שתף קטע נבחר

שעה לבד במנהרת טרור: חשבתי שאולי איחטף

בלי שכפ"ץ, וכשהוא חמוש רק באקדח, מצלמה ופנס, ירד רס"ל אוהד מיחידת הנדסה למנהרה בעזה. "אמרו שהדרך היחידה להבין איך להשמיד אותה היא להוריד חייל למטה, לבד. מיד התנדבתי", אמר ל-ynet. הערב יקבל צל"ש, בטקס שיועבר כאן בשידור חי. צפו בתיעוד במצלמת גו-פרו

"סגן מפקד הפלוגה אמר לנו שהדרך היחידה להבין איך נשמיד את המנהרה תהיה להוריד חייל למטה, לבד. מיד התנדבתי". ההתנדבות הזו זיכתה את רב-סמל אוהד מיחידת ההנדסה יהל"ם בצל"ש אלוף פיקוד דרום שאותו יקבל הערב (ב') בבסיס פלמחים, בטקס שיועבר בשידור חי ב-ynet.

 

אחד מסיפורי האומץ חסרי התקדים במבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון נרשם בתחילתו ומובא לראשונה ב-ynet בתיעוד מיוחד שצולם ממצלמת הגו-פרו של רס"ל אוהד שירד למנהרת טרור חוצת גדר של חמאס בדרום הרצועה. צפו בכתבה ובתיעוד:

 

אוהד יקבל את צל"ש אלוף פיקוד דרום על גבורה עילאית שהפגין, שאפשרה את השמדתה המהירה של המנהרה, בימים שבהם מיהר חמאס להפעיל את המנהרות שלו ולשגר דרכן חוליות של עשרות מחבלים לכיוון יישובי עוטף עזה. אוהד הוא אחד מ-53 קצינים ונגדים שיזכו הערב לעיטורים על פועלם ב"צוק איתן".

 

באגף המודיעין של צה"ל ובשב"כ ניהלו מרדף נגד הזמן כדי לאתר את מיקומן המדויק של כ-30 המנהרות שנחפרו לשטח הישראלי. הכוח שאליו השתייך אוהד הוקפץ לפיר מנהרה כזו, שהתגלתה בדרום הרצועה בשעת חושך. החשש היה שחמאס ימהר לשגר חוליית "נוחבא", היחידה המובחרת שלו, תוך זמן קצר דרך המנהרה.

 

המודיעין על המנהרה עצמה בטרם השמדתה היה חלקי מאוד. רובוט חדשני וכלב גישוש התקשו לפלס דרכם בתוואי הצפוף. לכוחות ההנדסה לא הייתה תמונת מצב על עומקה של המנהרה, אורכה, גובהה, ההסתעפויות שלה, כלי הנשק והמטענים המסתתרים בה. בשלב הזה הוחלט להוריד חייל לעומק המנהרה.

"חשבתי על האפשרות שאיחטף". רס"ל אוהד (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
"חשבתי על האפשרות שאיחטף". רס"ל אוהד(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)
 

"מיד התנדבתי", שחזר רס"ל אוהד בראיון ל-ynet. "רצינו להקדים את האויב, שמחבלים לא ייצאו מהמנהרה הזו. נערכתי למקרים ותגובות כמו היתקלות עם מחבלים למטה ומטענים שהוסתרו שם. תודרכתי היטב והרגשתי איך החברים שלי ככוח החילוץ נותנים לי את הגב הכי טוב שיכולתי לקבל למעלה".

 

"אף אחד לא הבטיח לי שהמנהרה נקייה ממחבלים"

בשל תוואי המנהרה, אוהד לא היה יכול לרדת עם נשקו האישי ועם שכפ"ץ. מחובר לכבלים ועם קסדה, פנס, מצלמה ואקדח, החל אוהד לגלוש למטה, עשרות מטרים לבטן האדמה. "עיגול האור מלמעלה החל להתרחק והעומק שלו ציפינו התגלה בפועל כעמוק יותר", סיפר הלוחם. "שמעתי את המפקדים שלי היטב מלמעלה גם בלי הקשר בגלל התהודה בפיר".

 

"בגלל המבנה של המנהרה ירדתי רק עם אקדח שלוף, קסדה עם מצלמת גו פרו, ללא שכפ"ץ, ופנס שהדלקתי רק אחרי שהבנתי שבטוח למטה", המשיך אוהד. "המשימה הייתה אמורה להימשך עשר דקות והתארכה עד לכדי שעה בגלל בעיות מקצועיות".

עם אקדח, פנס, קסדה ומצלמה. רס"ל אוהד (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
עם אקדח, פנס, קסדה ומצלמה. רס"ל אוהד(צילום: יואב זיתון)

אמצעי לחימה שנמצאו באחת המנהרות בצפון הרצועה במהלך "צוק איתן" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אמצעי לחימה שנמצאו באחת המנהרות בצפון הרצועה במהלך "צוק איתן"(צילום: דובר צה"ל)

פיצוץ מנהרה במהלך המבצע האחרון בעזה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פיצוץ מנהרה במהלך המבצע האחרון בעזה(צילום: דובר צה"ל)

כך, בשקט ובעלטה, כשמחבלי חמאס יכולים להופיע מולו וייתכן שגם לגבור עליו בגלל יתרונם

 המספרי, אסף אוהד מידע על גודל ואורך המנהרה, גובהה ועומקה. "הייתי מרוכז במשימה, אף על פי שלפעמים עברה המחשבה גם שאיחטף. לכן הייתי ערוך ודרוך. לא הסתכלתי על השעון, אף אחד לא הבטיח לי שהמנהרה נקייה ממחבלים", שחזר הלוחם.

 

חבריו, שחיכו לו על הקרקע, היו ערוכים לכל תרחיש ולא זזו גם בזמן שמחבלי חמאס ירו פצצות מרגמה. "הרגעתי אותם שהכול בסדר איתי, שיש לי מספיק חמצן. כל רחש דרך אותי".

 

אוהד סיפק את הסחורה וחזר מעלה, אלא שמפקדי המשימה ביקשו ממנו כעבור יממה לרדת שוב ולהשלים איתור מודיעיני נוסף. בפעם השנייה ציפתה לו הפתעה. "הסיכום היה שאם אבחין בשינוי כלשהו במנהרה אחזור למעלה, ואכן בירידה השנייה מיד ראיתי ציוד ואמצעים שהשאירו מחבלים שהיו במקום ביממה האחרונה".

 

אוהד סימן לכוח שהוא חוזר מיד למעלה. המשימה שלו הושלמה. "המודיעין שסיפקתי הספיק כדי לפוצץ את המנהרה על-ידי היחידה שלנו תוך שעות, במקום תוך ימים". הוריו של אוהד לא ידעו דבר על המשימה המסוכנת שאליה התנדב עד לפני שבוע וחצי. "הם ידעו מה עשיתי שם רק בעקבות ההודעה שפורסמה לפני שבוע וחצי. אני לא מרבה להרחיב על זה", הוא מספר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
רס"ל אוהד במנהרה
צילום: יואב זיתון
מומלצים