שתף קטע נבחר

מנהיג ביהדות ארה"ב: "ליהודים אין עתיד באירופה"

יו"ר ארגון הגג של הארגונים היהודיים הגדולים מזהיר מפני עליית כוחם של המוסלמים ביבשת: "לא רק יהודים עוזבים את צרפת, יש בצרפת 1,600 גטאות שהמשטרה לא נכנסת אליהם". הוא מבטיח לשנס כוחות בממשל לטיפול בבעיות הנוגעות ליהודי העולם

"ליהודים אין עתיד באירופה", קובע אחד מהבולטים במנהיגי יהודי ארצות הברית, מלקולם הונליין, העומד בראש "ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים", ארגון הגג של הארגונים הגדולים. "דיברתי עם מנהיגים אירופאים. הם נואשים, הם לא יודעים מה לעשות. תראה מה קורה ליהודים באירופה. זה לא נכון שהעולם השתנה ב-70 שנה. מה שהשתנה זה שיש לנו את מדינת ישראל".

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

הונליין ייצא באמצע החודש לאירופה לפגישות עם סבא"א בנושא הגרעין האיראני והארגון לביטחון אירופה (OSCE), כדי לדון בביטחונם של היהודים ביבשת. להונליין אין אשליות. בראיון ל-ynet הוא מודה שבאירופה לא אוהבים את המסקנה שלו, "אבל העולם לא השתנה. אם ההרוגים בפריז היו כולם יהודים, האם מישהו היה צועד שם? כל מנהיג צרפתי שאתו דיברתי הודה שלא".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאת הצרפתים. "לא כל ההרוגים היו יהודים" (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
מחאת הצרפתים. "לא כל ההרוגים היו יהודים"(צילום: ישראל ברדוגו)
 

הונליין מדגיש ש"רבע מיליון צרפתים עזבו את צרפת בשנה האחרונה, כי החיים בה בלתי נסבלים. לא רק יהודים עוזבים. כל שנה נשרפות 40 אלף מכוניות. הדיווח הגדול בסוף השנה הוא על העלייה או הירידה של שריפת המכוניות. זוהי חברה שבה יש בעיה עצומה. יש 1,600 גטאות שיהודים לא יכולים להיכנס אליהם. גם לא המשטרה. מדובר בכל המדינה, גם בפרברי פריז".

 

להיות מוכנים גם בטורקיה, ונצואלה, ארגנטינה

ומדוע לדעתו יהודים לא יחיו באירופה? "אני יודע שאנשים מאוכזבים כשאני אומר שלאורך זמן זה מה שיקרה. אני לא אומר שיהודים לא יוכלו לחיות שם, אבל הם זקוקים לחברה עם חוק וסדר כדי לשרוד.

הפגנה נגד נשיאת ארגנטינה בנוגע לחקר מותו של התובע (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה נגד נשיאת ארגנטינה בנוגע לחקר מותו של התובע(צילום: AP)

הפיגוע בבניין השגרירות, 1994. "אין ליהודים עתיד" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפיגוע בבניין השגרירות, 1994. "אין ליהודים עתיד"(צילום: AFP)
 

"אני לא רואה את הנסיבות משתנות. יהודים צריכים להיות מציאותיים. אני לא רוצה לראות את היהודים מסולקים מאירופה. אבל מה יקרה ליהודים בטורקיה? מה יקרה ליהודים בארגנטינה? כמה זמן יהודי ונצואלה יוכלו להישאר? אנחנו צריכים להיות מוכנים. קלטנו את יהודי חבר העמים. זה היה קשה ולא תמיד עשינו עבודה טובה בשילובם בחברה".

 

הסיבה לפסימיות של מר הונליין בכל הקשור לעתיד יהודי אירופה נעוצה במה שאמר לו מוסלמי רדיקלי לפני עשר שנים. "'אתם כולכם טועים', הוא אמר לי. 'אנחנו לא צריכים פצצת אטום. הדמוגרפיה היא פצצת האטום שלנו'".

 

מקץ עשור, לדברי הונליין, "הוא צדק. 40 אחוז מילידי גרמניה הם מוסלמים. באזורים שלמים בגרמניה לא מלמדים כלל גרמנית. השם הנפוץ ביותר באירופה הוא מוחמד. 70 אחוז מהמוסלמים הם צעירים מול אוכלוסייה מקומית מזדקנת. זה קורה בכל מערב אירופה. מה הם יעשו עם האלפים שנלחמים בסוריה ויחזרו לאירופה? 50 אחוז מהכוח של MI5 מוקדש לנושא זה בלבד. הצרפתים אמרו לי שהם צריכים עשרה אנשים למעקב אחרי כל אחד שחוזר מדאעש".

 

הונליין משוחח עם מנהיגים מוסלמים מלוב ועד המפרץ ומגלה צביעות. "הם תומכים בקבוצות קיצוניות. רק הנשיא א-סיסי נלחם נגדן. הוא אמר לי בפגישה, 'אם הייתי אומר לך לפני 30 שנה שאלף טנקים מצריים יכולים להיכנס לסיני ומטוסים מצריים טסים בגבול ישראל ואף אחד לא מודאג, היית מאמין לזה?'"

 

מנהיגי ערב מאוכזבים מחולשת ישראל

בשיחותיו הוא מגלה דאגה מאיראן בקרב כל מנהיגי המרחב הערבי. "מנהיגים ערבים אחרים, מלוב עד כוויית, מתימן עד ירדן, לכולם אותו מסר - הם מסתכלים על ישראל ומאוכזבים שהיא לא עושה עבודה טובה יותר במלחמה בעזה ובמלחמה בלבנון. הם אומרים שהתקווה שלהם מול איראן היא ישראל.

 

"איראן קובעת עובדות בשטח. אנשיה משתלטים על לבנון, סוריה, עיראק ותימן ועכשיו שימו לב לחרטום. הם מעורבים בלוב ובבחריין, ובמזרח סעודיה שבה יש שיעים ונפט. הם רוצים שליטה במצרי באב אל-מנדב. זה קריטי. מצרים אולי תצא למלחמה על זה כי שליטה שם יכולה לקטוע את המעבר לסואץ ולאוקיינוס ההודי".

 

בנוגע למתרחש בארגנטינה הצהיר הונליין כי הוא הכיר את אלברטו ניסמן, שהחל לחקור את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, שבו נרצחו 85 בני אדם. הונליין התחייב כי אנשיו לא יאפשרו להוריד את הנושא מסדר היום. "הכרתי את ניסמן. זה לא אדם שיתאבד שעות לפני ההצהרה החשובה בחייו. קיבלתי צלצול מארגנטינה כמה שעות לאחר שנתגלתה הגופה ונמסר לי שסוכן איראני פועל בבואנוס איירס. הייתה כניסה סודית לבית. הוא מסר לי עובדות נוספות על המנעולים וכולי. המעורבות של איראן ברורה. אסור לנו לאפשר שמותו של ניסמן יהיה לשווא".

 

עוד אמר: "אנחנו מדברים איתם ולוחצים שהממשלה בארגנטינה תדע שלא נרד מהנושא ושהיהודים יידעו שהם לא לבד. לא ניתן להם לבטל את סוכנות הביון ולומר שזהו זה. אנחנו רוצים לראות אנשים משלמים מחיר. המידע על הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ייצא החוצה. נפעל כדי שהממשל האמריקני יעשה יותר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
מלקולם הונליין. מנבא רעות
צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
מומלצים