעובדת ועושה. אנו נמדדים עכשיו על מעשה בודד של קצין כזה או אחר שזורק את הארגון אחורה ולמטה. אפשר היה לראות על המפכ"ל את הקושי אבל גם את הנחרצות.

  אפס סובלנות ואין פשרות. זה מסר ברור וחשוב".

   

  - באופן כללי הארגון סובל ממחסור חמור בנשים בסגל הפיקוד הבכיר והבינוני.

  "המינוי של ניצבות הוא בהתאם ליכולות ולכישורים. זה לא שמינוי ניצבות יהווה תשובה להטרדה מינית. צריך לשים את האדם הנכון במקום הנכון, לא משנה אם מדובר באישה או בגבר. היחידה שלי קיבלה את המנדט לקדם שוויון הזדמנות בארגון ויש לנו מדור שעושה חריש בתוך הארגון ובודק את החסמים להתקדם.

   

  "יש מפקדת מרחב אחת ושלוש מפקדות תחנות. אלה עדיין מספרים קטנים. אנו מנסים לגדל את הדור הבא של הנשים בארגון כדי שתהיה מפקדת מחוז ועוד. ככל שיהיו יותר נשים השיח יכול להיות אחר".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חטיבת דוברות המשטרה
  תת-ניצב יעל אידלמן
  צילום: חטיבת דוברות המשטרה
  מומלצים