שתף קטע נבחר

הנעליים הגדולות של קרנית פלוג. פרשנות

ההפתעה שהנחיתה השבוע נגידת בנק ישראל על הפרשנים והאנליסטים בהורדת הריבית לרמה הנושקת לאפס, מוכיחה כי היא אינה בוחלת באמצעים ליציבות המטבע הישראלי נגד שווקי העולם הסוערים. האם המהלך מוצדק ואיפה בכל זאת כדאי להשקיע את הכסף? טור דעה

מי שחשב שהנעליים שסטנלי פישר משאיר אחריו, גדולות על מידותיה של הנגידה, קרנית פלוג, קיבל השבוע מענה חד משמעי. הנגידה החדשה נקטה צעד אמיץ אל מול המקטרגים, כאשר החליטה להוריד את הריבית, שממילא נמוכה, לשפל היסטורי של 0.1%. למעשה, כשסימני המיתון כבר כאן, הגוף היחידי שפועל אל מול אזלת ידה של הממשלה עם הכלים שעומדים לרשותו, הוא בנק ישראל.

 

>>>רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

 

עוד כתבות בנושא בערוץ שוק ההון

הריבית ירדה - מי המרוויחים ומי המפסידים?

תעודות סל, האם עכשיו זה הזמן להשקיע?

 

הלחץ על פלוג היה כפול. בזירת המאקרו ניטשת מלחמת מטבעות, כאשר כל מדינה מעוניינת לשחוק את ערך המטבע. הגדילו לעשות חלק ממדינות אירופה, שם קיימת ריבית פיקדונות שלילית שמשמעותה בפועל היא הטלת קנס על מי שמחזיק את הפיקדונות בבנק. אל מול המדיניות האגרסיבית הזו, בנק ישראל לא היה יכול להמשיך לשבת בחיבוק ידיים ועל כן ההחלטה של פלוג כמעט מתבקשת.

 

שוק הנדל"ן ישבור את השיאים של עצמו

בזירה המקומית, אנו נמצאים ערב בחירות, עם ממשלה בלתי תפקודית בעליל. מצעד איוולת של החלטות פופוליסטיות, שבינן לבין כלכלה אין דבר וגם לא חצי דבר, ואשר מאיימות להטביע את כולנו. פלוג, בכוחות אחרונים, שלפה את נשק הריבית בניסיון לסתום את החורים שהממשלה פוערת בסכר.

 

לדאבוננו, את המחיר לצעד המתבקש, משלמים האזרחים. הממשלה תמשיך בוודאי לאבד עצמה לדעת עם תכניות להפחתת מחירי הדיור, אך בשוק עם ריבית אפסית הכסף ימצא עצמו זורם לשוק ההון ולשוק הנדל"ן.

נדל"ן מניב וזול. ברלין ( ) ( )
נדל"ן מניב וזול. ברלין
 

אם ציפיתם שמחירי הדיור ירדו, כדאי שתיקחו נשימה ארוכה במיוחד. לא רק שההיצע ממשיך להיות קטן והבירוקרטיה גדולה, כעת גם אין ממש אלטרנטיבה לכסף. שוק הנדל"ן כבר הגיע לשיאים מרחיקי לכת, וכעת הוא אף צפוי לשבור את השיאים של עצמו ולהמשיך בעלייה המטאורית.

 

אבל הסכנה גדולה אף יותר. בעולם גלובלי הכסף לא חייב להישאר בתוך המדינה. כשהריבית אפסית, סביר להניח כי חלק ממנו ינותב אל מחוץ לגבולות המדינה. בברלין, לא רק המילקי מעורר עניין - בברלין יש גם נדל"ן מניב וזול.

 

הכלכלה האמריקנית - תחליף להשקעה

רוב הציבור בישראל מתנהל ממינוס למינוס ומהלוואה להלוואה. ולמי שבכל זאת נהנה מחשבון בנק חיובי, לא יקבל תשואה על הכסף שלו בריבית הנוכחית. למי מכם שמעוניין להשקיע כסף בעת הזו, צריך לשים לב לשוק ההון - בדגש על וולסטריט. נתוני הכלכלה האמריקנית ממשיכים להיות מצויינים, והמקום עשוי להיות נתיב השקעה מועדף.

 

גם התשואות שנקבל על הכסף בשוק הדיור המשגשג של ברלין, יכולות להיות אופציית השקעה סולידית ואלטרנטיבה טובה לריבית האפסית שמציע בנק ישראל. מי שבכל זאת חשב לקחת משכנתא לרכישת דירה בארץ, לא ימצא זמן טוב יותר מהנוכחי. בכל קנה מידה, המשכנתאות כעת זולות במיוחד.

 

פלוג עשתה את המוטל עליה. האזרחים אולי ייהנו ממשכנתאות זולות, אבל ישלמו בריבית דריבית במחירי הדיור. לא פלוג אשמה בכך, אלא הממשלה. היא בסך הכל זורקת שקים מהספינה הכלכלית הטובעת והשקים של בנק ישראל עומדים להיגמר.

 

הכותב הוא אנליסט ומומחה למסחר בשוק ההון, מייסד בית הספר למסחר בשוק ההון - "סימפל טרייד"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים