שתף קטע נבחר

סעודיה הביכה את שרת החוץ השבדית

שרת החוץ השבדית, שהכריזה לפני כמה חודשים על הכרה במדינה פלסטינית, הייתה אמורה לפתוח את כינוס שרי הליגה הערבית בקהיר. אלא שאז התברר כי נאומה בוטל בשל ביקורתה על מצב זכויות האדם בסעודיה

הזירה הדיפלומטית יכולה למצוא לעתים מכנה משותף בין ישראל לערבים: הליגה הערבית ביטלה היום (ב') את נאומה של שרת החוץ השבדית מרגוט וולסטרום, שעמדה בלב הסערה המדינית בין ירושלים לשטוקהולם לאחר הכרתה של המדינה הסקנדינבית במדינה פלסטינית. דובר משרד החוץ של שבדיה, אריק בומאן, גילה בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי מי שסיכלה את הנאום היא סעודיה.

 

שרי החוץ של הליגה הערבית התכנסו בקהיר כדי לדון בנושאים הבוערים העומדים על הפרק באזור ודווקא וולסטרום הייתה אמורה לשאת נאום הפתיחה בדיון. אלא שגורמים ערביים יודעי דבר סיפרו כי מחלוקת בין מדינה מפרצית לבין שבדיה מנעה את השתתפותה של שרת החוץ בכינוס. רק אחר כך נקב דובר החוץ השבדי בשמה של סעודיה.

הנאום סוכל. שרת החוץ השבדית וולסטרום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנאום סוכל. שרת החוץ השבדית וולסטרום(צילום: AFP)

"ההסבר היחיד שקיבלנו הוא שההחלטה התקבלה בגלל ההודעה שפרסמה שבדיה בעניין מצב הזכויות בסעודיה", הסביר הדובר בומאן. בינואר האחרון מתחה וולסטרום ביקורת על ריאד והוקיעה

בחשבון הטוויטר שלה את עונשו של הבלוגר הסעודי המפורסם ראיף בדאווי, שהולקה על ידי השלטונות במדינתו בשל דבריו על האיסלאם. "זהו ניסיון אכזרי להשתיק את חופש הביטוי המודרני", צייצה אז שרת החוץ השבדית.

 

וולסטרום קיבלה ככל הנראה את ההזמנה להשתתף בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית על רקע עמדותיה של ממשלת שבדיה בראשות המפלגה הסוציאליסטית-דמוקרטית, שמנסה להגדיל את תפקידה בזירה הבינלאומית, בין היתר באמצעות התמקדות בזכויות אדם וגם באמצעות עמדתה בסוגיה הפלסטינית שהולידה את הסערה הדיפלומטית עם ישראל. ממשלת סעודיה לא הגיבה לדברים. לפי רויטרס, שבדיה בוחנת בימים אלה אם לחדש את שיתוף הפעולה הצבאי בחמש שנים נוספות עם הממלכה השמרנית שכולל בין השאר אספקת ציוד צבאי ואימונים.

 

באוקטובר האחרון הודיעה השרה השבדית כי ארצה מכירה רשמית במדינת פלסטין, ובכך הפכה למדינה הסקנדינבית הראשונה באיחוד האירופי לנקוט צעד מסוג זה. "הממשלה קיבלה החלטה להכיר במדינה פלסטינית, זהו צעד שתומך בזכות הפלסטינים להגדרה עצמית", מסרה אז שרת החוץ וולסטרום. שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב אז בחריפות ואמר כי החלטת ממשלת שבדיה להכיר במדינה פלסטינית היא החלטה אומללה שמחזקת את הגורמים הקיצוניים ואת הסרבנות הפלסטינית.

 

בתוך כך, בכינוס היום בליגה הערבית עסקו המשתתפים בסוגיה הפלסטינית ובהתפתחויות המטרידות בלוב, תימן, סוריה ועיראק. בנוגע למאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יישר מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי קו עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, והסביר כי בנקודת הזמן הזאת דרוש להקים כוח ערבי צבאי משותף. הסוגיה כבר נמצאת על סדר היום בהתייעצויות שעורכות מדינות האזור ואמורה לעמוד במוקד פסגת מנהיגי הליגה הערבית שתיערך בסוף החודש בקהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הובכה. השרה וולסטרום
צילום: AFP
מומלצים