שתף קטע נבחר

שופט: דייר עמידר עני ובודד לא ייזרק לרחוב

צדק חברתי בבית משפט השלום בקריית גת: החברה רצתה לפנות גבר ערירי ששכר דירה שלה, אבל השופט אקסלרד קבע שהצדק לא מאפשר זאת

בית משפט השלום בקריית גת קיבל את תביעתו של דייר עמידר, שביקש לא לעזוב את הדירה שבה חי יותר מ-15 שנה, חלקן עם אמו הקשישה. החברה התעקשה שהדייר חתם על הסכם התחייבות לעזוב את הנכס, אבל השופט ישראל פבלו אקסלרד סבר שהתובע לא הבין את משמעות החתימה. הוא הוסיף שהדייר סובל מבעיות בריאותיות, מבדידות ומעוני, ולכן יהיה נכון לקבל את תביעתו גם משיקולים של צדק.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בשנת 2010 דחתה עמידר את בקשתו של הדייר להמשיך לגור בדירה שבה גרה אמו המנוחה, בטענה שהוא לא עונה על ההגדרה של "חסר דירה", ואינו גר בה ארבע שנים ברציפות. ב-2012 הגיעו הצדדים להסכם פשרה שקיבל תוקף של פסק דין ובו נקבע כי הדייר יתפנה תוך חצי שנה.

 

אולם כמה חודשים לאחר מכן פנה הדייר לבית המשפט בתביעה לביטול פסק הדין בטענה שחתם על ההסכם מתוך טעות כי לא הבין את תוכנו.

 

הוא הוסיף שגר בדירה עם אמו מאז התגרש ב-1995, ושם סעד אותה וטיפל בענייניה עד מותה. לטענתו, הוא לא הוזכר בדו"חות של עמידר כמי שמתגורר בדירה, מאחר שאמו ביקשה ממנו לא להיות נוכח בעת ביקורי נציגי החברה על מנת שלא תיאלץ לשלם שכירות גבוהה יותר.

 

התובע הוסיף כי הוא אדם חולה וערירי, המתקיים מהבטחת הכנסה בלבד, ודחיית התביעה תדון אותו לגור ברחוב.

 

השופט אקסלרד קיבל כאמור את התביעה וקבע כי תיק הפינוי יידון מחדש במועד אחר. הוא השתכנע כי אכן נפלה טעות יסודית והתובע לא הבין את משמעות ההסכם שעליו חתם.

 

השופט התבסס בין היתר על עדות עורך הדין שייצג אותו בהליך הקודם, שסיפר בהגינותו כי ספק אם התובע הבין את טיב הדברים שהוסברו לו. לפיכך קבע השופט כי בהליך כריתת ההסכם בין התובע לבין עמידר נפל פגם.

 

על כך הוסיף השופט, כי לנוכח מצבו של התובע ומצוקתו, העוול שייגרם לו כתוצאה מהותרת פסק הדין על כנו יהיה גדול מהעוול שייגרם לעמידר עם ביטולו. התובע סובל מבעיות בריאותיות ומבדידות ועוני, ולכן, המשיך השופט, יהיה נכון לקבל את תביעתו גם משיקולים של צדק.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד אור עזריה
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד סמי ישראל
  • עו"ד צביה דותן סטרנס עוסקת בדיני מקרקעין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים