שתף קטע נבחר

17 נרצחים, 3 מחבלים הרוגים - ומחבלת אחת שנמלטה

מביקיני לרעלה: השבוע השחור של צרפת עדיין לא נגמר. מצוד מתנהל אחר חייאט בומדיין, שחשודה בסיוע לבעלה בטבח במרכול הכשר, והיא מוגדרת "חמושה ומסוכנת". היא ערכה 500 שיחות טלפון לאשת אחד המחבלים מ"שארלי האבדו". בני הערובה התחבאו בחדר הקירור

השבוע השחור של צרפת מסתיים עם 17 נרצחים, שלושה מחבלים שנהרגו ומחבלת אחת שעדיין לא אותרה ומוגדרת "חמושה ומסוכנת". האחים שביצעו את הטבח במגזין הסאטירי "שארלי הבדו" נהרגו אמש לאחר המצור בבית הדפוס בדמרטין אן-גואל, אמדי קוליבלי שירה למוות בשוטרת שלשום נהרג לאחר שהרג ארבעה בני ערובה במרכול הכשר בפריז - אבל בת זוגו עדיין לא אותרה. כעת חייאט בומדיין היא המבוקשת מספר 1 בצרפת. צפו בתיעוד הפריצה.

 

קוליבלי, בומדיין והאחים קוואשי (צילום: AFP, AP) (צילום: AFP, AP)
קוליבלי, בומדיין והאחים קוואשי(צילום: AFP, AP)
מתאמנת. חייאט בומדיין ()
מתאמנת. חייאט בומדיין
בתמונה מלפני כמה שנים מצולמת בומדיין בביקיני, מחבקת בחוזקה את אהובה קוליבלי - אבל בתמונות העדכניות היא נראית שונה לחלוטין, עם ניקאב ונשק. המשטרה סבורה כי הצעירה בת ה-26 סייעה לקוליבלי לרצוח את השוטרת ואת היהודים, ומעריכה כי ניצלה את הבלבול כדי לחמוק בזמן ש-15 בני הערובה, שרובם ככל הנראה התחבאו בחדר קירור, נמלטו מהסופרמרקט. היא מגדירה אותה "חמושה ומסוכנת".

 

טרור בצרפת, כותרות אחרונות

גיבור: הסתתר בקופסה ודיווח על המחבלים

אמדי קוליבלי, המחבל שפגש את סרקוזי. פרופיל

שלושה ימים של אימה בצרפת. דקה אחר דקה

חנויות של יהודים נסגרו: "אל תגיעו לבתי הכנסת"

 

בינתיים, נחשף התיעוד מפריצת השוטרים למרכול, ובו הם נראים יורים וזורקים רימוני יד. בנוסף התפרסמה גם השיחה שנוהלה לפני כן בין קוליבלי המתבצר לבין תחנת הטלוויזיה BFM. "אנחנו מתואמים בפעולות שלנו", אמר קוליבלי בשיחה, כשדרש לשחרר אותם כתנאי לסיום ההתבצרות. 

 

בביקיני ()
בביקיני

ברעלה ()
ברעלה

בתוך כך התברר כי בומדיין ערכה לא פחות מ-500 שיחות טלפון עם אשתו של שריף קוואשי, דבר שמראה עוד יותר את הקשר ההדוק בין האחים המחבלים משארלי הבדו לבין זוג המחבלים מהמרכול. אשתו של קוואשי נעצרה, אבל בומדיין עדיין לא נלכדה. בנוסף פרסם משרד הפנים הצרפתי הודעה המבקשת מכל משתמשי הרשתות החברתיות לשים לב להודעות תמיכה ברוצחים.

 

בני הערובה בסופרמרקט התחבאו במהלך שעות ההתבצרות אתמול בחדר הקירור בסופרמרקט. מעדויות שהתפרסמו היום עולה כי בעת שקוליבלי פרץ והחל לירות לכל עבר, ירי שממנו נהרגו ארבעה בני אדם, אחד העובדים שהמחבל לא ראה יצא החוצה עם המפתחות - ובכך סייע לכוחות לפרוץ למקום לאחר מכן.

 

"אני שארלי", "אני יהודי". הזדהות עם הנרצחים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"אני שארלי", "אני יהודי". הזדהות עם הנרצחים(צילום: MCT)

ב"דיילי מייל" נכתב כי קוליבלי ובומדיין "נישאו" בטקס דתי. בומדיין, שלפני אותו טקס לא נראתה כלל עם רעלה, חיכתה ארבע שנים עד לצאתו מהכלא של קוליבלי, שנאסר על שוד מזוין. השניים לא ערכו חתונה אזרחית, הטקס החוקי היחיד בצרפת, ולכן לא נחשבו רשמית בעל ואישה.

 

לקוליבלי יש גיליון הרשעות ארוך במיוחד, אך בומדיין נותרה כל הזמן בצל. עם זאת, ברור כי מי שהייתה בעבר קופאית עברה תהליך רדיקליזציה לאחר הפגישה עמו. היא נולדה להורים ממוצא אלג'יראי ושינתה את שם משפחתה כדי שיישמע "צרפתי יותר". למשטרה שחקרה אותה בעניין הקשרים של קוליבלי עם האיסלאמיסטים אמרה בומדיין כי היא "הקדישה עצמה" לבן זוגה.

 

בחקירה ב-2010 אמרה בומדיין כי בעלה והקיצונים שהיא חיה לצדם עודדו אותה "לקרוא ספרים על דת. לאחר מכן התחלתי לשאול שאלות, ראיתי את הטבח של החפים מפשע בפלסטין, עיראק, צ'צ'ניה, אפגניסטן ובמקומות אחרים. האמריקנים שולחים את המפציצים שלהם. אז מיהם הטרוריסטים?". גם כשאמרו לה החוקרים כי הם יודעים שהיא וקוליבלי נפגשו עם בכיר אל-קאעידה, היא לא נלחצה. "נסענו לשם כדי להתאמן בחץ וקשת", טענה.

  

השכנים תיארו את הזוג כשקט ונורמלי, וסיפרו כי אפילו יצאו לחופשה יחדיו במלזיה. אבל לפני חודש הם נעלמו מהאזור - ולא נראו עד שנצפו בכל מסך טלוויזיה בעולם. קוליבלי רצח ארבעה בני ערובה לפחות במרכול הכשר בפריז, בת זוגו עדיין לא נתפסה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בומדיין בניקאב, לצד קוליבלי
מומלצים