שתף קטע נבחר

כבוד לגיבורים: פורסמו שמות מעוטרי צה"ל מצוק איתן

53 קצינים, נגדים וחיילים - בהם ארבע נשים - זכו לכבוד על פעולותיהם במבצע האחרון בעזה. שישה זכו לכבוד אחרי מותם. העיטור הגבוה ביותר, עיטור המופת, יוענק לסגן איתן פונד שרץ בעקבות הדר גולדין למנהרה

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אישר הענקת צל"שים, אותות ועיטורים ל-53 קצינים, נגדים וחיילים בסדיר ובמילואים שלקחו חלק במבצע צוק איתן. כמו כן, יוענקו צל"שים ואותות הערכה לתשע יחידות צה"ל שהשתתפו במערכה. 

 

  • לרשימה המלאה של מקבלי העיטורים - לחצו כאן

 

העיטור הגבוה מכולם - עיטור המופת - הוענק לסגן איתן פונד, שסיפורו כבש את הכותרות בעקבות חטיפת הדר גולדין ז"ל. לפי צה"ל, פונד הוביל כוח ראשון של ארבעה לוחמים, קצינים וחיילים, אשר נכנסו למנהרת טרור בעקבותיו של הקצין החטוף. פונד נכנס למנהרת הטרור מצויד באקדח בלבד וללא אמצעי מיגון. בפעולה זו הביא ראיות אשר עזרו לקבוע את מותו של גולדין.

סגן איתן פונד (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
סגן איתן פונד(צילום: אוהד צויגנברג )
 

ארבעה לוחמים יקבלו את צל"ש הרמטכ"ל. הראשון הוא רב סמל ראשון (מיל') עמרי, לוחם דובדבן שב-2 באוגוסט התנדב לחוליית הפיקוד הקדמית בכדי להוביל פעולה מבצעית. במהלך הפעולה הושלך רימון רסס לעבר הכוח ועמרי זינק לעבר לוחם אחר שעמד בסמוך לו והגן עליו בגופו. בשעות הלחימה הבאות הוא חתר למגע וסיכן את חייו כדי לסייע בפינוי נפגעים.

 

השני הוא סמל ראשון (מיל') יוגב אופיר, לוחם נח"ל שבתקרית קטלנת ב-25 ביולי השיב אש למקור הירי וחיפה על לוחמים אחרים. בגמר התחמושת נטל את התחמושת של חבריו הפצועים והמשיך לחפות על פינויים. הוא המשיך לטפל בלוחמים שנפגעו ועודד אותם תוך השבת אש למקור הירי, אף שבמהלך הקרב נפצע בעצמו.

 

צל"ש רמטכ"ל ניתן גם לסמל סהר אלבז, לוחם ביחידת רימון של גבעתי. בזמן מתקפה על הכוח שלו עברו חבריו למחסה בתוך מסגד, הוא אלבז נשאר בעמדתו, השיב אש למחבלים שהתסערו עליו בירי ורימוני רסס. חרף תקלה בנשקו, הוא חיסל ארבעה מחבלים.

 

הרביעי הוא סמל יהודה ווישליצקי, לוחם שריון בחטיבה 188, שזיהה ב-20 ביולי שמפקד המחלקה שלו נפצע. הוא תפס את מקומו והזעיק סיוע תוך שהוא מחפה על יחידת הפינוי. לאחר שהבין את תמונת המצב נטל סמל ווישליצקי פיקוד על הטנק, שב אל שדה הקרב ומילא תפקיד מפקד טנק וטען-קשר במשך לילה שלם.
בין מקבלי העיטורים גם חמישה מחללי המבצע - הבכיר שבהם הא סא"ל דולב קידר ז"ל, מפקד גדוד גפן, שזכה לצל"ש אלוף. ב-21 ביולי הוא החליט לנסוע למקום שלגביו הייתה התרעה על דמויות חשודות. קידר הורה לנהג רכבו לעקוף רכב שחבר אליהם. טיל נגד טנקים נורה לעבר רכבו ולאחריו נורה טיל נוסף. קידר ושניים מלוחמיו ירדו מהרכב ונהרגו תוך ניהול קרב עם חוליית המחבלים. כמו כן, נהרג באירוע נהג הרכב. במעשה זה מנע סא"ל קידר פיגוע חבלני קשה בתושבי האזור, נכתב בהחלטה על הענקת האות.

 

עוד חללים שזכו לאותות שונים - סגן משנה יובל הימן ז"ל, אבי גרינצוַיְג ז"ל, סמל ראשון גיא אלגרנטי ז"ל, רב סמל בכיר קסהון (דני) בינסאין ז"ל וסמל ראשון במיל' נדב גולדמכר ז"ל.

 

בין מקבלי האותות גם ארבע נשים. הראשונה היא ד"ר רגינה פיקמן, קצינת רפואה בגדוד "מחץ", שתקבל צל"ש מאחר שפיקדה על טיפול וחילוץ נפגעים באירוע ירי רקטות בשטח סמוך לגבול.

 

השלוש האחרות יקבלו מכתבי הערכה: סמלת רוני ג'קסון, תצפיתנית מכוכב השחר, שזיהתה את חדירת 13 המחבלים מהמנהרה בקיבוץ סופה; רב"ט נועה טייטל, בקרית שליטה, שזיהתה את החדירה של המחבלים מהים לקיבוץ זיקים, וסייעה בהזנקת והכוונת הכוחות שחיסלו אותם; וסמלת ליהי מאיר, תצפיתנית שזיהתה ב-21 ביולי חדירה של חמישה מחבלים לבושים במדי צה"ל.

 

צל"ש הרמטכ"ל ניתן לשלוש יחידות: מגלן, לגדוד המכני-הנדסי וסיירת מטכ"ל. בדברי ההסבר לצל"ש שניתן לסיירת הוסבר רק ש"בפעילותה במערכה הראתה נחישות, רוח לחימה יוזמה והתקפיות".

 

הגדוד המכני-הנדסי, המורכב מחיילים בשירות סדיר ומילואים - חלקם מתנדבים - הפעילו כלים הנדסיים לגילוי מנהרות טרור ולהשמדתן: "מפקדי הגדוד ולוחמיו למדו את פרטי האתגר המבצעי, הכשירו את צוותי העבודה והפעילו ציוד צבאי וציוד אזרחי שאין בו כל אמצעי מיגון. לוחמי הגדוד נטלו חלק בעשרות משימות,

שבהן חשפו מנהרות טרור ולא אחת היו נתונים תחת אש המחבלים. תרומת הגדוד להסרת איום מנהרות הטרור מעל תושבי מדינת ישראל ומעל חיילי צה"ל הייתה רבה ומשמעותית לאין שיעור מגודל היחידה".

 

על מגלן נמסר ש"ביצעה משימות מגוונות ופעולות מיוחדות, הפחיתה פגיעה בכוחות צה"ל והשלימה עד תומן את כל המשימות המורכבות שהוטלו עליה במקצועיות ראויה לציון. משימות אלה חייבו את מפקדי היחידה ולוחמיה לתכנן תוכניות פורצות דרך בתחום הטכנולוגי והמבצעי, לפעול בגמישות, להתאים את פעולותיהם למצבים משתנים וכל זאת תוך עמידה במדדים ובדרישות המבצעיות הגבוהות שהוצבו בפניהם".

 

אות הערכה מטעם הרמטכ"ל ניתן ליחידות כיפת ברזל וליחידה הטכנולוגית של אגף המודיעין. צל"ש אלוף ניתן ליחידות אגוז, גדוד פתן (חטיבת הצנחנים), רימון (חטיבת גבעתי), יחידת שריון מעוצבת "בני אור", גדוד "שחם" (חטיבת הנח"ל), יחידת עוקץ (זרוע היבשה), פלגה 916 (חיל הים) ויחידת 669.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לוחמי צה"ל בקיץ האחרון
צילום: רויטרס
מומלצים